Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Илияна Йотова идва в Плиска и Шумен

Вицепрезидентът: Европа трябва да знае, че сме създатели на цивилизация и език

Снимка: БГНЕС

Вицепрезидентът Илияна Йотова ще посети Плиска и Шумен. Тя ще се включи в честванията на 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на глаголицата.

Тази вечер от 18:15 часа вицепрезидентът Йотова ще присъства на благодарствен молебен, отслужен от българския патриарх Даниил в Националния историко-археологически резерват „Плиска“. В 19:00 часа ще започне тържествен християнски концерт „От вода и дух“ по повод кръглата годишнина от покръстването.

„Тези дни са изключителен празник не само за България, а и за цялата славянска общност“, каза за Радио Шумен вицепрезидентът Илияна Йотова.

С покръстването и със създаването на българската азбука народът ни навлиза в съвършено нов период от своето политическо и културно развитие, добави тя. „България влиза, ако трябва да използваме днешната терминология, в геополитическите отношения на Средновековна Европа. Откъсва се от езичеството, става равноправно и авторитетно царство на Европейския континент. Формира цяла една нова цивилизация. Славянската цивилизация, която е жива и до днес. Можете ли да си представите каква щеше да бъде съдбата на тези отделни етнически общности, на тези племена, ако не беше волята на княз Борис да ги обедини в една държава? Вероятно тяхната съдба щеше да бъде както на много други народи, за които днес четем само в историческите архиви“, обясни Йотова.

Вицепрезидентът припомни, че от територията на днешните земи на Шуменска област, Преслав и Плиска е тръгнало всичко.

Българската държава трябва да прави повече, за да популяризира родния принос в славянската култура, категорична е Илияна Йотова.

„Когато ти си създател на една нова цивилизация, когато си създател на един нов език, когато си в основата на културното развитие на цяла Европа, това трябва да се знае от всички. За съжаление не правим достатъчно“, обясни вицепрезидентът.

Утре (събота) в шуменската Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“ от 09:30 часа вицепрезидентът Йотова ще открие изложбата „Азбука и история“.

„Ще говорим за нашите букви. За превъзходството на нашето слово. За корените на нашето могъщество. Ще припомним за хилядите победи на творчеството над мрака, както казват и средновековните хронисти“, разказа Илияна Йотова.

Експозицията „Азбука и история“ е с автор проф. Вася Велинова. Изложбата е реализирана като съвместен проект на Държавния културен институт към Министерството на външните работи, на Центъра за Славяно-византийски проучвания „Иван Дуйчев“ към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и на Фондация „Елена и Иван Дуйчеви“.

Подробности за честванията чуйте в интервюто на Стоян Стоянов с вицепрезидента Илияна Йотова.


По публикацията работи: Стоян Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

И работниците имат права

За коректни трудово-правни и човешки взаимоотношения между работодателите и работещите призова областният координатор на КНСБ в Шумен Радостин Павлов. Той бе гост в студиото на РШ в международния ден на труда 1 май.  „Добри работници се намират трудно и работодателите трябва да направят необходимото, за да ги задържат. Ако обаче работникът е решил, че..

публикувано на 01.05.25 в 15:51

Помощни средства за хора с увреждания

Протези за ръце и крака, инвалидни колички, патерици и слухови апарати са помощните средства, за които пациентите най-често кандидатстват пред НЗОК. Право да кандидаства за помощно средство има всеки пациент с увреждане, дори ако не е здравноосигурен. Заявление се подава в съответната Районна здравна каса след насоки от лекарска комисия...

публикувано на 30.04.25 в 13:41

Катинари за още 2 училища

Още две учебни заведения в Североизтока може да затворят врати. Това са Основното училище „Христо Ботев“ в село Памукчии и Основното училище „Васил Левски“ в село Мировци. И двете в община Нови пазар.  Ако и на тези образователни средища, които имат вековна история, увиснат катинари, общината ще остане всичко на всичко с 6 учебни заведения...

публикувано на 30.04.25 в 12:45

За равен брой

В рубриката „Лицата на живота“ тази седмица избрахме да ви срещнем с един от тримата водолази в Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" в Шумен – старши инспектор Георги Вълков.  Една рядка професия, която изисква отлично здраве, издръжливост, добра психика или казано по друг начин – професия за смели хора, които не се..

публикувано на 29.04.25 в 16:20
Проф. Добромир Добрев

Тръмп срещу света

Много хора се надяваха, че Доналд Тръмп ще бъде следващият Роналд Рейгън в Републиканската партия, обясни за Радио Шумен политологът проф. Добромир Добрев. Очакванията бяха, че президентът на САЩ ще води разумна, твърда и умерено консервативна политика. „Не се получи, но сега във втория мандат нещата станаха още по-гръмки. На моменти пародийни“,..

публикувано на 29.04.25 в 11:57

Красивият свят на един учител

Муса Бангиров от търговищкото село Плъстина е учител. Всички мислят, че води уроци по музика и рисуване, а всъщност той преподава математика и информационни технологии.  За себе си казва, че не помни кога е започнал да рисува, самоук е и не спира да твори. И да предизвиква въображението на своите ученици не само да грабнат четките и боите, но и да..

публикувано на 29.04.25 в 09:41

Още 30 хиляди евро до усмивката на Дария 

Дария е само на 13.  Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх.  Но пътят ѝ към тази мечта минава през битка, каквато никое дете не бива да води – битка за живот.  Диагнозата е артерио-венозна малформация, рядко заболяване, с фатален край.  Повече от кореспондента на БНР в Силистра Незабравка Кирова...

публикувано на 28.04.25 в 15:01