Ограничителните мерки и забраната за достъп до горските територии в границите на Природен парк “Шуменско плато“ отпадат, съобщиха от полицията. Решението беше взето след извънредно заседание на временния кризисен щаб. Въведените ограничителни мерки в района на платото отпадат след анализ на ситуацията около издирването на хищника, забелязан на 19 юни и заснет на видеоклип с телефон. Институциите, ангажирани с мерките за работа, взеха предвид становището, изготвено от директора на „Национален парк Централен Балкан“ Георги Кръстев. По думите му няма категоричност, че опасният хищник към момента е на територията на Шуменското плато.
"Задачата ни беше да извършим наблюдение, да установим присъствие на хищника и едва след информация за местонахождението му да предприемем действия по залавянето му. В продължение на осем дни, откакто екип от специалисти работи на терен, няма намерена прясна следа, или снимка от фотокапан. След получени сигнали, че животното е забелязано от жители на Шумен и близки села на различни места, си даваме сметка, че няма строго избрана територия или ареал за живеене. Движенията на хищника са хаотични и непоследователни“, каза Георги Кръстев. Експертът допълни, че не е невъзможно животното да се върне тук, на Шуменското плато, тъй като мястото е уникално с всичко необходимо, от което хищникът има нужда. Хаотичните действия на черния леопард водят до извода, че не може да се направи заключение, че е отглеждано в Шумен и региона, както и в други населени места в Североизточна България.
Подобен хищник е издирван в Унгария и Република Сърбия през 2021 година, като една от хипотезите е, че е възможно животното да е мигрирало оттам.
"Въпреки че мерките отпадат, наблюдението тук на място ще продължи", категоричен е Георги Кръстев. "То ще се извършва от служители на ПП „ Шуменско плато“ и РДГ. Съоръжението за залавяне на едрия хищник остава в Шумен за известен период от време".
При съобщение, че е забелязан хищникът на територията на платото експерти от Националния парк „ Централен Балкан“ ще пристигнат на място.
Във връзка с получения сигнал за опасен хищник до село Бели Лом, община Лозница, беше взето решение СИДП да изготви уведомление до СЦДП- „Северноцентрално Държавно Предприятие“ за действия по компетентност.
На територията на парка ще бъдат поставени информационни табели, в които ще бъде описано, че е възможна поява на хищник. Достъпът до горските територии е свободен, но на собствен риск, пише в табелите.
Препоръките са посещенията да се осъществяват в светлата част на денонощието, при възможност да са на групи или на повече от един човек. Експертите съветват преминаването през природния парк да се осъществява по места с добра видимост, предимно по асфалтови пътища. Ако някой забележи хищника, не трябва да вдига шум, да прави резки движения, а да продължи в друга посока. Снимка се прави при възможност, но не на всяка цена, допълват експертите. Създадена е организация за обход на мобилни екипи на РДГ -Шумен, СИДП-Шумен, ПП "Шуменско плато", а по асфалтовите пътища ще патрулират екипи на ОДМВР - Шумен.
Община Шумен въвежда временна организация на движение за празника в кв. „Мътница“, организиран от Народно читалище ,,Отец Паисий – 1929“. За времето от 8:00 ч. на 7 септември (неделя) до 10:00 ч. на 8 септември (понеделник) се затваря ул. „Проф. Иван Иванов“ в участъка от кръстовището с ул. „Кочо Чистеменски“ до кръстовището с ул. „Червено знаме“..
20 многофункционални електрически легла получи шуменската болница като дарение от Бенедиктински манастир в с. Царев брод. Те ще заменят старите легла в Неврологично отделение в Нови пазар. Това съобщават от МБАЛ - Шумен. "Със сестрите от манастира от години сме в контакт и периодично получаваме дарения от тях – медицински консумативи, памперси..
Среща с директорите на детските градини по повод началото на учебната година проведе кметът на Шумен Христо Христов. Той предложи въвеждане на обучения по информатика с цел развитие на логическо мислене у децата и подготовка за бъдещи технологични предизвикателства, съобщиха от общинската администрация Директорите подкрепиха идеята, като посочиха..
"Фолксваген" се преобърна зрелищно по таван след катастрофа на кръстовището в района на магазин "Зора" в Шумен. Инцидентът стана около 12:50 часа днес, докато в района преминавал екип на "Пътна полиция". Изяснено е, че произшествието е настъпило, след като лек автомобил "Опел", управляван от 39-годишна жена, отнел предимството на "Фолксваген"-а. Той е..
Въвеждат временна организация на движение с поетапно пълно затваряне на пътното платно в участък от бул. „Симеон Велики“ – от кръговото кръстовище при магазин „Зора“ до „Господинови Строймаркет“ ООД. Организацията на движение се въвежда при следния ред: От 8 септември 2025 г. до 17 октомври 2025 г. ще се затвори за движение южното..
Къща изгоря вчера по обяд в село Вехтово. Това съобщават от шуменската полиция. Унищожени са около 80 квадратни метра покривна конструкция и пчеларски инвентар. На място са изпратени три екипа на пожарната в Шумен. След намесата на огнеборците пожарът е локализиран и потушен, като не е допуснато разпространението му в съседна сграда. Спасени са 112..
21-годишен мъж е задържан за домашно насилие. Това съобщават от шуменската полиция. Инцидентът станал около 12:30 часа вчера в новопазарското село Стан. Между младия мъж и 60-годишната му майка възникнал скандал и той й нанесъл удари с ръка по главата. Жената е прегледана от екип на Центъра за спешна медицинска помощ. Мъжът е задържан за срок до..