Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Премиера за празника

4
Снимка: Личен архив

С премиера посрещат празника си от Драматичния театър „Антон Страшимиров“ в Разград. Навръх Международния ден на театъра на сцената на Общинския културен център днес ще бъде показана пиесата на Панчо Панчев „Има ли смисъл да утепваме мечка“.

Според режисьора на постановката Христо Симеонов, текстът на известния ни автор често се разглежда като пиеса за деца, но тя е насочена към всички възрасти.

В поканата си към зрителите от театъра в Разград казват, че представлението е пълно с поуки, които провокират съзнанието за добри дела и усет за красота и човечност. Историята на Дядо Пънч, както е известен Панчо Панчев, ни пренася през разстоянията и времето, за да ни срещне с чудати герои и реални ценности.

В основата на пиесата лежи една откровена театралност, че показаното е измислица, която не се покрива с действителността.

В нея участват актьорите Никол Бойчева, Росица Кехайова, Иваил Симеонов, Иван Иванов, Бисер Маринов, Николай Сяров, Веселин Борисов, Гюнеш Моканов и Зехти Бамов.

Директорът на Театрално-музикалния и филхармоничен център в Разград Стефани Лечева благодари на колегите си, които проявяват търпение, отговорност и професионализъм и така успяват да създават изкуство. Всичко това се случва въпреки негативния имидж, който културния институт има заради т.нар. „театрална афера“.

От началото на годината Театрално-музикалният и филхармоничен център в Разград създаде три нови заглавия, каза още Лечева.

Драматичният театър показа „Сърцето на динята“ по Станислав Стратиев и тази вечер от 19:00 часа представя „Има ли смисъл да утепваме мечка“, а само преди два дни при огромен успех зрителите съпреживяха спектакъла „Научи ме да обичам“, посветен на 20-та годишна на сцена „Назъм Хикмет“.

Чуйте още от интервюто на Миглена Стефанова с Христо Симеонов и Стефани Лечева.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Живописта на Кръстю Богданов

90 години от рождението на художника Кръстю Богданов отбелязва Художествената галерия „Елена Карамихайлова“ .  40 платна, скици и рисунки на родения в Шумен живописец са подредени в  специална ретроспективна изложба.  Няколко фотодокументални пана допълват експозицията.  За таланта на Кръстю Богданов подсказват още пейзажите, рисувани в..

публикувано на 03.04.25 в 15:37

"Бившите хора" през комунизма

309 мемоарни разказа на хора, живели през социализма, съставят дългогодишно изследване на проф. Мартин Иванов. Книгата „Бившите хора“ на концлагерна България“ ще бъде представена днес в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен.  Изданието разкрива историята на близо половин милион българи – тогавашният елит на нацията ни, а също и хора с..

публикувано на 03.04.25 в 11:09

Хорови празници в Шумен

От 3 до 6 април Шумен ще бъде домакин на 28-мите международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников". В тазгодишното издание участват 10 хора от Шумен, София, Бургас, Хасково и Истанбул.  Българският хоров съюз ще проведе годишното си събрание в Шумен, съобщи диригентът на Шуменския хор "Бодра песен" Деница Узунова:  "Самите тържества ще се..

публикувано на 03.04.25 в 10:04

Романтизъм на сцената в Шумен

Клавирното трио Assai ще зарадва ценителите на камерната музика в Шумен тази вечер от 19:05 часа в зала “Проф. Венета Вичева“. Организатори на музикалния тур на младата формация са фондация „Консонанс“ и Сдружение „Музикални перспективи“.  Цигуларят Георги Райчев, виолончелистът Тодор Иванов и пианистът Петър Дюлгеров ще представят в концертната си..

публикувано на 02.04.25 в 12:24

За съдбата на артиста

Спектъкъл за противоречивата и често нелека съдба на човека на изкуството е най-новият спектакъл, който шуменският театър представя.  Заглавието „Балерината, която запали оперетата“ по мотиви от филма „Кошечка“ на Григорий Константинополский разказва за трудностите, жертвите, упорството, фанатизма и каторжническия труд, който полага една актриса,..

публикувано на 01.04.25 в 15:00

Имитаторът на имитаторите

Вечер на хумора и сатирата ще зарадва шуменци на 1 април. Специален гост на събитието ще бъде комикът Звезделин Минков.  Той е известен като най-добрия имитатор на повечето български актьори от близкото минало. Имитира дори Тодор Живков.   За предизвикателството да бъдеш имитатора на имитаторите, за ролите на сцената и в живота и за безценните..

публикувано на 31.03.25 в 12:24

Изложба на карикатури

Изложбата „Майстори на българската карикатура от 20 и 21 век“ ще гостува в Търговище. Домакин на колекцията на Музея на хумора и сатирата в Габрово ще е Регионалната библиотека „Петър Стъпов“, съобщиха от ръководството на културната институция.  Музеят на хумора и сатирата в Габрово съхранява най-богатата колекция от над 23 000 български и..

публикувано на 28.03.25 в 08:51