Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В момента няма сечи на Шуменското плато

2
Снимка: Радио Шумен

Природният парк „Шуменско плато“ не е зона, забранена за извършване на сеч, единствената забрана е за резерват „Букака“. В момента на платото обаче не се извършва сеч и не се допускат работници. Това заяви пред Радио Шумен инж.Емил Гелов, директор на Регионалната дирекция по горите – Шумен.

Около 500 000 куб. метра е запасът от дървесина на платото, 6100 кубика е годишният прираст и на негова база е определено, че средно годишно може да се изсичат около 4500 кубика.

През 2025 г. са били издадени 20 редовни позволителни за сеч на различни насаждения на територията. Към момента на издаване на заповедта за забрана на достъпа, са усвоени сечите върху половината от тези насаждения. Така че в момента има складирана дървесина, но от 22 юни не се допускат работници и не се води сеч, заяви инж. Гелов.


Тя ще продължи да се води след отмяна на ограничителните мерки.

Разпространението на други информации и клипове в социалните мрежи са спекулативни и доста некоректни по отношение на служителите, които сега работят за по-бързото справяне с възникналия проблем с хищника.

Инж.Гелов отправи апел, който има съмнение за нередовна сеч, да подава сигнал на 112. Оттам те се подават на РДГ - Шумен и всеки сигнал се проверява.

Чуйте повече къде, какво и колко е позволено да се сече в ПП "Шуменското плато" в разговор на Цветелина Георгиева с инж.Емил Гелов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Поклон, Апостоле!

"Левски е в нас, безкраен като времето, превърнал се в мяра, еталон. Героизмът и безпрекословната му любов към родината вдъхновяват до днес“. Тези думи прозвучаха  в Шумен на честването по повод 188 години от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. Пред паметника му в центъра на Шумен венци и цветя поднесоха граждани, представители на..

публикувано на 18.07.25 в 12:36

Децата знаят най-добре

Предстои ви среща с малчугани от 3 до 6-годишна възраст от Детска градина ,,Смехорани“ в Шумен.  В сезона на летните отпуски си говорим с тях за отпуск и ваканция. Научаваме какво правят родителите им, когато почиват и как се забавляват заедно с тях по време на почивките си.  Предлагаме ви няколко забавни и полезни минутки с малките. Чуйте репортажа..

публикувано на 18.07.25 в 08:31

Животните в горещините

По време на жегите през лятото, освен хората, страдат и животните. Този път ще погледнем към животните, които живеят в зоопарковете. И тъй като от година в шуменския зоопарк има повече обитатели от обикновено, наш екип беше там, за да види как се справят те в часовете с най-високи температури през горещите дни.  Чуйте репортаж на Жулиета..

публикувано на 18.07.25 в 08:21
Светлин Тачев

Протестите - исторически шанс за ПП-ДБ

„Управляващите дадоха исторически шанс на ПП-ДБ да си сменят наратива от изток-запад, свързан с еврото, на наратива статукво-промяна“ , каза политологът от агенция „Мяра“ Светлин Тачев.   Според Тачев, ПП-ДБ бяха в патова ситуация, защото трябваше да критикуват правителството като опозиция, но от друга страна го подкрепяха във връзка с влизането в..

публикувано на 17.07.25 в 14:02

Дарителят на българщина

От днес в Алфатар ще има паметник на Васил Левски. Официалното му откриване ще бъде в 11:00 часа днес в центъра на града. Паметникът е дарение от проф. д-р Иван Гаврилов, който  е завеждащ на Клиниката по гръдна хирургия в Националния център по онкология "Проф. Иван Черноземски". Проф. Гаврилов е роден в ломското село Василовци. Разказа, че..

публикувано на 17.07.25 в 08:38

Детска мисия „Знание“

Една от най-активните и вдъхновяващи личности в сферата на образованието е Благовеста Ценова , ръководител на образователен център „Дворецът на децата“ в Русе. Със страст към иновациите и мисия да превърне знанието в приключение тя стои зад редица проекти, които развиват креативността и увереността на младите. Един от тях е новият..

публикувано на 17.07.25 в 07:46

40 години спомени и обич

Обредният дом в Тутракан е най-красивият в България. В красивите зали на сградата, освен сключване на бракове, се провеждат и научни конференции, тържествени сесии на Общинския съвет, симпозиуми, връчване на дипломи и културни събития. А утре от 17:00 часа в сватбената зала ще бъде отбелязана 40-ата годишнина на Обредния дом. В програмата са..

публикувано на 16.07.25 в 08:55