Иван Дреновички: По проекта "Южен поток" се водят активни преговори

Снимка: архив


На този етап не е необходимо да има конкретен договор с турската страна, за да започнат техническите дейности по изпълнението на т. нар "Турски поток". Газпром плаща месечно по 25 млн. евро на италиянската компания, ангажирана с необходимата техника за водната част.  Договор с Турция не е необходим за 2/3 от трасето, което предстои да бъде изградено. Може би договорката с Турция е въпрос на време с оглед на предстоящите избори там.

Това каза председателят на Националния комитет на Световния петролен съвет Иван Дреновички за предаването "Събота 150" по  "Хоризонт". Според него, Русия очаква нов министър на енергетиката в южната ни съседка.  От края на 2014 г. се наблюдава засилване на дейностите по изграждането на интерконектор между България и Турция, допълни той.

По проекта "Южен поток" се водят активни преговори, допълни той.  Според експерта, за страната ни е важно проектът за газопровода да бъде възстановен и тръбата да стигне до Варна:

Предстоят и посещения от българска страна. Моята информация е главно от руската страна. Мисля, че при подходящи условия, подходящ контекст на преговорите и едно разумно предложение с обвързващи стъпки и по-скоро от наша страна, респективно от ЕС, имаме добри възможности да се говори за "Южен поток“ в сегашно време, заяви Дреновички.

Руската страна обяви, че спира проекта "Южен поток", но до този момент това не е станало с официални документи. Дреновички изтъкна, че всяка държава се стреми през територията ѝ да минават по-дълги газопроводи, защото това е икономически изгодно. Той даде за пример Гърция, през която ще минават над 900 км. тръби.


Цялото интервю с Иван Дреновички можете да чуете в прикачения файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47