Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria fitoi pesë medalje në Kupën Botërore në Pesaro

Ansambli bullgar i gjimnastikës ritmike fitoi medaljen e artë në finale me vallen e tyre me tri rrethe dhe një çift shkopinj në Kupën e parë Botërore këtë vit në qytetin italian Pesaro. Në vend të dytë u klasifikua Ukraina, ndërsa në vend të tretë është Izraeli. Kjo ishte medalja e dytë e Ansamblit në shumëgarësh. Kështu gjimnastet bullgare e mbarojnë pjesëmarrjen e tyre në turne me gjithsej pesë medalje, pasi Borjana Kalejn fitoi medaljen e argjendtë në finale me vallen e saj me top, si dhe medaljen e bronztë në shumëgarësh, ndërsa Katrin Taseva fitoi medaljen e argjendtë me shirit.

Më shumë nga rubrika

Interesim rekord për edicionin e 41-të të Maratonës së Sofjes

Më shumë se 6000 vrapues do të marrin pjesë në edicionin e 41-të të Maratonës Wizz Air Sofia, njoftuan organizatorët e garës në një konferencë shtypi gati dy javë përpara fillimit.Traseja prej 42 kilometrash i disiplinës së gjatë këtë vit do të ketë..

botuar më 24-10-05 10.05.PD
Fituesi i medaljes së artë në Olimpiadën e Parisit këtë vit Karlos Nasar

Federata Bullgare e Peshëngritjes shpalli falimentim

Federata Bullgare e Peshëngritjes ka shpallur falimentimin e vet për shkak të borxheve të mëdha.   Peshëngritësit Karlos Nasar dhe Bozhidar Andreev , të cilët fituan përkatësisht medaljent e artë dhe atë të bronztë në Lojërat Olimpike..

botuar më 24-10-04 3.37.MD

Garuesit bullgarë fituan medalje në Taekwondo në Shqipëri

Dy medalje ari dhe tre bronzi fituan sportistët bullgarë në Kampionatin e Hapur Olimpik të Taekwondo-së në Shqipëri. Hristijan Georgiev fitoi medaljen e artë në kategorinë e të rinjve deri në 54 kg, pasi shënoi pesë fitore. Në ndeshjen e tij të..