Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ден на редките болести

Световния ден на редките болести отбелязваме днес. Тази годината той е под мотото „Повече отколкото можеш да си представиш!“. 

Денят на редките болести се отбелязва в последния ден на февруари от 2008 г. по инициатива на Европейската организация за редки заболявания (EURORDIS).

На този ден хората с или засегнати от рядко заболяване, пациентски организации, политици, болногледачи, медицински специалисти и изследователи организират разяснителни кампании, за да се повиши информираността на обществото за редките заболявания.

В страните членки на Европейския съюз едно заболяване се смята за рядко, когато засяга по-малко от 1 на 2000 граждани. Редките заболявания са над 8000 вида и засягат около 300 млн. души в света.

В градинката до сградата на Община Шумен в 12 часа ще бъде открит кът за отдих с помощта на дарителите от фондация „Лазар Тодоров“ и ще бъдат пуснати разноцветни балони. 

В Професионалната гимназия по облекло, хранене и химични технологии ще бъде подредена  изложба. 

Разноцветни балони в небето ще пуснат и от Професионалната гимназия по селско стопанство във Велики Преслав, които също ще подкрепят хората с редки болести. 

Вечерта  ще бъдат осветени емблематични сгради в Шумен - Паметникът „Създатели на българската държава“, Драматично-кукленият театър "Васил Друмев" и Съдебната палата.

Над 400 хиляди са хората с редки болести в България, каза Петинка Банова, която е координатор за Шуменска област на Алианса на хората с редки болести. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обезвредиха невзривен снаряд край Шумен

Специализиран екип за обезвреждане на невзривени боеприпаси от Базата за съхранение на въоръжение и техника и подготовка на резервисти - Шумен, с ръководител майор Свилен Йосифов, транспортира и унищожи 76,2 мм корозирал артилерийски снаряд, без видима маркировка, съобщават на сайта си от Министерството на отбраната.  Боеприпасът е открит на 29 септември..

публикувано на 30.09.25 в 11:19

Посрещнаха волейболистите с лаврови венци

С червен килим и с гвардейска рота бяха посрещнати волейболните национали на България при пристигането им на летище "Васил Левски" в София днес. Националите се прибраха с полет от Истанбул с правителствения самолет Еърбъс А319, където по-рано тази сутрин бяха посрещнати от министъра на младежта и спорта Иван Пешев.  В неделя националният..

публикувано на 30.09.25 в 10:50

Прикриване на корупция

Направен е опит случаят с шофьорите на Роби Уилямс да бъде прикрит. Това заяви в студиото на БНТ  председателят на Института за пътна безопасност Богдан Милчев.  Според него, става дума за системна корупционна практика в „Автомобилна администрация“, за която неправителствени организации многократно са подавали сигнали до премиера, министъра и ГДБОП..

публикувано на 30.09.25 в 08:56

Тръгва порталът "Колко струва"

Интернет порталът „Колко струва“ (Kolkostruva.bg), създаден по Закона за въвеждане на еврото, е преминал успешно тестов период и от днес започва публикуване на данни от търговските вериги. Това съобщава премиерът Росен Желязков в отговор до депутатите Божидар Божанов и Ивайло Мирчев.  Порталът е реализиран след съгласуване с Комисията за защита на..

публикувано на 30.09.25 в 08:24

Посрещаме волейболните герои

Около 10:00 часа днес на летище "Васил Левски" в София се очаква да кацне мъжкият национален отбор по волейбол, който спечели вицешампионската титла на световното първенство във Филипините, съобщиха от пресцентъра на МС.  От 17:30 ч. е церемонията по посрещането на състезателите, организирана от Българската федерация по волейбол и..

публикувано на 30.09.25 в 07:52

Адреси без ток

Планови прекъсвания на територията областите Разград, Русе, Силистра, Търговище, Шумен: Разград Няма прекъсвания за тази област Русе От 8:00 ч. до 16:00 ч., са възможни смущения в района на гр. Русе, ТП "Фазанария", ТП "Труд", МТП "Брани", ТП "Дяловица", ТП "Помощно стопанство СМК", ТП "Липнишка къща Николово", включително..

публикувано на 30.09.25 в 06:21

Времето днес

Днес ще има променлива облачност.  Около и след обяд по-значителни увеличения на облачността ще има над крайните североизточни райони, там на места е възможно да превали слабо.  Ще духа слаб до умерен вятър от северозапад.  Максималните температури ще са между 16° и 21°, за Шумен - около 20° Деж. синоптик: Светлана Любомирова

публикувано на 30.09.25 в 06:08