Само 10 процента от хората с увреждания в България работят, показва статистиката. Причините за това според бизнеса са в твърде малкото стимули за наемане. Държавата обаче смята, че бизнесът винаги намира оправдание да откаже да вземе на работа човек с увреждане.
В диалог по проблема от бизнеса посочиха, че новите форми на надомна и дистанционна заетост са малко популярни, а са подходящи за групата.
Заместник-председателят на Стопанската камара Димитър Бранков представи резултати от анкета, според която основните пречки хората с дефицити да не се трудят са бариерите в архитектурната среда, ниското образование и липсата на пари да се оборудват специфични работни места:
В така наречените специализирани кооперации - предприятия на хора с увреждания, са заети в момента не повече от 3-3,5 хиляди души. Преди 25 години бяха заети над 50-55 хиляди души. Очевидно стимулите, които дава законодателството, общата регулаторна рамка и икономическата среда се явяват някаква пречка за развитие на заетостта в този тип предприятия.
Бизнесът и сега не спазва записаното в закона минимум 4 процента от персонала да са хора с увреждания. В малките български фирми с преобладаващо наети до 10 души това не работи. Изход има и той е предложен, но повече от година реакция на държавата няма:
Това задължение да може да бъде изпълнявано и по алтернативен път, чрез съответен процент доставки от предприятия и кооперации на хора с увреждания, които да се признават за изпълнение на това задължение. Това се подкрепя, между другото, от организациите на хората с увреждания.
В коментар на резултатите от проучването заместник социалният министър Светлана Дянкова каза, че само три процента посочват като трудност наемането и трудното освобождаване от такъв работник.
Работодателите в последно време намират навсякъде причини за това. Не виждат своето участие в целия този процес при наемането на хората с увреждане, смята Дянкова.
В Ренсбург, Германия на вчерашните избори 481 наши сънародници са упражнили правото си на вот. Това съобщи пред БНР д -р Антоанета Тончева, доброволец и член на избирателна комисия. ПП-ДБ печели най-много гласове в Германия Над 146 000 души са гласували в чужбина "Имахме и машинно гласуване, и с хартиени бюлетини. Валидните гласове са..
Общинската избирателна комисия в Стара Загора е освободила член на Секционна избирателна комисия в града заради несъвместимост. В мъглижкото село Юлиево след сигнал от един от кандидатите за кметове в джипа на съпругата на негов конкурент бяха открити избирателни списъци. След подаден сигнал от една от политическите партии, че съпругата на кандидат..
ЦИК ще извърши проверка на всички регистрирани за участие в изборите за общински съветници и за кметове кандидати дали отговарят на изискванията. Това ще се случи до 10 часа на 28 ми септември, ден преди началото на предизборната кампания. Говорителят на ЦИК Росица Матева обясни, че ще се проверява и дали кандидатите нямат влязла в сила санкция за..
Властите трябва да работят по-активно за отстраняване на купения вот и да подобрят правната рамка за провеждане на предизборна кампания, заяви в интервю за БНР Нина Суомалайнен, ръководител на мисията от наблюдатели от Службата за демократични институции и права на човека на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Според..
В област Ловеч на предстоящите на 14 ноември избори за президент и вицепрезидент и народни представители в 176 от общи сформираните 269 секции ще се гласува машинно. Това стана ясно на проведената днес работна среща, свикана от областния управител на Ловеч Светослав Славчев, с участието на директора на ОДМВР – Ловеч Станислав Великов и председателя на..
Гласуване по настоящ адрес в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване на избиратели с увреждания в изборите на 27 октомври 2024 г.
Кой има право да гласува в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с хартиена бюлетина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с машина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69
Тел: + 359 2 9708810
Факс: + 359 2 9733769
E-mail: office@cem.bg
www.cem.bg
Българско национално радио © 2020. Всички права са запазени.