"Едни слепци гласуват за други слепци." Помагат ли изборите да прогледнем?

| Интервю
Снимка: Ани Петрова

Днес, на традиционната неделна литургия, православната църква ще припомни на вярващите евангелското четиво, което разказва как Христос изцелил един сляпороден човек. През очите на библейския разказ, как се виждат предстоящите избори "2 в 1"? - отговорите следват в звуковата картина от репортажа на нашата кореспондентка във Враца Ива Антонова.

Според православния календар, днес е шестата неделя след Великден, в която църквата празнува едно от Христовите чудеса, при което Спасителят дарил зрение на сляпороден страдалец. Трогателният сюжет, разкрит в девета глава на Евангелието от св. Йоан Богослов, ни отвежда пред храма, където Христос  минава покрай просяк, "сляп от рождение".

"Иисус като искаше да го изцели, направи калчица, помаза очите му и го изпрати да се умие в Силоамската къпалня." За нея евангелският текст свидетелства само името ѝ, което означава пратен. Тя не се отличавала със специални лечебни свойства, но като изпратил слепеца там, Христос искал да изпита вярата му. Необичайното проглеждане на слепородения предизвикало полемика, интерес и смут сред първенците и местните жители. Предизвикало дори и Христовите ученици. Прогледналият слепец обаче се поклонил на Спасителя като на "Син Божи" с думите "Вярвам, Господи!"

"Повечето от хората приемат, че вярата е нещо, което е далече от живота. Винаги можем да направим връзка между евангелските текстове и ситуацията, в която се намираме", размишлява Боян Стоянов за днешната Неделя на Слепия, в която има избори 2 в 1.

"Дори едно такова съвпадение – избори 2 в 1, някой ще каже – някой сляп излекуван, какво отношение има към нас? Нека се замислим, какво е представлявал неговият живот – той е бил слепороден, светът е покрай него, той чува всичко, но не може да види, той е изолиран. Всички в някаква степен приличаме на него. Когато не сме прогледнали във вярата, ние не можем да намерим връзката с нещата, които се случват покрай нас, не можем да почувстваме божията премъдрост, не можем да разберем божието домостроителство за спасението на човешките души. Искаме да ни се подобри животът. Ходим, гласуваме, но като че ли нещата нямат напредък. Искаме да си подобрим живота, но не искаме да подобрим сами себе си. Ние сме слепородени. Едни слепци отиват и гласуват за други слепци, като очакват да се намери изход от ситуацията. А е казано, че ако слепец слепеца води, и двамата ще паднат в ямата."

Въртим се в омагьосан кръг, тегли чертата Боян Стоянов.

Очакванията за проглеждане, породени от духовния знак на днешната Неделя на слепия, могат да звучат и по-ведро.

"Не вярвам да има чак такова отваряне на очите, но все пак се надявам поне малко да се поизчистят тия гурели и хората да почнат малко от малко да виждат по-надалеч", коментира Димитър Цолов.

По думите му, демокрацията ни дава свободата да упражним или не правото си на глас, но ние трябва да изберем да го упражняваме.

"Защото ние живеем в тази страна. Трябва да се интересуваме от това, което се случва в нея."

Цолов се надява на по-висока избирателна активност на днешния вот, защото, "кой каквото ще да приказва, чистата математика казва – по-високата активност е малко по-трудна за манипулиране".

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ивайло Динев: Дебатът за идеи и програми тотално е изчезнал сред политиците

Защо и как "ТикТок политиката" набира сили в Европа и България, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"  Ивайло Динев , политолог от Центъра за Източноевропейски и международни изследвания в Берлин. "Това са политически формации, популяризирани най-вече в социалните мрежи. Това променя начина на провеждане на политическите кампании –..

публикувано на 17.06.24 в 09:09
Георги Лозанов

Доц. Георги Лозанов: Има риск България да излезе от демократичната орбита

Политиците трябваше да разкажат действителността в дълбочина и в историческа перспектива, вместо да се занимават един с друг и само да си рисуват негативни портрети. Това заяви пред БНР медийният експерт доц. Георги Лозанов. " Липсва един важен демократичен разказ за това какво се случва в момента в света и в България , който евентуално..

