Това каза за предаването „12+3“ по „Хоризонт“ председателят на Комисията по отбрана в НС Валентин Радев. Той заяви, че все още депутатите няма да приемат предложените промени, които въвеждат т. нар. “air policing”, който позволява чужди самолети да се включат в охраната на въздушното пространство на България.
Ние няма да ги приемем, преди да се приеме програмата за развитие на въоръжените сили 2020, която е внесена в МС и трябва да дойде в парламента. Трябва да бъде подготвен и изготвен от МО планът за развитие на въоръжените сили. Едва тогава е правилно да се правят промени в Закона за отбраната и въоръжените сили.
Радев изтъкна, че за охраната на въздушното ни пространство има два пътя – ремонт на настоящите МиГ-29, за което сме се обърнали към Полша, и закупуване на съвместими с нашите съюзници изтребители.
Приетото единодушно мнение в КСНС при президента е постепенно да се освобождаваме от зависимости от несъюзни държави. Точно това е посоката, която следва министърът на отбраната с този втори ход.
Третата възможност е само възможност и е хубаво да я има в Закона, ако се случи така, че държавата реши, че има други приоритети – образование, здравеопазване и т.н. и не може да купи самолет, а , недай, Боже, не стане и договорът с колегите от Полша, тогава ние трябва да имаме резервна възможност да не оставим буквално и ден въздушното ни пространство незащитено. Нищо по-нормално от това да помолим нашите съюзници за известно време да ни помагат, както в момента помагат на прибалтийските републики. Но това е само една възможност.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..