Община Шумен актуализира разходите по бюджета си към 1 юли с приоритет сондажите за питейна вода. Това става с докладна записка на кмета проф. Христо Христов, в която се предвижда увеличаване на разходите за проектиране на дълбоките сондажи за питейно водоснабдяване в кв. Мътница, селата Белокопитово, Кладенец и Друмево и местностите Струмбата и Беш тепе. За тези дейности са необходими средства за обследване на сондажните кладенци, опитно-филтрационни изследвания, пълен химичен анализ на подземни води и др..
Залагат се и пари за проектиране на отводняването на площада пред кметството в с. Белокопитово, както и проектиране на различни обекти в Шумен и села от общината.
Включени са и реконструкцията на уличния водопровод на ул. „Г. С. Раковски“, отводняване на кръстовището на бул. „Ришки проход“ на кръстовището с пътя към комплекс „Барбароса“, реконструкция на междублоково пространство на ул. „Дедеагач“ 1, проектиране и авторски надзор на детски площадки на Гроба на курсистите и Зеленото училище. Общо по направлението сумата е почти 307 хил. лв.
По направление „Култура“ се актуализират разходите за преустройството на новото помещение от ХГ „Елена Карамихайлова“, за военен бюст-паметник на княз Александър I Батенберг преди честванията на Съединението, както и за доставка на камери и оборудване за Общинския медиен център.
Двойно се увеличават санкциите и глобите, съгласно промените в Закона за движение по пътищата, влезли в сила на 7 септември. Инспекторите вече извършват стриктен контрол, съобщават от общинската администрация в Шумен. Глобите от 50 вече са 100 лв., а тези от 20 лв. стават 50 лв. Нарушения като паркиране на пешеходни пътеки, велоалеи, кръстовища,..
Националният панаир на занаятите и декоративно-приложните изкуства „Майстории“ се провежда за седми път в Шумен. Събитието започна днес. Панаирът ще продължи два дни – на 12 и 13 септември (петък и събота). Организатор е Народно читалище „Напредък – 1869“. По време на събитието посетителите ще могат да разгледат разнообразни произведения на занаятчии и..
Около 70 са опасните дървета в града, които трябва да бъдат бързо премахнати. Това са установили експертите от направление „Озеленяване“ в община Шумен след извършен оглед в града. Направен е обход на 28 зони, съобщават от общинската администрация. По пешеходната зона на бул. „Славянски“ има само едно опасно дърво за премахване. В..
Установен и задържан в полицейския арест е извършителят на палежа на лек автомобил в Шумен. Той е 35-годишен мъж от село Ясенково. Това съобщават от шуменската полиция. При пожара миналата нощ изгоря паркирано на улица “Кръстю Кючуков“ в Шумен БМВ, като пострадаха и две други коли в близост. Задържаният мъж направил пълни самопризнания. Той е подпалил..
Стефан Калинов от СУ „Сава Доброплодни“ и Боян Николов от Профилираната природоматематическа гимназия „Нанчо Попович“ в Шумен получиха на официална церемония днес в Националния археологически институт с музей при БАН в столицата почетното отличие „Национална диплома“ на Министерството на образованието и науката. Още двама възпитаници на шуменски..
Двама са задържани за притежание на наркотици. Това съобщават от шуменската полиция. Снощи криминалисти от РУ - Нови пазар извършили проверка по сигнал. На ул. “Александър Стамболийски“ в Каспичан спрели лек автомобил "Сузуки". В колата имало двама мъже - на 25 и 31 години. При спиране водачът на автомобила изхвърлил полиетиленов плик с около 3 г..
54 участъка от улици в Шумен и 24 в селата от общината са рехабилитирани за периода от януари 2024 до септември тази година, съобщават от общинската администрация. Инвестицията за подобряване на средата само в селата за този период е приблизително 3 млн. лв., като дейностите продължават. Парите се осигуряват от заема за обновяване на уличната мрежа,..