В разгара на пролетта и на прага на превъртането на часовниците, защото отново преминаваме към лятното часово време /на 30 март в 3:00 ч./, не се оставяйте в ръцете на умората, стреса и объркването.
Често се питаме - мит или реалност са те? Наистина ли един сезон, едно бутване на стрелките с час напред, може да повлияе върху здравето на психиката и физиката ни?
По темата потърсихме мнението на Даринка Колева от Шумен, която е психодрама терапевт. Всичко е индивидуално, здравите хора се адаптират за около една седмица, а тези с хронични проблеми за около две, коментира тя. Това е така, защото при смяната на времето влияем върху нашия ритъм.
Колкото до пролетната умора, Колева смята, че "рецептата" често е да правим нещата, които ни носят удоволствие, да общуваме с приятни хора, да бъдем на точното място с точните личности в точното време. И да не се терзаем излишно за неща, които не зависят от нас.
Ако не го правите, опитайте от днес.
Чуйте още от Даринка Колева, с която за времето и пролетта разговаря Цветелина Георгиева.
Връзката на човек с Бога започва много рано, в така наречената семейна църква – бащата, майката, детето. То трябва да бъде въведено в църквата от самите родители и след това училището надгражда всичко. Това заяви пред Радио Шумен по повод планираното изучаване на предмета «Добродетели и религии» протойерей Симеон Николов от Русе и уточни, че ако..
Българската аграрна камара излезе с декларация във връзка с проблеми с напояването. В декларацията се посочва, че предстоящият поливен сезон е застрашен. Аграрната камара предупреждава за критичното състояние на водния ресурс, нужен за земеделското производство. БАК отбелязва, че липсата на адекватна водна политика и безконтролното източване на..
Практически съвети и стратегии за справяне с проблемите, свързани с дигиталната зависимост и кибератаките, дава новата книга „Дигитални зомбита“ на Силвия Ненова. Целта на изданието е да предостави насоки на възрастните как да помогнат на децата да се ориентират в дигиталния пъзел на все по динамичното и бързо променящо се време. В нея авторката..
„България е чиста от covid-19 в момента. Има единични случаи. Грипната вълна, която бе по-особена през този зимен сезон, също е овладяна на този етап“. Това каза за Радио Шумен вирусологът проф. Радка Аргирова. „Има сигнали за кратковременни неразположения след ваксините срещу covid-19 , но нямам информация за получени трайни усложнения...
Три СТЕМ кабинета – по математика и по природни науки – представиха днес педагозите и специалистите от Центъра за специална образователна подкрепа в Шумен. Пред своите партньори от училища и детски градини те демонстрираха как използват новите технологии в работата си със специалните деца. На демонстрациите присъстваха и представители на..
Двете сестри близначки Ася и Симона Андрееви от Разград, организират клуб и състезание по предприемачество. Вече трета година са студентки в Нов български университет в София, специалност ,,Информатика“. Междувременно и двете работят в сферата на програмирането и дизайна. Миналата година те печелят състезание по предприемачество и..
Българският литератор и педагог проф.Румяна Йовева е дългогодишен преподавател в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. За известно време бе и негов заместник-ректор.През 2009 г. бе удостоена със званието „Почетен гражданин на Шумен". Тя е родена преди 86 години в град Каспичан. Завършва специалност българска филология в Софийския..