Доц. Татяна Буруджиева и доц. Георги Лозанов пред БНР:

Хибридната кампания, светът след Борисов и камъкът в блатото

| обновено на 10.10.21 в 16:28
Снимка: Ани Петрова

"Има силна асиметрия между парламентарните и президентските избори. Парламентът не успява да удържи собствената си власт и я делегира на президента. Това е кризисна ситуация... Затова кампанията е смесена, не 2 в 1, а президентско-парламентарна, като всеки играе и в двете части". 

Мнението изрази пред БНР доц. Георги Лозанов, медиен експерт. 

С коментар по темата се включи и политологът и преподавател в Софийския университет доц. Татяна Буруджиева:  

"Ще се получи хибридна кампания. В повечето случаи фокусът ще се изтегля към мажоритарните фигури за президентския вот". 

"Имаме един и същ дебат, но от различни гледни точки. Партиите водят дебат помежду си, всяка защитава интереса на своите избиратели, а президентите, равно отдалечено от партиите, поставят теми, които водят до консенсуси в обществото", допълни доц. Лозанов в предаването "Неделя 150". 

"Важно е какъв ще бъде светът след Борисов и след ГЕРБ. Светът след ГЕРБ се превърна във въпрос, при който вече не е достатъчно да си просто носител на гневния наказателен вот. Затова започна друго говорене. Затова се появи проф. Анастас Герджиков, който започва да събира обществена подкрепа към себе си. Затова се появи Лозан Панов, който даде друг тон на кампанията". 

Доц. Буруджиева посочи, че при мажоритарни избори е добре партиите да подкрепят сериозни фигури със собствена биография, които тежат на мястото си

"В тази кампания партиите придобиват символичен плюс от подобен начин на кандидатиране... Принципно правило в една кампания е, че онези, които се борят за първото място, се обръщат и говорят на всички граждани, независимо от подкрепите. Те не нападат другите, не се занимават с битка срещу другия". 

Според медийния експерт "Лозан Панов хвърли камък в блатото, защото говори за автентичността на персоналните позиции". 

"Това е мажоритарен избор за човек. Като си публична фигура - как си стоял". 

Президентската кампания ще се изостря толкова повече, колкото по-малко партиите влизат в дебат и в сблъсък по между си, допълни политологът. 

Интервюто с доц. Татяна Буруджиева и с доц. Георги Лозанов можете да чуете в звуковия файл. 
----- 
снимката на доц. Георги Лозанов в текста е на БГНЕС,
снимката на доц. Татяна Буруджиева е личен архив. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Организации настояват евродепутатите да бъдат "в ритъма на гражданското общество"

Евродепутатите трябва се ангажират и да бъдат проактивни в осъществяването на редовен и конструктивен диалог с гражданските организации ; веднъж годишно да осъществяват национална среща, на която да информират какъв е напредъкът в усилията им по темите, касаещи гражданското общество; да участват и подкрепят срещи, дискусии, инициативи и..

публикувано на 31.05.24 в 16:47

Дебати за мястото на България в ЕС и на жените в политиката

"ТЯ в Европа" – така са нарекли дебатите, на които организаторите от фондация "Екатерина Каравелова" канят представители на водещи партии и коалиции, регистрирани за евровота на 9 юни. На 20 май 2024 г.  те ще обсъждат най-важните теми, касаещи България в ЕС : Климатичните промени и зеления преход ; Европа на различни..

публикувано на 13.05.24 в 12:17
Кандидатът за кмет на София от партия

Кандидатът на "Възраждане" за кмет на София се отказва от депутатското си място, влиза в СОС

Кандидатът на партия "Възраждане" за кмет на София Деян Николов ще се откаже от депутатското си място и ще влезе като общински съветник в Столичния общински съвет. Това съобщи той на страницата си във facebook. Николов ще бъде председател на групата на "Възраждане".  Той обяви още, че няма да даде подкрепа за нито един от участниците в..

публикувано на 04.11.23 в 19:49

ЦИК обяви за избрани за президент и вицепрезидент Румен Радев и Илияна Йотова

ЦИК обяви за избрани за президент и вицепрезидент на републиката Румен Радев и Илияна Йотова. Комисията прие окончателните резултати от балотажа на президентският вот от 21 ноември. Председателят на ЦИК Камелия Нейкова обяви окончателните данни: „Както следва Румен Георгиев Радев и Илияна Малинова Йотова, издигнати от Инициативен комитет,..

обновено на 23.11.21 в 18:37
Проф. Александър Маринов

Проф. Ал. Маринов: Спекулация е, че се концентрира власт в ръцете на Румен Радев

" Спекулация е твърдението за концентрация на власт в ръцете на Румен Радев, защото в Конституцията е казано ясно каква власт има в ръцете на президента ". Това заяви пред БНР проф. Александър Маринов, председател на Стратегическия съвет при президента и член на Инициативния съвет, издигнал кандидатурата на Румен Радев за втори президентски..

публикувано на 22.11.21 в 17:08
ЦИК

Всички 31 РИК са предали документацията си в Централната избирателна комисия

Всички 31 районни избирателни комисии предадоха документацията си от балотажа на президентските избори в Централната избирателна комисия. Сега предстои задължително повторно въвеждане на данните. Румен Радев печели президентската надпревара с 66,72% при 100% обработени протоколи ЦИК ще приеме анализ на така наречените несъответствия и..

публикувано на 22.11.21 в 16:59

Вотът във Велико Търново - на инат, по съвест или за промяна

Толерантността във великотърновския квартал „Света гора“, запазена през годините, не успя да удържи на политическите страсти в предизборната кампания , а песимизмът е обхванал младите, от които се очаква да са и най-активни.  Къде отидоха гласовете на интелектуалците и на българските турци в квартала около Великотърновския университет, защо..

публикувано на 22.11.21 в 13:43

Румяна Коларова: Атакистките прийоми на Бойко Рашков вгорчиха атмосферата

" Силите бяха неравностойни. За проф. Герджиков кампанията беше прекалено къса, а неговият противник (Румен Радев - б.р.) всеки ден се появяваше по медиите в няколко различни роли и беше обявил кандидатурата си поне година по-рано. ... Моят въпрос е защо им трябваше това, което видяхме с активностите на Бойко Рашков, при преднината, която имаше..

публикувано на 22.11.21 в 13:28
Илюстрация „Галъп интернешънъл болкан“

„Галъп“: Вотът за Радев идва основно от ПП, БСП и ИТН, за Герджиков - от ГЕРБ и ДПС

Данни от екзитпола на „Галъп интернешънъл болкан“ на балотажа за президент показват, че практически всички партийни електорати, без тези на ГЕРБ и ДПС, са гласували отчетливо в полза на Румен Радев, който спечели вота. Най-отчетлива е подкрепата за действащия държавен глава сред привържениците на БСП, „Продължаваме промяната“ и „Има такъм..

обновено на 22.11.21 в 13:05

Румен Радев печели президентската надпревара с 66,72% при 100% обработени протоколи

Румен Радев и Илияна Йотова печелят президентските избори показват данните при 100 процента обработени към 12.00 часа протоколи на секционните комисии в районните. Президентската двойка Радев - Йотова получават 66.72% подкрепа. За опонентите им Анастас Герджиков и Невяна Митева са гласували 31.80 на сто.   Резултат показва, че на балотажа Радев..

обновено на 22.11.21 в 13:02