"Този, който е тръгнал да търси отговори на някакви чувствителни въпроси за справедливостта в България, накрая остава сам"

Иван Брегов: Прокуратурата отдавна е част от политическия живот

"Всеки, който бъде избран по модела, по който беше избран господин Гешев, ще има неговата съдба"

| Интервю
Иван Брегов
Снимка: Борислава Борисова

Прокуратурата много отдавна е част от политическия живот и от изпълнителната власт. Това заяви пред БНР Иван Брегов от Правната програма на Института за пазарна икономика.

"Нормативно имаме една прокуратура, която е част от съдебната власт. Тя не дължи отчет пред обществото за работата си, получава добри бюджетни средства и се пази зад собствените си следствени тайни. Фактическото положение обаче е съвсем друго". 

Големият въпрос е не да не се наруши независимостта на прокуратурата, а да не се наруши състоянието й на политическа зависимост, "която е в трайното привързване към няколко политически партии", посочи още той в предаването "Преди всички". 

Брегов коментира липсата на яснота и новини около избухналия на 1 май 2023 г. взрив до колата на тогавашния главен прокурор Иван Гешев.

"Вероятно новините около случилото се са дълбоко и удобно прикрити в любимата следствена тайна на българската прокуратура.

Може да разсъждаваме в няколко посоки какво се е станало и дали някой се е опитал да предупреди Гешев какво ще му се случи, ако реши да се "разшава" по преписките и информацията, която вероятно е събрал като главен прокурор". 

Иван Брегов анализира думите на Гешев, че ако е бил останал още две седмици на поста, Бойко Борисов е щял да влезе в затвора.

"Може би Гешев е усетил, че няма покровителството и на Борисов, и на всички останали герои с неговата сила и мощ в българската политика. Има личностен мотив, не виждам институционално усилие на прокуратурата да разследва Борисов за каквото и да било". 

Той отбеляза, че Борислав Сарафов дълго беше заместник на Иван Гешев "и те имат малки общи тайни". 

"Смеем да твърдим, че зад тях стоят и икономически интереси.

Враждата между двата лагера в прокуратурата – Мартин Божанов – Нотариуса срещу Пепи Еврото, има своите представители и те са господин Сарафов и господин Гешев".

Той обаче отбелаза, че има и нещо положително в цялата работа.

"Всеки, който бъде избран по модела, по който беше избран господин Гешев, ще има неговата съдба".

Иван Брегов прогонизира, че вече само послушните ще искат да заемат висшите длъжности в прокуратурата. 

Законът за съдебната власт е в удължено обществено обсъждане, за да се подготви средата той да бъде атакуван, при това без никаква аргументация, смята още Брегов.

Ако предстоящите избори не са единствените през тази година, това означава да не бъде гласуван Закон за съдебната власт, обясни още Брегов. 

"С което не текат сроковете за избор на Прокурорски съвет, Висш съдебен съвет и на главен прокурор".

Той отбеляза, че съдия Цариградска е трайно заплашвана.

"Това надхвърля дисциплинарните мерки. Тук вече има риск за живота и здравето. Виждаме, че и съдийската общност се поотдръпна от нея. Този, който е тръгнал да търси отговори на някакви чувствителни въпроси за справедливостта в България, накрая остава сам".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Лозанов

Доц. Георги Лозанов: Контекстът е много по-важен от текста, който произвеждат политиците

Предизборните дебати, политиците като "кукувици от часовник" и журналистите като PR-и на политиците – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"  доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК, бивш председател на СЕМ. Какво "грози" журналистите по време на предизборна кампания? "Съзнателно или неволна да станат съучастници в манипулации..

публикувано на 19.05.24 в 10:11
Елена Дариева

Елена Дариева: Повратният момент ще бъде в края на кампанията. Очакват се размествания

След провала на ротацията кампанията започна с пълна сила. Това каза пред БНР социологът от агенция "Насока" Елена Дариева. "Още в дните преди празниците бяхме свидетели на своеобразен тест на реакциите – скачахме от скандал в скандал и често политическите сюжети се преплитаха с криминални. Такова преплитане е изключително заблуждаващо –..

