Проблемните сектори, в който сме най-слабо оценени са организационен капацитет, инфраструктура и финансова устойчивост на гражданските организации, допълни Панов:
Само в две области България е добре – правна среда и застъпничество, но и в двете области има влошаване през 2014 година. Причина за влошаването в правната среда е действащото законодателство и опитите за административен натиск върху организациите с нестопанска цел.
Вицепремиерът Румяна Бъчварова подчерта, че гражданското общество в България все пак е живо и през 2013 година е показало това. Според нея все още липсва формулата, която да направи по-ефективно и по-полезно присъствието на гражданския сектор:
Първата и най-важна задача е наистина да преосмислим отношенията между управлението, нестопанските организации и обществото, както и да търсим тези форми на диалог, които в крайна сметка ще доведат до конкретен резултат, който да бъде от полза за всички.
Други проблеми пред гражданския сектор са неразбирането на обществеността за ролята на гражданските организации и объркването им с политическите движения и партии, както и отказът от публичност на неправителствения сектор.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..