Няколко внушителни кръгли годишнини ще честваме през май, свързани с покръстването на българския народ, създаването на българската азбука и построяването на Голямата Базилика в Плиска. За честванията в Плиска и в Шумен пристига негово Светейшество българският патриарх Даниил.
И ако през 2015 година последно в Плиска бе покойният Патриарх Неофит, то за Шумен очакваното посещението на Патриарх Даниил е истинско събитие - без аналог в най-новата ни история.
Билбордовете с неговия лик за добре дошъл в Шумен разгорещиха спорове "за" и "против", а запознати разказват, че само царските особи са посрещани с триумфални арки, но православната вяра изисква смиреност и скромност.
На 2 май погледите ще са насочени към Плиска, която става епицентър на събитията, а вечерта Негово светейшество патриарх Даниил ще пристигне за молебена на Голямата Базилика. Денят е празник на Плиска, което означава много празнични поводи за първопрестолния град.
През 2025 година се навършват 1160 години от покръстването на българския народ, 1170 години от създаването на българската азбука, 1150 години от изграждането на Голямата Базилика и 100 години на православния храм " Св.Цар Борис Михаил" в Плиска. Честванията организира Варненската света митрополия.
На 26 април ще бъде и масовото кръщене, което се провежда по традиция на Голямата базилика.
Как се готвят да посрещнат гостите си, за програмата на събитията и възможностите на градчето да поддържа авторитета си на историческа столица, чуйте интервю на Христина Димитрова с Десислава Драгомирова – кмет на град Плиска.
Негово Светейшество ще бъде посрещнат в Шумен на 3 май, където от 10 часа ще бъде отслужен молебен в храма „Св. Три Светители“. Българският Патриарх ще участват и в пленарна научна сесия, посветена на 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на българската азбука и славянската книжовност, която ще се проведе в Зала 202, Корпус 1 на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. Тя ще започне в 11.15 часа .
Поетесата Маргарита Петкова представя в Шумен книгите си „Шест етажа без асансьор“, „Белите ми нощи“ и „Още бели нощи“. Срещата с нея започва в 17.30 часа в зала „Сава Доброплодни“ на читалището „Добри Войников“. За своята най-нова стихосбирка "Шест етажа без асансьор" Маргарита Петкова казва: "Това са моите „Шест етажа без асансьор“, за..
Празник на професиите се проведе днес в Професионалната гимназия по механотехника, електроника, телекомуникации и транспорт „Христо Ботев“ в Шумен. В деня на отворените врати в училището имаше седмокласници от няколко шуменски училища, възпитаници на гимназията, учители и любители на техниката. Децата имаха възможност да се запознаят със..
В сърцето на германския град Лайпциг, няколко жени основават Български дамски клуб за взаимопомощ. Чрез него те си помагат интеграцията в чуждата държава да стане по-малко стресиращо. В клуба членуват хора с различни интереси и таланти, сред тях художници, поети, актьори, които на всеки български празник организират различни прояви, за да..
Шуменецът Николай Недеков е най-близкият човек до голямата ни певица Лили Иванова в последните 10 години. Той е нейният личен асистент, организатор на концертите ѝ и доверен приятел. Запознаството им става покрай една покана, която Николай отправя към Лили Иванова да направи клубен концерт в родния му град. След няколко срещи и обща работа..
На 23-и април отбелязваме Световния ден на книгата и авторското право. Този ден е учреден от ЮНЕСКО преди точно 30 години и почита писатели, читатели и всички, които вярват в силата на писаното слово. Идеята произхожда от Каталуня, където днес на деня на св. Георги Победоносец, традиционно се подарява книга. 23-и април e и символична дата за..
Днес е общественото обсъждане на бюджета на община Разград. Финансовата рамка е от близо 110 млн. лв., като собствените приходи са 41 млн. лв. Завишението в собствените приходи идва от увеличени имуществени данъци. Предвидено е и 10% увеличение на работните заплати в общинските структури, защото има служители, чийто заплати са близки..
Интерактивна викторина на тема „Приказен свят“ проведе читалищната библиотека „Иван Радов” в Нови пазар с третокласници от Средното училище „Васил Левски“. Поводът е Международния ден на книгата и авторското право. Малчуганите трябваше да отговарят на 17 въпроса за приказките, които бяха подготвени от библиотекарите Андрей Андреев и Наталия..