Марая Миланова от Софийския университет "Св. Климент Охридски" е носителят на голямата награда в 47 Национален студентски литературен конкурс "Боян Пенев" в Шумен. Тя е отличена за участието в разделите "Поезия" и "Белетристика". Голямата награда е издаване на книга от университетското издателство "Епископ Константин Преславски".
В раздел "Критика" на първо място е отличен Самуил Радилов също от Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Преслава Джонджорова от Нов български университет взе първото място в раздел "Поезия". Тя получи и Наградата на публиката.
Във всяка от категориите бяха присъдени и втори награди. В раздел "Белетристика" втората награда е за Иван Данев от Софийския университет. В раздел "Критика" второто отличие е за Виктория Георгиева от Софийския университет. В раздел "Поезия" на второ място е Михаел Руков също от Софийския университет. В отделните категории бяха присъдени и поощрения.
Тази година в конкурса участваха 112 студенти от 21 университета.
Студентският литературен конкурс "Боян Пенев" е най-старият подобен в страната, неговата история започва през 1973 година със създаването на студентския литературен клуб "Боян Пенев", който съществува и до днес. През следващата година е даден стартът на първата Национална среща-конкурс на студентите литературни творци. Националната литературна награда за критика на името на Боян Пенев е учредена през 1978 г. и е връчена лично от Дора Габе на проф. Христо Трендафилов.
Първата награда - финансиране за издаването на книга, получава Миряна Башева. Сред носителите на награди през годините са Георги Господинов, Захари Карабашлиев, Иван Гранитски, Валери Станков, Пламен Дойнов, Любен Дилов-син, Никита Нанков, Иван Ненков, Роза Боянова, Иван Карадочев и много други.
Конкурсът беше удостоен с Наградата на Шумен за култура за 2024 година.
41-годишен мъж от село Мадара е установен да шофира без книжка лек автомобил, собственост на 71-годишен мъж. Това съобщават от шуменската полиция. Водачът бил зад волана на "Мерцедес" с варненска регистрация, спрян е за проверка малко преди 15:00 часа вчера в село Мадара. По време на проверката било изяснено, че водачът шофира без..
Съвместен проект за туристически пътеки, велосипедни маршрути, път до пещерата „Бисерна“, приказни къщички, добавена реалност и дигитални двойници на туристически и природни забележителности спечелиха общините Шумен и Каспичан. Проектът „Концепция за създаване на съвременен туристически продукт, базиран на културното наследство и природните дадености..
Два автомобила са били обезопасени след катастрофа вчера. Това съобщават от шуменската полиция. Сигналът за възникнало пътнотранспортно произшествие на АМ “Хемус“ след бензиностанция „Шел“, на около километър в посока към Варна, е приет малко след 17:00 часа. Към мястото на произшествието е насочен екип на Противопожарната служба от Нови пазар...
Поради неотложни дейности днес се затваря за движение на МПС участък от ул. „Добруджа“ в Шумен – от ул. „Парижка комуна“ до ул. „Съединение“. Временният режим се въвежда за два часа – от 10:00 до 12:00 ч. днес, сряда, във връзка с монтажни дейности в района, които ще се извършват с кран. Обходният маршрут за двата часа е по ул. „Парижка..
63 автомобила, излезли от употреба, са вдигнати от шуменските улици през първите шест месеца на 2025 г. Дейността се извършва от инспекторите от БД „Чистота“, съобщават от община Шумен. Отчет на служителите от звеното за първото полугодие сочи, че в Шумен са били поставени 85 предупредителни бележки и стикери на неизползвани автомобили, паркирани по..
Удължаване на срока за усвояване на кредита на Шумен за изграждане на улична инфраструктура до юли 2026 г. ще бъде разгледано на сесията на Общинския съвет в Шумен на 31 юли. Кредитът е в размер на 20 млн. лв., отпуснат е на 10 януари 2022 г. и чрез него се финансират два инвестиционни проекта. Първият е за рехабилитация на улична мрежа и..
Изцяло преасфалтирана е входно-изходната артерия на Шумен между Пети километър и табелата за вход на града, а днес беше официалното откриване. Присъстваха кметът на община Шумен Христо Христов и представителят на фирмата изпълнител „Автомагистрали – Черно море“ инж. Адриан Бошнаков. Дължината на реновираното трасе от Пети километър до входа на града..