Шуменската улица „Ален мак“ все още не е асфалтирана и е почти непроходима за жителите ѝ. Това установи проверка на Радио Шумен днес.
От 2014 година всеки път, когато вали проливно, старата и задръстена с наноси канализация не може да побере водата. Съответно, тя избива от каналите и наводнява домовете с фекална вода. През март 2023 година обединението, което работи по обекта, не се справя добре с подмяната на канализацията, по преценка на община Шумен. Това означава, че освен нерешения проблем с ВиК, сега жителите на „Ален мак“ трябва и да се придвижват по улица, повече приличаща на лунен пейзаж. Неслучайно те с насмешка я наричат „Кален Мак“.
Патовата ситуация става пълна, когато през ноември миналата година, е изяснено, че не може да започне и асфалтирането по отсечка от „Ален мак“ преди Районният съд да определи вещо лице, което да направи подмяна на подменената канализация. Най-големият проблем по неасфалтираната част от улицата е шахта, дълбока 4 метра, която бива всекидневно премествана от камиона за събиране на отпадъци. На жителите им се налага всеки път да я наместват, за да няма инциденти.
Новопоставените плочки по тротоарите вече се чупят и накланят. По „Ален мак“ отказват да минават таксита и всъщност след февруарския сняг са се отворили още повече и още по-дълбоки ями.
Радио Шумен потърси позицията на Община Шумен по въпроса с ул. „Ален мак“. Според инж. Митко Пенев, главен експерт от отдел "Пътна Инфраструктура" в администрацията, е възможно до края на месец април да бъде положен асфалт по улицата. А жителите ще очакват развръзка по казуса.
Тодор Иванов се срещна с жители на улицата.
Държавен прецедент - така определиха хора от бизнеса ситуацията с липсата на възможности да бъдат обезщетени заради затворения повече от седмица Природен парк „Шуменско плато“. Те твърдят, че местната власт не се е справила адекватно, страхувала се е да вземе категорични решения и на практика са попаднали в Параграф 22 – няма от кого да потърсят..
Мечтата да се занимава с театър за 24-годишния Петар Андреев от Република Северна Македония се сбъдва в България и по-конкретно в трупата на шуменския театър. Младият актьор е роден във Велес, на река Вардар, където прекарва детство на едно от последните поколения, които играят навън, без телефони. Нерядко улицата за него е била и сцена, на която е..
Ако някога сте си мечтали да ви кацне калинка на рамото и да ви покаже правилния път и решение, сега това е най-лесното. Защото калинките са навсякъде – в градини, паркове, по прозорците в жилищата ни, кацат и по дрехите ни... За да ни разтълкува какво провокира „червените облаци“ край нас, потърсихме специалиста проф. Веселин Арнаудов от..
50 улици в Шумен стават зона за кратковременно паркиране. Това ще влезе в сила от следващата година. Предстои шестмесечна подготовка на общинската администрация за въвеждане на паркирането. Според общинския Данаил Данчев, който бе вносител на допълнителното предложение, това не е синя зона в смисъла, както е записана в Генералния план за организация..
Контактът със собственика на черния леопард е ключов, според проф. Николай Начев от катедра "Биология" в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. „Информацията на кого е животното, каква генетика носи, как е било отглеждано, какво е било отношението към него, как се е озовало сред природата - напъдено или избягало, всичко това ще даде..
Вече седми ден издирват черния леопард на Шуменското плато. Докато възрастните хора-експерти търсят големия хищник, малките деца се вълнуват дори повече. Слушат големите какво казват, гледат клипчета и мемета, обсъждат помежду си актуалната шуменската тема и също са притеснени, че не могат да си играят в гората заради опасното животно. Жулиета..
15-годишната Хелън Росенова от Шумен започва своя музикален път много малка в Школата по изкуствата към ОДК „Анастас Стоянов“ в Шумен. Неин преподавател е Елисавета Маринова. До момента има спечелени 18 първи награди и 3 престижни Гран при отличия в Пловдив, Латинска Америка и Украйна. Освен това ѝ е присъдена и специална награда за..