Преди отбелязването на 107- та годишнина от обявяването на Независимостта на България, Президентството беше отворено за посетители. Целта е гражданите да се запознаят с ценни документи и фотографии, свързани с провъзгласяване на Независимостта.
Президентът Росен Плевнелиев лично посрещна желаещите да разгледат институцията и изложбата, подредена по повод отбелязването на Независимостта на България, събитие случило се на 22 септември 1908 година в църквата "Свети четирдесет мъченици" в Търново, със специален манифест, а княз Фердинанд Първи приема титлата Цар на българите.
Хората разгледаха изложените експонати в Гербовата зала и другите зали в Президентството:
Тук успяваме да постигнем консенсус, с който се гордеем. Постигнахме пълен консесус по националната програма за развитие "България 20:20", пълно съгласие по реформата в "Сектор сигурност" и пакет от четири закона вече минава през парламента. Постигнахме пълно съгласие по темата с бежанците през 2013 година, когато тук имаше Съвет за сигурност. Аз го инициирах тогава и оттогава до сега, вие виждате, че България се справя достойно, защото приехме план, който е работещ и, който до днес се изпълнява вече от трето правителство, каза Росен Плевнелиев.
Централно място в експозицията заема Манифестът на цар Фердинанд за обявяване Независимостта на Княжество България, изработен от проф. Харалампи Тачев. Посетителите видяха и т. нар. Сребърна Конституция, отразяваща промените приети през 1911 година. В изложбата е включена и черновата на Манифеста, изготвен от министър-председателя Александър Малинов и редактиран от Фердинанд, както и фотографии, писма, ордени и медали, свързани с отхвърлянето на васалния статут към Османската империя и с независимото Българско Царство.
БНБ също отвори врати за свободно посещение от граждани за първи път от шест години насам.
В Деня на отворените врати всеки може да разгледа колекцията от кабинета на гуверньора, колекцията от картини, платежния салон и част от решенията на Управителния съвет на Централната банка, вземани през годините. Всеки от посетителите може да отпечата и банкнота със собствения си лик.
Може би най-интересни за посетителите се оказаха монетите и банкнотите. За тях разказва Инес Лазарова:
Първите монети емитирани от БНБ са с емисии 1881 година, защото Законът за резане на българския лев, както се е наричал, е от 1880 година. Най-напред произвеждат монетите в Бирмингам.
Банкноти се появяват малко по-късно, като на първата емисия дори няма портрет, защото банкерите са бързали много. Това е една от историите, която най-много се хареса на посетителите.
До наши дни банката има 32-ма титулярни управители, които са управляващи, директори или председатели. Някои от портретите са рисувани от известни български художници като Димитър Гюдженов, Кирил Василев и Борис Митов, разказа Биляна Борисова от банката по повод окачените в сградата на БНБ портрети с маслени бои.
Засега портретът на Иван Искров, който сдаде поста през юли тази година, не е окачен. Няма и решения на Управителния съвет, който е ръководен от него, но могат да бъдат видени много по-ценни исторически документи - например: решението за валутен курс между българския лев и руската рубла при 15 към едно, веднага след преврата на 9-и септември:
Любопитното е, че това решение е взето, не в съответствие с традицията на определяне на курса на чуждестранните валути, а това е един курс, който е бил произволно определен, по административен ред, от министъра на финансите и правителството на "Отечествения фронт", току-що създадено, в ранните часове на 9-и септември., разказа историкът Христо Яновски.
В Българското национално радио също е Ден на отворените врати. Слушатели на медията наблюдаваха работата в програма „Хоризонт“.
В Ренсбург, Германия на вчерашните избори 481 наши сънародници са упражнили правото си на вот. Това съобщи пред БНР д -р Антоанета Тончева, доброволец и член на избирателна комисия. ПП-ДБ печели най-много гласове в Германия Над 146 000 души са гласували в чужбина "Имахме и машинно гласуване, и с хартиени бюлетини. Валидните гласове са..
Общинската избирателна комисия в Стара Загора е освободила член на Секционна избирателна комисия в града заради несъвместимост. В мъглижкото село Юлиево след сигнал от един от кандидатите за кметове в джипа на съпругата на негов конкурент бяха открити избирателни списъци. След подаден сигнал от една от политическите партии, че съпругата на кандидат..
ЦИК ще извърши проверка на всички регистрирани за участие в изборите за общински съветници и за кметове кандидати дали отговарят на изискванията. Това ще се случи до 10 часа на 28 ми септември, ден преди началото на предизборната кампания. Говорителят на ЦИК Росица Матева обясни, че ще се проверява и дали кандидатите нямат влязла в сила санкция за..
Властите трябва да работят по-активно за отстраняване на купения вот и да подобрят правната рамка за провеждане на предизборна кампания, заяви в интервю за БНР Нина Суомалайнен, ръководител на мисията от наблюдатели от Службата за демократични институции и права на човека на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Според..
В област Ловеч на предстоящите на 14 ноември избори за президент и вицепрезидент и народни представители в 176 от общи сформираните 269 секции ще се гласува машинно. Това стана ясно на проведената днес работна среща, свикана от областния управител на Ловеч Светослав Славчев, с участието на директора на ОДМВР – Ловеч Станислав Великов и председателя на..
Гласуване по настоящ адрес в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване на избиратели с увреждания в изборите на 27 октомври 2024 г.
Кой има право да гласува в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с хартиена бюлетина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с машина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69
Тел: + 359 2 9708810
Факс: + 359 2 9733769
E-mail: office@cem.bg
www.cem.bg
Българско национално радио © 2020. Всички права са запазени.