Застрахователи: Нов закон ще вдигне цените на масовите застраховки

Нов законопроект е на път да увеличи цената на най-масовите застраховки. Затова предупреждават застрахователите и обясняват, че готвените изменения в проекта на Закона за превенция от неблагоприятните климатични условия ще доведат до поскъпване на всички застраховки на пазара. 


Министерството на земеделието има намерението да покрие на 100% обработваемите земи с ракетна защита за борба с градушките. Затова от ведомството внасят законопроекта, който цели да финансира намерението им с вноски от 0,8% от приходите от всички имуществени застраховки. Това обясни Нина Колчакова от Асоциацията на българските застрахователи:


"Тоест не само земеделските (застраховки), а също каско, тези за домашно имущество, пожар, кражба. Според нашите изчисления, каското на една средностатистическа кола би се вдигнало с десетина лева", смята Колчакова. 


Този косвен данък, както го наричат в парламента, ще се калкулира в крайнта цена на полицата и ще натовари крайния клиент, смятат застрахователите. Затова от асоциацията предлагат: 


"Нека да има справедливо разпределение на тежестта. Щом става въпрос за земеделски площи, нека това се финансира от земеделските застраховки", каза Нина Колчакова. 


За борба с градушките държавата предвижда 20 милиона лева годишно. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Възраждане" с убедетелна победа в Регенсбург, втори там са "Величие"

В Ренсбург, Германия на вчерашните избори 481 наши сънародници са упражнили правото си на вот. Това съобщи пред БНР д -р Антоанета Тончева, доброволец и член на избирателна комисия. ПП-ДБ печели най-много гласове в Германия Над 146 000 души са гласували в чужбина "Имахме и машинно гласуване, и с хартиени бюлетини. Валидните гласове са..

публикувано на 28.10.24 в 12:59

В Стара Загора отстраниха член на СИК поради несъвместимост

Общинската избирателна комисия в Стара Загора е освободила член на Секционна избирателна комисия в града заради несъвместимост.   В мъглижкото село Юлиево след сигнал от един от кандидатите за кметове  в джипа на съпругата на негов конкурент бяха открити избирателни списъци.  След подаден сигнал от една от политическите партии, че съпругата на кандидат..

публикувано на 29.10.23 в 17:20
Росица Матева

ЦИК ще провери всички кандидати дали отговарят на условията

ЦИК ще извърши проверка на всички регистрирани за участие в изборите за общински съветници и за кметове кандидати дали отговарят на изискванията. Това ще се случи до 10 часа на 28 ми септември, ден преди началото на предизборната кампания.  Говорителят на ЦИК Росица Матева обясни, че ще се проверява и дали кандидатите нямат влязла в сила санкция за..

публикувано на 26.09.23 в 15:48

Нина Суомалайнен: Властите в България да работят по-активно за отстраняване на купения вот

Властите трябва да работят по-активно за отстраняване на купения вот и да подобрят правната рамка за провеждане на предизборна кампания, заяви в интервю за БНР Нина Суомалайнен, ръководител на мисията от наблюдатели от Службата за демократични институции и права на човека на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Според..

публикувано на 03.10.22 в 18:37

В 176 от 269 секции в Ловешка област ще се гласува машинно

В област Ловеч на предстоящите на 14 ноември избори за президент и вицепрезидент и народни представители в 176 от общи сформираните 269 секции ще се гласува машинно. Това стана ясно на проведената днес работна среща, свикана от областния управител на Ловеч Светослав Славчев, с  участието на директора на ОДМВР – Ловеч Станислав Великов и председателя на..

публикувано на 11.10.21 в 21:53