Чували ли сте за въжения мост над Янтра, който свързва русенските села Беляново и Новград. Тук реката прави чудни меандри преди да се влее в Дунав.
А в скалния венец по долното речно русло между Беляново и Новград е разположен и скален манастир. Наречен е Беляновски, на името на близкото село. Части от тази обител, включително и скалната църква са отдавна известни, но при допълнително проучване на високите скали по поречието на Янтра, достигащи до 35 метра височина, са открити неизвестни досега манастирски помещения.
Имало е време, през което църквата е била използвана за кошара, с всички негативни от това последици за интериора и.
В последните години, с помощта на доброволци мястото е облагородено.
Изследователят Стефан Стефанов пръв през 1956 година описва скалната черква. Той споменава за стенописна украса и няколко избледнели образа на светци, които не са запазени.
Пред Ивелина Иванова за скалната обител разказа уредникът от Регионалният исторически музей в Русе Евгени Георгиев:
Общо 14 са номинациите за Наградата на Шумен за образование и наука за 2024 година. Индивидуалното отличие в категория „Студент в областта на природните, математическите и технически науки“ ще получи Цветелина Петрова. Тя е студент 4-и курс в ШУ "Епископ Константин Преславски", а по-рано е завършила средното си образование в ППМГ „Нанчо Попович“..
Как да живеем, без да вредим сами на здравето си, е въпрос, на който не само възрастните търсят отговор, но и децата. И учениците от трети "а" клас в СУ "Христо Ботев" в Разград вече имат идея как да живеем без тютюнев дим и алкохол. Тази рецепта е част от проект, реализиран от възпитаниците на училището в рамките на втория етап на националния..
В продължение на почти 80 дни шуменецът Марио Владимиров изкачва всеки ден 1300 стъпала. Те водят до Мемориалния комплекс „Създатели на българската държава“. Компания по време на кардио тренировките често му прави Калин Николаев, който го мотивира да започне предизвикателството. „Изкачването на стъпалата е добра тренировка, която помага на цялото..
Казват им "плескани яйца" по етрополски, но те се рисуват с любов и търпение поне час. После сърце не ти дава да се бориш с тях, те са за съзерцание и подарък на скъп човек. Традицията за изписване на етрополските "плескани яйца" не крият, а показват из цялата страна уредници от Историческия музей в Етрополе. Правят работилници, организират изложби и..
Ние сме това, с което се храним и затова трябва да сме много отговорни към всичко, което слагаме на трапезата си. На тази максима е привърженик и проф. Станка Дамянова, специалист по хранителни технологии и директор на Филиала на русенския университет в Разград. По време на великденските празници по традиция слагаме много тестени изделия на..
В последната седмица, този, който влезе в храма „Свети Три Светители“ в Шумен остава впечатлен от стенописната украса, от ярките багри на многобройните евангелски сцени и светци. До пълното изографисване на храма остават само балкона и притвора. По думите на отец Красимир,по стореното до тук за изписването на църквата е положен внушителен труд...
Успех много добър 5 за последните три гимназиални класа да освобождава учениците от матура. Това предлагат от синдикат "Образование". По този начин ще се повиши мотивацията на децата да учат по-старателно през последните три години и ще ги освободи от стреса, който причиняват матурите. Това ще им даде и повече време да се подготвят за..