Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

20 деца отново в клас

Снимка: Областна администрация Шумен

Общо 52 екипа са работили през изминалата учебна година в Шуменска област по механизма за обхващане и предотвратяване отпадането на деца от образователната система. Те са реагирали на всеки сигнал за дете или ученик, които не са обхванати в образователната система и са разговаряли с техните семейства. В резултат общо 20 деца и ученици са върнати трайно в детска градина или училище. Това стана ясно на работна среща между институциите, които работят по механизма. 

Единствено в община Смядово са наложени санкции на родители, които не са осигурили присъствие на децата си в детска градина или училище Наложените глоби са общо седем, каза Милко Йоргов от община Смядово.

"Три от актовете са вторични, тоест родителите продължават да не осигуряват присъствието на детето си в училище или в детската градина. По закон глобата за първо нарушение е от 50 до 150 лева, при второ - от 300 до 500 лева", посочи той.  

"Ако тези деца са в чужбина, но с постоянен и настоящ адрес в населеното място, има механизъм по Закона за гражданската регистрация, при който детето да бъде регистрирано на служебен адрес и оттам нататък ние да не го търсим. При условие обаче, че това дете е в населеното място, ние трябва да положим всички усилия то да посещава учебното или детското заведение", посочи областният управител Катя Иванова.

Интересните уроци също са метод за привличане на децата в училище, каза още тя. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отново пиян зад волана

67-годишен водач е установен да шофира след употреба на алкохол. Това съобщават от шуменската полиция. Проверката била извършена около 21:20 часа на ул. “Ришки проход“ в Смядово. Спрян бил водач на товарен автомобил "Фолксваген Транспортер“ с шуменска регистрация. Зад волана бил 67-годишен мъж. Лъхал на алкохол, тестван е с дрегер. Отчетени са..

публикувано на 13.11.25 в 12:11

Иззеха антики в Нови пазар

Старинни предмети и скенер са намерени и иззети от частен дом в Нови пазар, обитаван от 54-годишен мъж. Това съобщават от шуменската полиция. Проверката от служители на районното управление в града била извършена вчера преди обяд след получена оперативна информация. Иззети са осем предмета, които били с вид на културно-исторически ценности.   По случая..

публикувано на 13.11.25 в 12:04

Шофьор предизвика инцидент с влак и избяга

Водач на лек автомобил мина на червено на жп прелез в село Добри Войниково и се удари в пътнически влак, а после напусна местопроизшествието. Това съобщават от шуменската полиция. Сигналът за инцидента е получен в 11:30 часа вчера в дежурната оперативна част на областната дирекция. Съобщено било, че водачът на лекия автомобил "Форд" напуснал мястото..

публикувано на 13.11.25 в 11:57

Крайният срокът наближава

6 декември е крайният срок за изпращане на литературни творби и рисунки за участие в Шестия международен коледен конкурс на НЧ „Добри Войников-1856“ и Литературен клуб „Български език и творчество“. Конкурсът е посветен на големия християнски празник Коледа. В края на отиващата си година организаторите приканват младите творци, приятелите на..

публикувано на 13.11.25 в 09:30

3500 нарушения за месец в Шуменско

28 неправоспособни водачи са установени при проверки в Шуменско през октомври. Констатирани за месеца са 3500 нарушения на водачите. Това съобщават от шуменската полиция. 704 от нарушенията са за неправилно спиране и паркиране, 559 са неспазване на предимство, знаци и сигнали. Нарушенията за скорост са 1945.  При проверките са установени десетина ,..

публикувано на 13.11.25 в 08:29

Първа копка на ремонта

Започва ремонтът на втория път към Лозево откъм квартал „Боян Българанов“, съобщават от община Шумен.  Обектът е с дължина 6 км и се финансира по Инвестиционната програма за общински проекти. Общата стойност на ремонта е 4 млн. лева.  Стартът на ремонтните дейности ще бъде даден от 13:00 часа днес от заместник-кмета по строителство и..

публикувано на 13.11.25 в 08:17

Ремонт затваря ул. "Васил Петлешков"

Днес и утре в Шумен се въвежда временна организация на движението по ул. "Васил Петлешков", информират от общината.  Режимът е с пълно затваряне на пътното платно за изпълнение на строително-монтажни работи. Обходният маршрут ще се изпълнява по улиците „Струга“, „Охрид“ и „Добри Войников“. За времето на въведената временна организация на..

публикувано на 13.11.25 в 08:03