Шуменската улица „Ален мак“ все още не е асфалтирана и е почти непроходима за жителите ѝ. Това установи проверка на Радио Шумен днес.
От 2014 година всеки път, когато вали проливно, старата и задръстена с наноси канализация не може да побере водата. Съответно, тя избива от каналите и наводнява домовете с фекална вода. През март 2023 година обединението, което работи по обекта, не се справя добре с подмяната на канализацията, по преценка на община Шумен. Това означава, че освен нерешения проблем с ВиК, сега жителите на „Ален мак“ трябва и да се придвижват по улица, повече приличаща на лунен пейзаж. Неслучайно те с насмешка я наричат „Кален Мак“.
Патовата ситуация става пълна, когато през ноември миналата година, е изяснено, че не може да започне и асфалтирането по отсечка от „Ален мак“ преди Районният съд да определи вещо лице, което да направи подмяна на подменената канализация. Най-големият проблем по неасфалтираната част от улицата е шахта, дълбока 4 метра, която бива всекидневно премествана от камиона за събиране на отпадъци. На жителите им се налага всеки път да я наместват, за да няма инциденти.
Новопоставените плочки по тротоарите вече се чупят и накланят. По „Ален мак“ отказват да минават таксита и всъщност след февруарския сняг са се отворили още повече и още по-дълбоки ями.
Радио Шумен потърси позицията на Община Шумен по въпроса с ул. „Ален мак“. Според инж. Митко Пенев, главен експерт от отдел "Пътна Инфраструктура" в администрацията, е възможно до края на месец април да бъде положен асфалт по улицата. А жителите ще очакват развръзка по казуса.
Тодор Иванов се срещна с жители на улицата.
5 професионални гимназиии и 10 шуменски фирми, сред които едни от най-големите работодатели в региона ще участват в " Панаир на професиите“ на 9 април (сряда) в Шумен. Форумът е организиран от Община Шумен и Шуменският технологичен институт (SiT) в подкрепа на професионалното образование и ранното кариерно ориентиране . Събитието..
С инициативата „Традиция на скорост- епизод 2“ , разградският мото клуб „Лудогорски братя“ открива днес новия мото сезон. Събитието е съвместно с Регионалния исторически музей и е второто, което обединява в обща кауза музейните работници и хората подвластни на моторите. Мотористите се събират на паркинга на Археологическия резерват..
Цигарите ще поскъпнат за втори път тази година от 1 май. Причината за това е, че след по-малко от месец ще има ново увеличение на акциза на тютюневите изделия, гласувано в държавния бюджет. Колко обаче ще поскъпне кутията, е рано да се каже. Различните експерти предоставят и различни сметки, вариращи до около 30-40 стотинки на кутия, но..
„Психиатрията напредна и вече имаме достъп до модерни медикаменти, които се ползват в цял свят. Но не успяхме да се справим със стигмата на психичната болест. Психично болните са хора като нас. Ако им осигурим подходящи условия, те няма да са опасни за обществото“. Това каза д-р Нели Николова- психиатър с над 40 години практика,..
Младото поколение на България учи висше образование, но много малко работи по специалността си - кариерното развитие не е толкова важно, колкото получаването на високи доходи. В малка степен се интересува от политика и приема авторитарния стил на държавно управление. В голяма степен е оптимистично за бъдещето си, но е песимистично за бъдещото на..
Дамски клуб „Българките в Лайпциг“ ще представи изложба на гоблени и ръчна бродерия на 12 април в германския град. Това каза за Радио Шумен авторката на творбите Анелия Ангелова, която е от една година в Германия и е член на клуба. Част от организацията на изложбата е Българското културно сдружение „Пенчо Славейков“ в Лайпциг, към което действа..
25 849 души в България са с шизофренни заболявания, водещи се под наблюдение. Това сочат данните на Националния център по обществено здраве и анализи. От тази група между 10% и 15% се нуждаят от подкрепа в общността. 1 000 от тях са настанени в институции за дългосрочни грижи, а 230 пребивават дългосрочно в държавните психиатрични болници. Около 250 са..