публикувано на 17.05.24 в 08:22

Какво искат негласуващите?

"Ние проучваме системно, по време на всички избори, психологическите профили, начина на живот, емоционалното състояние, психично-здравния статус на хората, които не гласуват. Последното голямо изследване беше 2023 г ., след поредните избори за парламент. Тогава обхванахме 1836 икономически активни българи , без пенсионери, студенти и..

публикувано на 16.05.24 в 08:45
Ангел Петров

Ангел Петров: Няма план за машинното гласуване! Нужно е ново доверено изграждане

Процесът за удостоверяване гарантира сигурността на машините - всяка машина ще бъде инсталирана с един и същи софтуер. Това каза пред БНР Ангел Петров, бивш главен секретар на Министерството на електронното управление. Удостоверяването на съответствие е с техническите спецификации, залагани от ЦИК за съответния вид избори – към апаратната..

публикувано на 15.05.24 в 08:10
Стойчо Стойчев

Доц. Стойчо Стойчев: Възможни са нови предсрочни избори през есента

Възможни са нови предсрочни парламентарни избори през есента. Тази прогноза направи пред БНР политологът и университетски преподавател доц. Стойчо Стойчев. "Смятам, че изборите през юни ще произведат парламент, който няма да бъде способен да излъчи стабилно мнозинство . И е много вероятно през есента отново да ходим на парламентарни избори. .....

публикувано на 14.05.24 в 16:54
Стоил Цицелков

Отново проблем ще е слабата подготвеност на членове в СИК

Имаме точно четири седмици до изборите две в едно. На 9 юни ще гласуваме за български парламент и за евродепутати. За кампанията, за технологията на изборите в подготовка и провеждане, говорим със Стоил Цицелков , от Обединението за честни избори и член на Обществения съвет на ЦИК. Стоил Цицелков отбеляза, че има известни притеснения за машинното..

публикувано на 13.05.24 в 14:51
Първан Симеонов

Под 40% биха гласували на парламентарните избори, според проучване на "Галъп"

Към началото на месец май сигурността на гласуване на 9 юни за Народното събрание по декларациите на респондентите е 39,4%. От всички гласуващи 3,6% съобщават, че ще гласуват с "Не подкрепям никого". За европейските избори декларативната активност е очаквано по-ниска – 37,5% – но тепърва ще се разбере дали и доколко гласуването на..

публикувано на 13.05.24 в 14:47
Първан Симеонов

Проучване на "Галъп": Под 40% биха гласували на парламентарните избори

Към началото на месец май сигурността на гласуване на 9 юни за Народното събрание по декларациите на респондентите е 39,4%. От всички гласуващи 3,6% съобщават, че ще гласуват с „Не подкрепям никого“. За европейските избори декларативната активност е очаквано по-ниска – 37,5% – но тепърва ще се разбере дали и доколко гласуването на..

публикувано на 13.05.24 в 14:00

Петър Банков: Връзката е разкъсана между гражданите и политически партии!

Има разкъсана връзка между гражданите и политическите партии. В НС се водят дебати, за които хората не разбират, защо се водят и каква е причината и последицата. От друга страна изглежда , че политическите партии не се интересуват от това – от какво се вълнуват хората в своето ежедневие. Тази връзка е разрушена. Това предупреди..

публикувано на 13.05.24 в 10:25
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов за изборите 2 в 1: Очаква ни много напрегната кампания!

Кампанията за изборите за европейски парламент ще остане в сянката на парламентарния вот и местните проблеми, прогнозира комуникационният специалист Любомир Аламанов от "Център за анализи и кризисни комуникации". Той очаква кампанията за вота две в едно на 9 юни да остане напрегната. „Напрегната, защото няма да спрат компроматите и опитите..

публикувано на 13.05.24 в 10:00