Хора от Ямболско ще посрещнат първия летен изгрев на Зайчи връх

Снимка: Даниела Костова

За шеста поредна година жители на Ямбол и съседни градове ще посрещнат изгрева на първия летен ден на Зайчи връх в националния археологически резерват "Кабиле".

"Най-дългият ден" така са казва проектът на Астрономическата обсерватория в Ямбол, посветен на първия летен ден и лятното слънцестоене. Денят ще започне още преди 5.00 сутринта, когато ентусиасти от целия регион ще потеглят към тракийското светилище на Зайчи връх, което е част от  култа към слънцето и представлява древна обсерватория. 

Първият слънчев лъч в деня на лятното слънцестоене преминава през вдълбан в скалите улей и огрява образа на тракийската богиня Кибела, врязан в скалата. Така древните траки са разбирали, че идва време за жътва. Тракийското светилище има и доказан геомагнитен ефект. Учени са установили, че ако 10-15 минути човек престои в улея между две скали се нормализира кръевното му налягане и физическото му състояние.

Първият слънчев лъч утре трябва да се появи в 5 ч. и 35 минути и ще бъде посрещнат с гайда и тракийско хоро. Вечерта в 17 часа в Астрономическата обсерватория в Ямбол ще бъде открита благотворителна изложба, като средствата от нея ще бъдат дарени за доизграждането на храма "Успение на пресвета Богородица" в Ямбол.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Възраждане" с убедетелна победа в Регенсбург, втори там са "Величие"

В Ренсбург, Германия на вчерашните избори 481 наши сънародници са упражнили правото си на вот. Това съобщи пред БНР д -р Антоанета Тончева, доброволец и член на избирателна комисия. ПП-ДБ печели най-много гласове в Германия Над 146 000 души са гласували в чужбина "Имахме и машинно гласуване, и с хартиени бюлетини. Валидните гласове са..

публикувано на 28.10.24 в 12:59

В Стара Загора отстраниха член на СИК поради несъвместимост

Общинската избирателна комисия в Стара Загора е освободила член на Секционна избирателна комисия в града заради несъвместимост.   В мъглижкото село Юлиево след сигнал от един от кандидатите за кметове  в джипа на съпругата на негов конкурент бяха открити избирателни списъци.  След подаден сигнал от една от политическите партии, че съпругата на кандидат..

публикувано на 29.10.23 в 17:20
Росица Матева

ЦИК ще провери всички кандидати дали отговарят на условията

ЦИК ще извърши проверка на всички регистрирани за участие в изборите за общински съветници и за кметове кандидати дали отговарят на изискванията. Това ще се случи до 10 часа на 28 ми септември, ден преди началото на предизборната кампания.  Говорителят на ЦИК Росица Матева обясни, че ще се проверява и дали кандидатите нямат влязла в сила санкция за..

публикувано на 26.09.23 в 15:48

Нина Суомалайнен: Властите в България да работят по-активно за отстраняване на купения вот

Властите трябва да работят по-активно за отстраняване на купения вот и да подобрят правната рамка за провеждане на предизборна кампания, заяви в интервю за БНР Нина Суомалайнен, ръководител на мисията от наблюдатели от Службата за демократични институции и права на човека на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Според..

публикувано на 03.10.22 в 18:37

В 176 от 269 секции в Ловешка област ще се гласува машинно

В област Ловеч на предстоящите на 14 ноември избори за президент и вицепрезидент и народни представители в 176 от общи сформираните 269 секции ще се гласува машинно. Това стана ясно на проведената днес работна среща, свикана от областния управител на Ловеч Светослав Славчев, с  участието на директора на ОДМВР – Ловеч Станислав Великов и председателя на..

публикувано на 11.10.21 в 21:53