Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Tenistja bullgare Viktorija Tomova u kualifikua në çerekfinale të turneut në Poloni

Viktorija Tomova

Tenistja më e mirë bullgare te femrat, Viktorija Tomova u kualifikua në çerekfinale të turneut në Groxisk Mazoviecki, Poloni.

Bullgarja mundi me lehtësi Katarina Hobgarski nga Gjermania, e cila është numri i 14 në skemë. Loja përfundoi me rezultatet 6:1, 6:0 në 51 minuta. Për këtë sukses, 27-vjeçarja Viktorija merr 25 pikë për renditjen botërore, ku ndodhet në vendin e 108-të këtë javë.

Rivalja e radhës e bullgares përcaktohet në ndeshjen mes Katarzhina Kava (Poloni) dhe Juliana Lizarazo (Kolumbi).

Më shumë nga rubrika

Ljubomir Epitropov

Ljubomir Epitropov zëvendëson Petër Micin si flamurtar në hapjen e Olimpiadës

Kampioni evropian i notimit, Ljubomir Epitropov, zëvendëson shokun e tij të skuadrës Petër Micin si flamurtar i delegacionit bullgar gjatë ceremonisë së hapjes së Lojërave Olimpike në Paris më 26 korrik, njoftoi Komiteti Olimpik Bullgar. Asambleja..

botuar më 24-06-26 6.04.MD
Viktoria Tomova

Viktoria Tomova do të luajë në çerekfinale në Bad Homburg

Tenistja më e mirë bullgare Viktoria Tomova arriti në çerekfinale të turneut me bar WTA 500 në Bad Homburg. Ajo korri fitoren e tretë radhazi në qytetin gjerman – një në kualifikimet dhe dy në skemën kryesore. Viktoria Tomova fitoi me 6:4, 6:2..

botuar më 24-06-26 9.19.PD
Tihomir Ivanov

Tihomir Ivanov fitoi një medalje të artë në kërcimin së larti në Gjermani

Tihomir Ivanov fitoi garën e kërcimit së larti për meshkuj në turneun Sinner Hochsprungmeeting në Sinner (Gjermani). Kampioni 29-vjeçar bullgar në këtë disiplinë e meritoi vendin e parë, pasi arriti të kapërcejë 2.21 metra në provën e dytë...