публикувано на 16.06.24 в 14:44

Радослав Бимбалов: Следващи избори ще ни вкарат в страховита турбуленция

" Следващи избори наистина ще ни вкарат в страховита турбуленция, от която не знам дали изобщо ще можем да излезем ". Това мнение изказа пред БНР писателят Радослав Бимбалов. " Те ще направят правителство, то е ясно . То ще бъде правителство, което ще бъде облечено под форма на програмно, експертно. Може би премиерът ще бъде образно..

публикувано на 16.06.24 в 14:43

Радан Кънев: ПП-ДБ няма политическо бъдеще в сегашния си вид

" Тази коалиция във вида, в който е, няма видимо политическо бъдеще . Вече подкрепата е твърде ниска. Тенденцията е пределно ясна. Продължаването на същата политика, независимо от оставката на Христо Иванов, няма как да промени нещо. Ние сме си на пързалката и тя е добре намазана, посоката е надолу ". Това коментира пред БНР Радан Кънев,..

публикувано на 16.06.24 в 14:41

Цветелина Пенкова: Нужна е глътка свеж въздух и смяна на лицата в БСП

Процесите, които се случват в БСП - на промяна, на обновяване, бяха необходими , каза пред БНР Цветелина Пенкова, която спечели евродепутатско място с листата на БСП. " Понякога наистина е нужна глътка свеж въздух и смяна на лицата, за да можем да продължим напред. /.../ Считам, че след всяка криза идва период на възход и ние сме на прага на..

публикувано на 16.06.24 в 14:39
Момчил Инджов

Момчил Инджов: Благоденствието и демокрацията трябва да се отстояват

Какво следва за Европа след изборите за ЕП, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"  Момчил Инджов , кореспондент на "Клуб Z" в Брюксел. Кои са печеливши в Европа "В Европа да се надяваме на европейското мнозинство, защото то се запази. Трите главни политически сили: ЕНП, Прогресивния алианс на социалистите и демократите и либералната..

публикувано на 16.06.24 в 08:57
Веселин Стойнев

Веселин Стойнев: ПП/ДБ вече не могат да служат като изтривалка за отговорност на никого

Защо Делян Пеевски е проблем за Бойко Борисов, какви са последиците от изборните резултати за български парламент и какво предстои в политическия ни живот коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"  Веселин Стойнев , журналист. Отговорността на Бойко Борисов "Сега цялата отговорност е изцяло на Борисов и вече той не може да я прехвърля..

публикувано на 15.06.24 в 10:44

Журналисти: Кампанията не беше обърната към избирателите

" Политиците не успяха да научат много за избирателите си. Тази кампания като че ли не беше обърната към избирателите. Политиците разговаряха сами със себе си. Кампанията се отличи със скучноватост и сивост ".  Това коментира в интервю за предаването "Хоризонт за вас" Мария Филева - репортер от БНР.  "Размина им се дневния ред - политиците..

публикувано на 14.06.24 в 14:12
Велислав Величков

Велислав Величков: Пеевски ще пише промените в Закона за съдебната власт

Слонът в стаята се нарича главен прокурор . Докато не отпадне длъжността главен прокурор нито един проблем в системата няма да се реши и политическият натиск няма да спре. Политиката не е излязла от прокуратурата. Това мнение изрази пред БНР Велислав Величков от инициативата "Правосъдие за всеки". Когато обвиняваше Гешев, Сарафов..

публикувано на 14.06.24 в 09:15

Марая Цветкова: Хората не вярват в "експертен кабинет"

Изборните резултати не са изненада . Мнението е на политолога Марая Цветкова. "Беше ясно, че някоя от тези формации ще бъде "пробутана" в Народното събрание . Някои говореха за партията на Радостин Василев МЕЧ, други – "Синя България" или "Солидарна България". Трети допускаха, че това може да бъде "Величие" - тези хора олицетворяват..

публикувано на 14.06.24 в 08:30