Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një konkurs ndërkombëtar i dronëve po zhvillohet në Varna

FAI 2024 po mbahet me mbështetjen e Bashkisë së Varnës në datat 20 dhe 21 korrik në zonën pranë fushave të lojës të parkut l pranë Asparuhovës.

Ndër pjesëmarrësit janë pilotë drone nga Bullgaria, Rumania, Serbia, Turqia, Letonia, Polonia, Italia, Franca, Belgjika, Kina, Koreja e Jugut, Hong Kongu dhe SHBA. Nga ana bullgare, në turne garojnë dy pilotët më të mirë bullgarë të dronëve, si dhe kampioni i botës nga Koreja, i cili vjen enkas për këtë event. Garuesit matin shpejtësinë, shkathtësinë dhe imagjinatën në navigimin e një droni.

Gjatë fundjavës, garuesit kanë mundësin të shohin qarqe nate, një pistë të ndriçuar në mbrëmje, drone garash të ndërtuara me dorë, pengesa neoni dhe instalime jokonvencionale të dritës.

Përpiloi: Darina Grigorova

Përgatiti në shqip dhe publikoi: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Grigor Dimitrov u kualifikua për çerekfinalet në Nju Jork

Tenisti më i mirë i Bullgarisë, Grigor Dimitrov, u kualifikua në çerekfinalen e US Open, pasi mundi rusin Andrej Rjublev. Në ndeshje që zgjati tre orë e 40 minuta, Dimitrov fitoi 3:2 sete - 6:3, 7:6 (3), 1:6, 3:6, 6:3 dhe barazoi bilancin e..

botuar më 24-09-02 12.21.MD

Ruzhdi Ruzhdi solli medaljen e parë të artë për Bullgarinë në Lojërat Paraolimpike në Paris

Paraolimpisti Ruzhdi Ruzhdi fitoi titullin e dytë olimpik në karrierën e tij. Atleti bullgar fitoi një medalje të artë në gjuajtjen e gjyles (kategoria F55) në Lojërat Paraolimpike në Paris. Paraqitja e shkëlqyeshme dhe 12.40 metrat e arritur..

botuar më 24-08-31 10.49.PD
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov shkon në raundin e tretë të US Open

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov kalon në raundin e tretë të US Open pasi mundi Rinki Hijikata me rezultat 6-1, 6-1, 7-6 (4). Ndeshja zgjati pak më shumë se dy orë e 10 minuta. Në fazën tjetër të kampionatit në SHBA tenisti 33..