Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шумен - градът първенец

3
Жанет Радева
Снимка: Радио Шумен

Шумен днес чества своя ден, 25 години след като с решение на Общинския съвет 11 май беше определен за празника на града. Историческите аргументи точно този ден да бъде празникът на Шумен са категорични от години. 

Тук през 1813 г. е било първото документирано светско честване на паметта и делото на светите братя Кирил и Методий. Събитието е запечатано в писмо на арменския изследовател, пътешественик, историк, филолог и етнограф Минас Пъжишкян, присъствал на въпросната вечеринка. Над 10 са проявите днес, с които Шумен празнува. 

След празничната литургия в храма „Св. Три Светители“ архейреският наместник отец Димитър Николов и свещонослужители от епархията тръгнаха на литийно шествие по улиците на Шумен. Със себе си те носеха копие от иконата на Светите братя Кирил и Методий, дарена на града през юли 1878 г. от ген. Сергий Белокопитов след освобожданието на Шумен, част от голям турски гарнизон тогава.

Днес глобалният свят лесно се изкушава в привидни и мимолетни победи. Днес градовете и у нас, и в чужбина се задъхват от конфликти и чужди битки – чужди на гражданите, чужди на разума. Да благодарим на Бог, че духът на първенец пази Шумен от такава нищета и му дава енергията да гради, а не да руши, заяви в речта си пред гражданите кметът проф. Христо Христов. 

Като част от церемониала за Деня на Шумен честта да вдигне знамето на града имаше изпълнителят на химна на Шумен, Асен Масларски. 

Флагът на Република България издигнаха петокласничката Жанет Радева, която победи в Националната олимпиада „Знам и мога“ през 2024 г. и завоюва домакинството на Шумен през тази година, заедно с нейната учителка Гергана Грозева от НУ „Илия Рашков Блъсков“, която я е подготвяла за състезанието.

Знамето на Европейския съюз ще бъде издигнато от Огнян Ганчев, който е първият човек с света, изкачил Монблан с трансплантирано сърце и е 5 пъти европейски шампион по плуване. 

По традиция на 11 май се отличават носителите на „Златна значка“ на община Шумен. Наградените тази година са дългогодишният кмет на Черенча Хасан Хасанов, стопанският деятел Веселин Събев и известният театрален режисьор и драматург Николай Гундеров.

Днес бяха връчени и наградите за култура на Шумен. 


Денят на Шумен продължава с любопитна разходка, организирана от туристическото предприятие и съюза на екскурзоводите. Тя обхваща всички красивите сгради и значими места в града. 

В 17:00 ч. от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ тръгва факелната щафета „Огънят на знанието“, която ще достигне до сградата на общината. След 18 часа кметът проф. Христо Христов ще посрещне президента Румен Радев и съпругата му Десислава Радева. 

Над 200 хористи заедно с шуменци ще се включат в общото изпълнение на химна на града „Оттука започва България“. Солисти ще бъдат Асен Масларски и Славея Иванова, която спечели конкурса „Гласът на България“.

От 19:00 часа пред Драматично-кукления театър „Васил Друмев“ ще бъде откриване на фестивала „Друмеви тетрални празници“. 

Половин час по-късно ансамбъл Българе ще разкажат своята история на шуменската гара. Денят на Шумен ще завърши със светлинно шоу, направено от над 100 дрона.

Чуйте още от репортажа на Миглена Стефанова. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Екоотговорностите на общините растат

Общините се справят все по-добре с управлението на отпадъците, но отговорностите им в сферата на екологията ще растат. Нови промени в законодателството бяха представени от Министерството на околната среда и водите по време на 63-ата асамблея на Асоциацията на еколозите от общините в България, а домакин на форума, който продължава и днес, е Разград...

публикувано на 16.05.25 в 08:14

Иван Иванов при децата

Портрет на щангиста Иван Иванов поставиха в шуменското Второ основно училище „Д-р Петър Берон“. Портретът е разположен на втория етаж на учебното заведение на стената „Великите шуменци“. Още преди няколко години е замислена тази експозиция, но тогава заради ковид пандемията събитието се отлага. Сега графиката на Иван Иванов дава най-после възможност..

публикувано на 15.05.25 в 14:41

Обществените медии на протест

Работещите в Българското национално радио, Българската национална телевизия и Българската телеграфна агенция излизат днес на национален протест. Недоволството ще премине под наслов "Трудът в медиите има стойност" и ще започне в 12:00 часа, когато ще бъде блокирано кръстовището пред Софийския университет "Свети Климент Охридски". Ще има акции и в други..

публикувано на 15.05.25 в 08:13

Алсу, която служи на храма във Въбел

Тя носи красиво рождено име Алсу Грифулина, въпреки че всички в търговищкия квартал „Въбел“ я познават като Алла Неделчева. Родена е в Димитровград, но не българския, а руския град в Уляновска област. Алла или Алсу е етническа татарка, която изповядва християнска религия. Тя е клисар в храма „Св.Троица“ в кв. "Въбел" в Търговище, всеки ден..

публикувано на 14.05.25 в 13:46

Честваме св. Райко Шуменски

Екнаха църковните камбани в празничния за Шумен 14 май. В деня, в който се чества паметта на св. Райко - младият златар от Шумен, загубил мъченически живота си за вярата, празнува църквата в кв. "Тракия", наречена на Христовия поборник. След тържествената литургия ще бъде извършена лития с водосвет. Ще бъде раздаден и рибен курбан. „Св. Райко..

публикувано на 14.05.25 в 08:21

Търговище празнува

Днес е Денят на Търговище и търговищенци не само ще си честитят традиционния панаир (246-ти поред), но и празника на града, в който живеят или е част от живота им. Как 14 май става Ден на Търговище? Благодарение на историята и дълголетните традиции на пазара. Княжески указ на Александър Батенберг от 1880 г. постановява ежегодното провеждане..

публикувано на 14.05.25 в 08:07

Поетичен протест срещу катастрофите

Нелепата смърт на пътя на едно 12-годишно дете отприщи поредица от протести в цялата страна. Българите не за първи път недоволстваме, не за първи път затваряме пътища. Една друга форма на протест срещу войната по пътищата обаче избра разградската фондация «От мечта до реалност». Поетична кампания, която приканва деца от страната да изпратят..

публикувано на 13.05.25 в 15:12