Договор за финансиране на проект за изграждане на компостираща инсталация за биоразградими отпадъци за нуждите на Регионалното сдружение за управление на отпадъците подписаха с МОСВ днес общините Шумен и Нови пазар. Проектът е на стойност 12.4 млн. лева. Той е с продължителност 30 месеца.
Това съобщи кметът на община Шумен проф. Христо Христов на брифинг в общината заедно със заместник-кмета на Нови пазар Борислав Георгиев.
Двете общини ще изградят обща инсталация за компостиране на биоразградими битови отпадъци и тяхното последващо рециклиране. С изпълнение
на проекта те ще постигнат 100% разделно събиране и рециклиране на боклука.
Инсталацията се изгражда в местност „Черновец" в кв. "Дивдядово". Тя е с капацитет 10 427,23 тона годишно.
В проектното предложение е предвидено закупуване на необходимите съдове и техника за разделно събиране на цялото количество биоразградими битови отпадъци на територията на двете общините.
Ще бъдат въведени системи за умно управление с цел оптимизация на процесите по управление на биоразградимите битови отпадъци и повишаване на качеството на живот в двете общини.
Ще бъдат изпълнени мерки за повишаване на осведомеността на гражданите и поведението им за устойчиво управление на отпадъците, стана ясно още на брифинга.
Кметът проф. Христо Христов информира, че ще се предоставят зелен и кафяв контейнер, съответно за зелен и хранителен отпадък, на всяко домакинство, за да извършват гражданите разделно събиране и на този отпадък. За самия град ще се уточни по какъв начин и на кои точки ще се поставят контейнерите, както и самата логистика по тяхното пълнене и извозване.
Протест заради липсата на правосъдие и с настояване за оставките на двама лекари от МБАЛ Шумен, организират днес близките на тримата младежи, загинали след катастрофата до Томбул джамия в Шумен. Тежкият инцидент е от 23 декември 2022 година. 24-годишен шофьор на двуместен автомобил с шуменска регистрация се е движел от пл. „Оборище“ по бул. „Симеон..
Областно състезание по пътна безопасност за ученици се проведе днес в СУ „Трайко Симеонов“ в Шумен. Надпреварата е организирана от Областната дирекция на МВР - Шумен, Регионалното управление на образованието и училището домакин. Целта е учениците да демонстрират знанията си по пътна безопасност и да изградят правилни навици като участници в..
Бейнур Ахмед ще бъде новият заместник-кмет по бюджет и финанси на община Шумен, считано от 1 юни. Това съобщи на пресконференция днес кметът проф. Христо Христов. По думите му, така ще бъде осигурено мнозинство, за да реализира целите, които си е поставил. Христов заяви още, че нямало политически натиск за вземането на това решение. Кметът отговори на..
Делото за екстрадиция на 38-годишната Жана Георгиева от Шумен бе прекратено с решение на Шуменския окръжен съд. До делото американските съдебни власти не са изпратили оригиналните документи, на основата на които се иска връщане на жената в Съединените американски щати. Срокът, до който оригиналното дело трябва да пристигне в България , е 16 юли...
Задържаха мъж, седнал зад волана след употреба на алкохол. Това съобщават от шуменската полиция. На 29 май около 23:05 часа във Велики Преслав на ул. „Симеон Велики“ е извършена проверка на 47-годишен мъж от Варна, който е управлявал лек автомобил „Ситроен“. С техническо средство е установено, че е шофирал с 1,92 промила. Водачът е задържан за..
Продължава информационната кампания на община Шумен за разделното събиране и нерагламентираното изхвърляне на отпадъци. Вече са проведени срещи в 11 села. Последните бяха в Белокопитово и Панайот Волово. Разяснителната инициатива започна през март, като тя е насочена към нерегламентираното изхвърляне на смет, както и към контрола и санкциите при..
Млада жена е пострадала при катастрофа в Хитрино, съобщават от шуменската полиция. Пътният инцидент е станал вчера сутринта на кръстовището на ул. „Бузлуджа“ и ул. „Еделвайс“ в селото. Лек автомобил „Фолксваген“, управляван от 20-годишен мъж, ударил лек автомобил „БМВ“, управляван от 19-годишен, който се движел по път с предимство. В МБАЛ - Шумен..