Кога ще разцъфти Шумен? Какво се случва с водната каскада към паметник "Създатели на българската държава" и фонтаните в центъра? Има ли цветя и поддържани градинки във вашия квартал?
Каменните цветарници по централната пешеходна зона на Шумен са празни или с рехави цветенца. Поддържани квартални градинки почти липсват и шуменци със завист гледат към снимките от други български градове с добре развита паркова система.
Къде са цветята? Защо дори бул. “Славянски“ е с хилави стръкчета? Защо не работят фонтаните? Кога ще тръгне водата по каскадата към паметник „Създатели на българската държава“? Въпросите изпратихме официално до пресцентъра на община Шумен миналия четвъртък - 15 май.
„Ще изчакаме 24 май и след Градската градина ще започнем да садим летните цветя и в другите пространства в Шумен“, съобщи Пламен Василев - агроном в ОП “Паркове и обредна дейност“ в община Шумен. Той обясни, че в края на май не е късно да се зацветява и че се разчита на растения от собствени разсадници.
„Поливна система има само в две градинки в Шумен - на централната алея в Градската градина и пред Съдебната палата“, уточни Пламен Василев. Не е изградена поливна система дори в новата паркова зона на ул. „Марица“, коментира той. Трудно издържат на летните жеги цветята в градинките и тези, които трябва да запълнят каменните цветарници по бул.“Славянски“.
Не достигат и озеленителите. „В момента те са 9, а ми трябват поне 12 мотивирани работници“, поясни специалистът. Той допълни, че хората работят за минимална заплата и едва смогват да поддържат цветните алеи и зелените площи.
Василев апелира към гражданите да помагат при поддържането на околоблоковите пространства и малкото градинки по кварталите.
Чуйте интервю на Мина Денева с Пламен Василев - агроном в ОП “Паркове и обредна дейност“ в община Шумен.
След по-малко от месец ще излезе конвергентният доклад, от който ще стане ясно ще се присъедини ли България към еврозоната от 1 януари 2026 г. За това действие има аргументи "за", има и "против". Икономистът Григор Сарийски смята, че не е сега моментът за влизане в еврозоната. Условията, които е приела България с договора за присъединяване към..
Над 1800 студенти на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ се дипломираха днес. Церемонията се състоя в зала "Арена Шумен". Повече от 600 бакалаври и магистри, и техните близки присъстваха на тържествената и много емоционална церемония, в която имаше и радост, и гордост, и сълзи. Ректорът на университета проф. Наталия Витанова..
Кубрат посреща в събота любители на ретро автомобилите и мотоциклетите. Повече от 130 са получените заявки за участие от цялата страна. Деветото издание на ретро парада започва от 10 часа на площад „Възраждане“ и т ази година атрактивните стари возила няма да шестват по улиците на града, обясниха организаторите от ретро клуб „Хан Кубрат“. Причината..
Общините се справят все по-добре с управлението на отпадъците, но отговорностите им в сферата на екологията ще растат. Нови промени в законодателството бяха представени от Министерството на околната среда и водите по време на 63-ата асамблея на Асоциацията на еколозите от общините в България, а домакин на форума, който продължава и днес, е Разград...
Портрет на щангиста Иван Иванов поставиха в шуменското Второ основно училище „Д-р Петър Берон“. Портретът е разположен на втория етаж на учебното заведение на стената „Великите шуменци“. Още преди няколко години е замислена тази експозиция, но тогава заради ковид пандемията събитието се отлага. Сега графиката на Иван Иванов дава най-после възможност..
Работещите в Българското национално радио, Българската национална телевизия и Българската телеграфна агенция излизат днес на национален протест. Недоволството ще премине под наслов "Трудът в медиите има стойност" и ще започне в 12:00 часа, когато ще бъде блокирано кръстовището пред Софийския университет "Свети Климент Охридски". Ще има акции и в други..
Тя носи красиво рождено име Алсу Грифулина, въпреки че всички в търговищкия квартал „Въбел“ я познават като Алла Неделчева. Родена е в Димитровград, но не българския, а руския град в Уляновска област. Алла или Алсу е етническа татарка, която изповядва християнска религия. Тя е клисар в храма „Св.Троица“ в кв. "Въбел" в Търговище, всеки ден..