Народното събрание задължи бензиностанциите да добавят биодобавка в горивата за транспорт. Това предвиждат приетите на първо четене промени в Закона за енергията от възобновяемите източници. Предвижда се от първи септември биодобавката да бъде увеличена с 1% биогориво от т.нар. "второ поколение".
Промените предвиждат биодизелът в конвенционалните горива да е шест процента, като задължително един процент трябва да бъде според новото изискване, а в бензиновите горива биоетанолът трябва да се увеличи от седем на осем процента. Такова изискване се въвежда и за крайните разпространители на горива, а не само за лицата, които пускат на пазара течни горива от нефтен произход в транспорта.
Измененията са в изпълнение на европейска директива, целяща намаляване на вредните емисии газове в страните членки. Според становище на Българската петролна и газова асоциация обаче страната ни не е готова за подобна стъпка и предлага от първи септември да се започне с 0,25 процента биодизел ново поколение и процентът да се увеличава плавно, а аргументът е, че все още няма ясна система за контрол над сертификатите на биогоривата от второ поколение.
В позиция на енергийното министерство се посочва, че е възможно преосмисляне на срока за въвеждане на новите изисквания, но не и да се променя процента на биодизела.
Със заключителните разпоредби в законопроекта се правят и промени в закона за енергетиката, с които се предвижда да не се заплаща компонента "зелена енергия" от крайните клиенти на енергия от възобновяеми източници, произведени в други държави членки, но потребени в страната.
В Ренсбург, Германия на вчерашните избори 481 наши сънародници са упражнили правото си на вот. Това съобщи пред БНР д -р Антоанета Тончева, доброволец и член на избирателна комисия. ПП-ДБ печели най-много гласове в Германия Над 146 000 души са гласували в чужбина "Имахме и машинно гласуване, и с хартиени бюлетини. Валидните гласове са..
Общинската избирателна комисия в Стара Загора е освободила член на Секционна избирателна комисия в града заради несъвместимост. В мъглижкото село Юлиево след сигнал от един от кандидатите за кметове в джипа на съпругата на негов конкурент бяха открити избирателни списъци. След подаден сигнал от една от политическите партии, че съпругата на кандидат..
ЦИК ще извърши проверка на всички регистрирани за участие в изборите за общински съветници и за кметове кандидати дали отговарят на изискванията. Това ще се случи до 10 часа на 28 ми септември, ден преди началото на предизборната кампания. Говорителят на ЦИК Росица Матева обясни, че ще се проверява и дали кандидатите нямат влязла в сила санкция за..
Властите трябва да работят по-активно за отстраняване на купения вот и да подобрят правната рамка за провеждане на предизборна кампания, заяви в интервю за БНР Нина Суомалайнен, ръководител на мисията от наблюдатели от Службата за демократични институции и права на човека на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Според..
В област Ловеч на предстоящите на 14 ноември избори за президент и вицепрезидент и народни представители в 176 от общи сформираните 269 секции ще се гласува машинно. Това стана ясно на проведената днес работна среща, свикана от областния управител на Ловеч Светослав Славчев, с участието на директора на ОДМВР – Ловеч Станислав Великов и председателя на..
Гласуване по настоящ адрес в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване на избиратели с увреждания в изборите на 27 октомври 2024 г.
Кой има право да гласува в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с хартиена бюлетина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с машина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69
Тел: + 359 2 9708810
Факс: + 359 2 9733769
E-mail: office@cem.bg
www.cem.bg
Българско национално радио © 2020. Всички права са запазени.