Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vajzat fituan medaljet e para në Kampionatin Evropian të Gjimnastikës Ritmike

Dara Malinova (majtas) dhe Magdalena Vëllkova

Dara Malinova dhe Magdalena Vëllkova fituan medaljet e para për Bullgarinë në Kampionatin Evropian të Gjimnastikës Ritmike në Budapest. Malinova fitoi medaljen e argjendtë në shiritin te vajzat me 29.600 pikë. Medaljen e artë e fitoi rumunia Amalia Lika me 30.950 pikë dhe e treta u rendit Barbara Kaja nga Gjeorgjia me 29.000 pikë. Vëllkova fitoi një medalje bronzi në finalen e topit për vajza. Ajo prezantoi shumë mirë kompozimin e saj të bukur dhe mori 31.150 pikë. Meital Sumkin e Izraelit u bë kampione e topit me 33.550 pikë, e dyta është Anna Pierxhentili nga Italia me 31.250 pikë. Dy bullgaret debutuese, janë të katërtat në garën ekipore, vetëm 0.1 pikë larg medaljeve të bronzta.

Stilijana Nikollova dhe Borjana Kalein siguruan pjesëmarrje në tre finale të veglave të veçanta pas kualifikimeve për femra në rreth dhe top.

Më shumë nga rubrika

Rumen Pajtashev

Gjithmonë ka shpresë se futbolli bullgar do të largohet nga fundi

Nga sot, dashamirësit e futbollit në Kontinentin e Vjetër do të qëndrojnë para ekraneve televizive për të triumfuar me skuadrat e tyre të preferuara dhe për të ndarë bashkë edhe humbjet. Ata gjithashtu do të jenë në gjendje të familjarizohen me historinë..

botuar më 24-06-14 7.30.PD

Jahte do të garojnë për dy ditë pa ndalesë në "Varna 200"

"Regata për jahte keel  - Varna 200" (dy ditë pa ndërprerje) fillon më 12 qershor nga Stacioni Detar Varna. Distanca e garës është 200 milje në Detin e Zi përgjatë bregdetit bullgar. Regata do të monitorohet në kohë reale nga sistemi i gjurmuesit të..

botuar më 24-06-12 7.30.PD

Duke notuar për Oceans Seven, Petër Stojçev vendosi një rekord në Triple Crown

Ylli bullgar i notit në ujëra të hapura Petër Stojçev regjistroi një arritje të jashtëzakonshme dhe theu rekordin për Triple Crown /Kurorën e Trefishtë/. Gara përfshin kalimin e Kanalit Anglez, notin rreth ishullit Manhattan dhe kalimin e Kanalit..