Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лулата на мира в ДПС

Мехмед Юмер
Снимка: Савина Спасова

Снимката с ръкостискането на двамата враждуващи до вчера съпредседатели на ДПС Делян Пеевски и Джевдет Чакъров отправя послания към бившите и настоящите избиратели на партията на Ахмед Доган. Това каза за Радио Шумен журналистът Мехмед Юмер.

„Г-н Пеевски и г-н Чакъров изпушиха лулата на мира. Те си стиснаха ръцете. Това беше изненадващ ход, може би от страна на Джевдет Чакъров, който буквално до преди дни защитаваше съвършено друга позиция. В крайна сметка това дава някаква заявка за помирение и за успокоение. Защото след разрива в ДПС настъпи процес на разделение и противопоставяне между самата мюсюлманска общност“, обясни Юмер.

Според журналиста в снимката между Пеевски и Чакъров се вижда и посланието, че Ахмед Доган вече е минало, че вече е в историята. „Стискайки си ръцете, те ни изпращат посланието, че бъдещето е „Новото начало“.

Качването на Чакъров в лодката на Пеевски ще разочарова част от избирателите на Алианса за права и свободи. Отправя се обаче и послание към останалите политици, верни на своя лидер Ахмед Доган, обясни Юмер. „Те с право ще си задават въпроса: „Кой ще бъде следващият в лодката на Новото начало?", добави Мехмед Юмер.

Журналистът е изненадан от липсата на реакция от Ахмед Доган, който е известен като опитен политически стратег. „Поне от година ходовете му в политиката са доста неадекватни на политическото време. Хората бяха свикнали с онзи политик от времената на прехода, който предвиждаше няколко хода напред. Но в един момент изпадна в позицията да върви след събитията“, каза още Юмер.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

40 години по стъпките на четата

147 години след героичната гибел на Таньо Стоянов и неговата чета днес от Тутракан потегли юбилейното 40-о издание на националния поход "По стъпките на Таньо войвода". Финалът е на 2 юни – на Керчан баир край село Априлово, където е загинал войводата. Походът е под патронажа на президента Румен Радев, с подкрепата на музеите и..

публикувано на 30.05.25 в 15:41
Випуск 2025 СУ

Не матура, а стрес тест

По неприятен повод се връщаме към отминалите вече матури. И ако държавният зрелостен изпит по български език и литература всяка година провокира анализи и размисли за нивото на грамотност сред учениците, то сега под въпрос ще поставим нивото на способност на Министерството на образованието и науката да гарантира безпроблемното провеждане на матурите...

публикувано на 29.05.25 в 15:34

Май в изкуството

Изложбата „Май в изкуството“ откриват днес от 18:00 часа в художествената галерия „Елена Карамихайлова“ в Шумен. Подредени са картини на деца от арт школата към Центъра за подкрепа за личностното развитие. Посетителите на експозицията ще видят цветни рисунки-интерпретации на картини от жени художнички, които са оставили следа в българското и..

публикувано на 29.05.25 в 14:37

Заедно против пушенето

Двудневна информационна кампания против тютюнопушенето провежда РЗИ – Шумен днес и утре. Тази година акцентът е поставен върху младите хора и превенцията на употребата на електронни цигари. Експертите от РЗИ бяха пред сградата на областната администрация по обед, за да информират гражданите за вредите от пушенето. А рисковете са до болка познати..

публикувано на 29.05.25 в 14:23

Нови книги за читалището

Колкото и да напредват технологиите, библиотеките винаги ще бъдат място, където човек може да намери уют и усамотение, за да почете. Нерядко там можем да намерим и заглавия, които нямаме у дома или отдавна липсват в книжарниците.  Заради любовта си към книгите и заради връзката ѝ с шуменското читалище „Добри Войников“ Маргарита Чанкова прави парично..

публикувано на 29.05.25 в 11:30

Златна значка за кмета

„Сериозната работа и диалогът с хората са най-важни. С   всяка изминала година изискванията на избирателите се увеличават“. Това каза кметът на шуменското село Черенча Хасан Хасанов, който бе удостоен със „Златна значка на Шумен“. В продължение на 26 години той е кмет на Черенча, а 30 години е и председател на читалището в селото, което след..

публикувано на 29.05.25 в 08:44

Да помогнем на Симона

С молба за помощ се обърна към нас майката на 11-годишната Симона от Нови пазар. Детето страда от генетично заболяване и се нуждае от трансплантация на костен мозък, която ще бъде извършена в Турция. Сумата, от която се нуждае Симона и която е непосилна за семейството, е 80 000 евро. Желаещите да помогнат на момичето, могат да превеждат..

публикувано на 28.05.25 в 11:39