В началото на месеца в русенското село Николово беше обявено бедствено положение, а хората трябваше да се евакуират поради опасност от преливане на язовира в близост до селото.
Проливните дъждове и човешката немарливост доведоха до разрушаването на малка част от асфалтовата покривка върху дигата на язовира в село Николово. Властите обаче реагираха светкавично и малко предозирано обявиха бедствено положение и евакуация на жителите, докато обясняваха, че стената на язовира била суха.
Близо две седмици по-късно нещата са още по-сложни. Водата в язовира се източва мощно и това създава поредица от проблеми за природата, за предприемачите в района и за трениращите спортисти.
Акваторията на язовира е територия за тренировки на клубовете по гребни спортове, които имат над 70-годишна история с медалисти от световни и олимпийски игри, но сега опасността да приключат с всичко е съвсем реална. Мнението им обедини треньорката от клуб "Локомотив" Ева Пашева.
"В момента това нас много ни тревожи. Водата стана страшно малко и на дължина, и на ширина. Нашите основни бази са тук и смятаме, че това ще има последствия, защото това езеро се пълни от естествената природа, то не се пълни от друг водоем. Другото, което ни тревожи, е тези оголени вече брегове".
Националният състезател и настоящ директор на Спортното училище в Русе Евгени Недев допълни:
"Тъй като трябва да има учебно-тренировъчен процес, спортната подготовка да бъде на река Дунав. За съжаление, там е опасно, тъй като езерото, когато е създавано, такава е била идеята – гребните клубове от река Дунав да се прехвърлят на безопасно място, след като е имало смъртен случай в един от гребните спортове – дете се е удавило по време на тренировка. Затова за нас беше добре да сме на езерото. При тази ситуация това няма как да се случи. От понеделник най-вероятно част от отбора ще бъде преместен на река Дунав".
Според него нивото е трябвало да бъде съобразено и с безопасността на хората, и с това да се съхрани екосистемата на езерото.
"Това, което се случи, е изключително болно и е трудно даже за гледане", каза Недев.
След страха и евакуацията в село Николово за какво настояват жителите му?
Заради блокирания път до лесопарка "Липник" управителите на търговски обекти са без посетители и това им носи финансови загуби.
Защо се налага това продължително източване на язовира и до кога районът ще е блокиран, отговори кметът на общината Пенчо Милков:
"В момента има издадено решение от компетентния държавен орган - да се източи. В момента аз работя в часове да докажа на държавата, че няма нужда да се източва, но трябва да излязат първите данни от Института по геотехника. Но не мога да не спазя законовите изисквания. Предписанията към мен са безапелационни".
По думите му пътят няма да бъде отворен, преди да бъдат изпълнени укрепителните мерки.
Подготвя се авариен проект за ремонт, с който ще се кандидатства пред правителството за отпускане на средства, обяви кметът.
Макар че точно кметът Милков обяви бедствено положение, сега се очаква решенията да се вземат в София - да спрат източването на язовира и да отпуснат пари за дигата. Иначе хората могат да са спокойни и да чакат следващите интензивни дъждове да напълнят язовира. До 4-5 години може да стане.
Чуйте целия репортаж на Ася Пенчева.
Ако сте от село Стеврек и съдбата ви е запратила да работите в чужбина, а сега се върнете за празниците, със сигурност ще го откриете променено в положителен смисъл. 6 км водопроводи са подменени, разкопаните улици за това вече са преасфалатирани. Ако догодина се ремонтират още две, селото ще бъде със 100% нови улици, казва кметът трети мандат Ружди..
Общинската администрация в Търговище предлага изчисление на таксата за битови отпадъци да става по нова методика. Това няма да увеличи размера на заплащаните суми, но ако се случи за някои от имотите, ще бъде в минимален размер до 10 лева, каза началникът на отдел „Местни данъци и такси“ Станислава Йорданова пред Радио Шумен. Предлаганите промени..
За да сте спокойни, че няма да сгрешите при превалутирането от 1 януари 2026 г., използвайте дебитна или кредитна карта при извършване на покупка. Това съветват от асоциацията „Активни потребители“. През целия месец януари може да се плаща и с лева, но рестото задължително е в евро. Така ще намали рискът от ситуацията, в която търговецът ще трябва..
Румънката Андра Дочева е от хилядите чужденци у нас, които остават да живеят в България заради любовта. 37-годишната стилистка среща съпруга си в социалните мрежи покрай общата им работа за световна марка за фризьорски продукти. Първоначално общуването между Андра и бъдещия ѝ мъж Асен се свежда до приятелство във Фейсбук, което с времето..
В градовете от известно време се отвори нова възможност за бизнес, който не изисква почти никакви инвестиции. Трябва ти само каруца, кон, късмет и разбира се, трябва да си гласовит. Иначе кой ще те чуе, че си готов да прибереш поредния свален бойлер, от който някой се чуди как да се отърве. От 2 години Мариян и Албена Атанасови добавят левчета..
Предлагаме ви решение за част от домакинската работа през идеята на седмокласника Юрий Иванов от Шумен. Неговата рационализация е от конструктор Лего, а се сетил да я направи, защото често му възлагали домашни задължения. Хитроумно ги решил технологично, благодарение на заниманията си в Клуба по роботика в СУ "Панайот Волов" в Шумен...
Министър-председателят Росен Желязков бе в Разград за среща с кметове на общини в областта и за инспекция на джамията „Ибрахим Паша“ и църквата „Св. Борис Покръстител". В късния следобед десетки го очакваха пред един от най-големите и красиви мюсюлмански храмове у нас в центъра на Разград - джамията Ибрахим паша, чиийто ремонт и реставрация завърши...