След разкритията за незаконния дом в село Ягода, Старозагорско, държавните институции започнаха проверки в цялата страна.
Във Варна беше проведена третата акция по т.нар. незаконни старчески домове, къщи под наем и обекти с неясна дейност и бяха установени три обекта, които са работили като стаи под наем за възрастни хора. Част от настанените там са били със сериозни здравословни проблеми. Тогава министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов заяви:
"Няма да се спрем, докато и последният незаконен дом за настаняване на възрастни хора или стаи под наем, или каквато абревиатура са намерили, не бъде намерен.“
Министър Гуцанов обясни още, че дейността в тези обекти не може да се регулира от Агенцията за качеството на социалните услуги (АКСУ), тъй като тя не е регламентирана в нито един закон.
А изпълнителният директор на Агенцията Виктория Тахова призова хората да внимават и да проверяват къде настаняват своите близки.
В Шуменска област няма подадени сигнали за незаконни домове за възрастни, каза директорът на Регионалната дирекция „Социално подпомагане“ Мартина Драгнева. С нея разговаря Росица Арабаджиева.
А от Министерството на труда и социалната политика (МТСП) уверяват, че промяната в грижата за възрастните хора е стратегически приоритет за министерството, като фокусът е поставен върху качеството, достъпността и човешкото отношение в услугите.
Предстоящата реформа включва модернизация на домовете за стари хора и изграждане на нови социални услуги за тях.
Съвместен проект за туристически пътеки, велосипедни маршрути, път до пещерата „Бисерна“, приказни къщички, добавена реалност и дигитални двойници на туристически и природни забележителности спечелиха общините Шумен и Каспичан. Проектът „Концепция за създаване на съвременен туристически продукт, базиран на културното наследство и природните дадености..
Да разкажеш лятото в снимки - това е предизвикателството, което отправя чрез фотоконкурса "Моето различно, щуро лято“, организиран за поредна година от Местната комисия за противообществени прояви на малолетни и непълнолетни в Разград. В творческата надпревара могат да се включат деца не само от Разград, а от цялата страна. Творбите трябва да..
Промени в учебния план на гимназиалния етап предлагат от Министерството на образованието и науката. Идеята е да бъде ограничено заучаването на теоретични знания, въвеждането на повече практически задачи и осигуряването на време за придобиване на умения. Промените в учебните планове ще влизат последователно, като първите ще са в 8 клас и ще се..
Антикорупционната комисия няма да бъде закрита, прогнозира политологът Теодор Славев по повод заявката на лидера на ДПС в рамките на седмица тя да спре да съществува. Според политолога, ходът на Делян Пеевски е премерен и е насочен към ПП-ДБ. Славев смята, че може да има предсрочни парламентарни избори, които няма да са заедно с президентските...
Как се спасявате от жегата? Има различни начини, но много важно е какво ядем и пием при такива високи температури. И ако съвременният човек сега разчита на съветите и знанията на диетолозите, то предците ни прекрасно са се справяли и без тях. Защото от личен опит са знаели какво да ядат и пият през горещините, така че хем да не им е тежко, хем да не им..
Лятната мобилизация на добросърдечни баби, дори такива повикани от километри, на съседи и приятели е в пълна сила в Шумен. Собствениците на домашни любимци, които са избрали лятна почивка, но не предвиждат пътуване с тях, нямат много опции. Хотел за опашатковци в града няма, а изборът се свежда до близки и приятели. Важно е всичко да е планирано..
10-годишният Мартин Бакърджиев е републикански шампион по шахмат. Младият варненец се бори за победа и в Международния турнир по ускорен шахмат и блиц в "Арена Шумен". „Още от малък ми хареса играта. Намерих нещо специално в нея. Първо играх с родителите ми, но после започнах с треньор. Четири години съм с Александър Константинов“, каза Мартин...