Светът навлиза в нов етап на изчезване на видовете

| обновено на 20.06.15 в 15:09
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Климатичните промени, замърсяването и обезлесяването са сред причините за навлизането на света в нов етап на изчезване на видовете. Това съобщава Би Би Си, като се позовава на резултатите от проучване на три водещи американски университета, които установяват, че е възможно хората да бъдат сред първите жертви.

Проучването на Станфордския, Принстънския и Калифорнийския университет установява, че темпът на измиране на гръбначните животни е 114 пъти по-голям от нормалния. Над 400 гръбначни са изчезнали от 1900 година досега. Подобно изчезване на видове обикновено се наблюдава за период от 10 хиляди години, твърдят учените. По данни на Международния съюз за опазване на природата (МСОП), 41% от всички земноводни и 25% от бозайниците също са заплашени от изчезване.

Учените стигат да това тревожно заключение, изчислявайки честотата на изчезване на стари видове бозайници и други видове гръбначни при предишните масови измирания на животни и растения, както и в относително "спокойните" промеждутъци време между тях.

Проф. Саймън Стюарт, председател на Комисията за оцеляване на видовете към МСОП, коментира пред Би Би Си:

Ако продължим да губим видове, рискуваме да бъдат унищожени екосистемите, както и околната среда, необходима за оцеляването на човека...Този въпрос трябва да бъде изнесен по-напред в политическия дневен ред на правителствата и да не остане само на равнище министерства на околната среда.

Жирардо Себайос, един от авторите на проучването, посочва:

Ако позволим на този процес да продължи, ще са нужни милиони години за възстановяване на живота и е възможно нашият вид да изчезне преждевременно.

Учените предупреждават и за опасното унищожение на екосистемите. Те твърдят, че опрашването от пчелите е възможно да Лемурите са един от най-застрашените видовеизчезне в рамките на три човешки поколения.

Проф. Пол Ерлих от Станфорския университет допълва:

По целия свят виждаме примерите на последните оцелели екземпляри на видове. Сами режем клона, на който седим.

По данни на МСОП, лемурът е един от най-застрашените животински видове. 94% от всички екземпляри са застрашени заради унищожението на местообитанията им на о. Мадагаскар и избиването им от местното население, което счита месото им за деликатес.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Възраждане" с убедетелна победа в Регенсбург, втори там са "Величие"

В Ренсбург, Германия на вчерашните избори 481 наши сънародници са упражнили правото си на вот. Това съобщи пред БНР д -р Антоанета Тончева, доброволец и член на избирателна комисия. ПП-ДБ печели най-много гласове в Германия Над 146 000 души са гласували в чужбина "Имахме и машинно гласуване, и с хартиени бюлетини. Валидните гласове са..

публикувано на 28.10.24 в 12:59

В Стара Загора отстраниха член на СИК поради несъвместимост

Общинската избирателна комисия в Стара Загора е освободила член на Секционна избирателна комисия в града заради несъвместимост.   В мъглижкото село Юлиево след сигнал от един от кандидатите за кметове  в джипа на съпругата на негов конкурент бяха открити избирателни списъци.  След подаден сигнал от една от политическите партии, че съпругата на кандидат..

публикувано на 29.10.23 в 17:20
Росица Матева

ЦИК ще провери всички кандидати дали отговарят на условията

ЦИК ще извърши проверка на всички регистрирани за участие в изборите за общински съветници и за кметове кандидати дали отговарят на изискванията. Това ще се случи до 10 часа на 28 ми септември, ден преди началото на предизборната кампания.  Говорителят на ЦИК Росица Матева обясни, че ще се проверява и дали кандидатите нямат влязла в сила санкция за..

публикувано на 26.09.23 в 15:48

Нина Суомалайнен: Властите в България да работят по-активно за отстраняване на купения вот

Властите трябва да работят по-активно за отстраняване на купения вот и да подобрят правната рамка за провеждане на предизборна кампания, заяви в интервю за БНР Нина Суомалайнен, ръководител на мисията от наблюдатели от Службата за демократични институции и права на човека на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Според..

публикувано на 03.10.22 в 18:37

В 176 от 269 секции в Ловешка област ще се гласува машинно

В област Ловеч на предстоящите на 14 ноември избори за президент и вицепрезидент и народни представители в 176 от общи сформираните 269 секции ще се гласува машинно. Това стана ясно на проведената днес работна среща, свикана от областния управител на Ловеч Светослав Славчев, с  участието на директора на ОДМВР – Ловеч Станислав Великов и председателя на..

публикувано на 11.10.21 в 21:53