Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цел: 1,2 млн. от нощувки за година

Бум на туризма в Шумен

Комбинирани билети и нова джобна карта привличат гости в Шумен

Значително увеличение на туристите през първите седем месеца от годината отчете зам.-кметът в Община Шумен Даниела Русева. Нощувките през януари и май са с до 27% повече от тези през същите месеци на 2024 г. Ръст в туристическите посещения в Шумен обаче няма през юни. Затварянето на Шуменското плато и страхът от забелязания там черен леопард са виновни за лошите резултати, обясни Русева.

„За юли наваксваме. Пренощувалите тук хора са с 13% повече от тези през 2024 г., а нощувките са с 11 на сто повече“, добави зам.-кметът с ресор “Европейски политики, екология и туризъм”.

Най-високи приходи от нощувки са отчетени през март – 96 416 лева. Целта на администрацията е да се събира 1,2 млн. лева от нощувки за една година.


„До този момент нямаме нито един месец със 100 000 лв. приходи от нощувки, но за март ни трябват само още 4 000, за да достигнем тази цел. Надявам се, че с общи усилия ще го направим“, обясни Русева.

С над 100% са се увеличили приходите на общинското туристическо предприятие, каза ръководителката му Дияна Йорданова. „Само за юни увеличението е със 133%“, добави тя.

Общината вече предлага и комбинирани билети за Мемориален комплекс „Създатели на българската държава“, „Среброва къща“ и Бонсай градината. Те се купуват от устройства в билетния център на паметника, каза Даниела Русева. Създадена е и хартиена карта в джобен формат, която представя туристическите обекти в града и областта. Тя може да бъде получена безплатно от Информационния център на община Шумен.


През октомври пък ще бъде организиран за първи път в Шумен бирен фест. Той ще бъде на сцена в близост до Шуменската крепост.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
ОБУ  „Св. св. Кирил и Методий“ с. Бяла река

Шест училища имат нови директори

Ирина Стефанова спечели конкурса за директор на Шесто основно училище „Еньо Марковски“ в Шумен, а Ивелин Неделчев – на Основното училище „Св. св. Кирил и Методий“ в с. Царев брод. Магбуле Дерменджиева ще бъде директор на Средното училище „Св. Паисий Хилендарски“ във Върбица, Хава Хасанова е на Обединеното училище „Св. св. Кирил и Методий“ в с. Бяла..

публикувано на 20.08.25 в 16:09

Временна организация на движението

Въведена е временна организация на движение във връзка с изпълнение на строително-монтажни дейности за преустройство и ремонт на съществуваща административна сграда в Районен съд – Шумен (в двора на Военното училище). По този повод по бул. „Славянски“ в участъка от кръстовището с ул. „Карел Шкорпил“ до кръстовището с ул. „Панайот Волов“ е..

публикувано на 20.08.25 в 15:33

66 души в болница след сватба

Над 100 души – деца и възрастни, от различни области в страната, са със стомашно-чревни оплаквания и висока температура, след на сватбено тържество на 17 август в село Филаретово, област Сливен. Това става ясно от публикация в сайта на Българска агенция по безопасност на храните. Общият брой на гостите на тържеството е бил 750. Към момента..

публикувано на 20.08.25 в 13:59

Две шуменски села без вода

Без вода до края на работния ден ще бъде шуменкото село Ивански, съобщават от ВиК Шумен. Оттам уточняват, че причината е профилактика на електросъоръженията. Заради авария на ул. „Христо Попов“ в с. Друмево, част от населеното място също е без водоподаване, уточняват от водното дружество.

публикувано на 20.08.25 в 13:18
Община Шумен

По-високи глоби по Наредба №1

Повишение на глобите по Наредба №1 за опазване на обществения ред в Шумен предлага общинската администрация.  За нерегламентирано палене на огън глобата ще е от 100 до 500 лв. за физически лица и от 300 до 1 000 лв. за юридически лица.  За изхвърляне на отпадъци извън определените съдове предложението е санкцията да бъде от 50 до 300 лв. за граждани..

публикувано на 20.08.25 в 11:01

Работни срещи с общински кметове

Поредица от работни срещи с кметовете на общини от шуменска област започна днес, 19 август, областният управител Катя Иванова. Сред основните теми, които ще бъдат предмет на разговорите, ще са проблемите с водоснабдяването, пречките пред икономическото развитие, изпълнението на общинските бюджети, работата по проекти по Плана за..

публикувано на 19.08.25 в 16:18

Водата от четири чешми не е годна за пиене

Водата от четири чешми във Велики Преслав не е годна за пиене, става ясно от публикация в сайта на Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Шумен.  С отклонения по микробиологични показатели е водата от чешмите: до „В и К“, „Кюнтя“, „Горна“ в кв. „Кирково“ и новата чешма до „Тунела“ по път I-7 Силистра–Шумен.  Това показват резултатите от..

публикувано на 19.08.25 в 15:29