Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Për shkak të luftës në Izrael, Sofja përsëri pret një turne tenisi ATP

| rinovuar më 23-10-12 1.17.MD

Në më pak se një muaj, Sofja do të presë sërish një turne nga seria ATP 250. Për shkak të luftës në Izrael, Bullgaria do të jetë mikpritëse e garës, e cila ishte menduar të mbahej në Tel Aviv nga 5-11 nëntor. Sipas burimeve në Spanjë, Sofja dhe Gijón konkurruan për të zëvendësuar Tel Avivin. Oferta bullgare ishte më e mirë dhe fitoi. “El Comercio” pohon se Sofja ka ofruar 325 mijë euro më shumë se qyteti spanjoll. Turneu do të mbahet në Arena Sofja, raporton BGNES.

Gara në Sofje dhe ajo në Metz të Francës janë të fundit para finales së ATP-së. Pra, nëse ndonjë nga lojtarët më të mirë të tenisit ka nevojë për pikë për të gjetur një vend në top 8, ka një shans për t'i fituar ato në Sofje ose në Metz.

Sot në mëngjes, Federata Bullgare e Tenisit shprehu shqetësimin se për shkak të angazhimit të sallës Arena Sofja në lidhje me raundin e dytë të zgjedhjeve për kryetar bashkie në Sofje, organizimi i turneut të tenisit nga seria ATP 250 mund të vihet në rrezik.

Më shumë nga rubrika

Borjana Kalejn, foto: Federata Bullgare e Gjimnastikës Ritmike - Facebook

Tre medalje ari dhe një argjendi për Kalejn dhe Nikollovën në finalet e Kupës Evropiane në Baku

Katër medalje fituan gjimnastet individuale bullgarë në finalet e kombinimeve me veglat e veçanta të Kupës së parë evropiane të gjimnastikës ritmike, që po mbahet në Baku. Borjana Kalejn fitoi një medalje të artë me top dhe fjongo, si dhe një..

rinovuar më 24-05-05 4.12.MD

Wings for Life World Run në ndihmë të njerëzve me aftësi të kufizuara kurrizore

Iniciativa Wings for Life World Run është një ngjarje globale që do të mbahet njëkohësisht në të gjithë botën më 5 maj dhe do të fillojë në orën 14:00 me orën bullgare. Të gjitha fondet e mbledhura nga tarifat e hyrjes do të dhurohen për kërkime..

botuar më 24-05-05 7.45.PD
Stilijana Nikollova

Stilijana Nikollova fitoi Kupën Evropiane në Baku

Stilijana Nikollova fitoi medaljen e artë në garën e gjithanshme në Kupën e parë Evropiane të Gjimnastikës Ritmike të mbajtur në Baku. Borjana Kalejn mbeti e katërta pas pasaktësive në kombinimin me shirit. Gara zhvillohet sipas rregullave të..