Депутатите приеха на първо четене промените в Изборния кодекс

| обновено на 12.12.18 в 13:06
Снимка: БГНЕС

Депутатите приеха на първо четене промените в Изборния кодекс. Промените бяха подкрепени със 115 гласа. От БСП гласуваха "въздържали се". Депутатите приеха ЦИК да решава в колко секции да има машинно гласуване, но те не трябва да са по-малко от хиляда. Машини ще могат да се поставят само в секции с над триста избиратели и то само в страната. Управляващите защитиха  законопроекта като подчертаха, че въпреки промените не се отказват от плана за въвеждане на машинното гласуване.

Председателят на Правната комисия Данаил Кирилов от ГЕРБ уточни още, че отпадането на номерацията в избирателната бюлетина е само един от вариантите, като той ще предложи номерата да останат.

"Като тя обаче се стартира за преференциалното гласуване от различно число".

ДПС защити изцяло да се въведе машинното гласуване. Йордан Цонев се обоснова.

"Да няма хартия и химикал. Има ли смесен метод в секционните комисии, нищо не правим. Ако ще е машинно, да бъде сто процента машинно".

От БСП остро критикуваха управляващите, че изпълняват становище на ЦИК, с което се обяснява защо не може да се въведе машинното гласуване. Крум Зарков възрази:

"Вие превърнахте правната комисия и парламента в гумен печат на администрацията".

Изборният кодекс отново разрази спора за прозрачността на вота.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Възраждане" с убедетелна победа в Регенсбург, втори там са "Величие"

В Ренсбург, Германия на вчерашните избори 481 наши сънародници са упражнили правото си на вот. Това съобщи пред БНР д -р Антоанета Тончева, доброволец и член на избирателна комисия. ПП-ДБ печели най-много гласове в Германия Над 146 000 души са гласували в чужбина "Имахме и машинно гласуване, и с хартиени бюлетини. Валидните гласове са..

публикувано на 28.10.24 в 12:59

В Стара Загора отстраниха член на СИК поради несъвместимост

Общинската избирателна комисия в Стара Загора е освободила член на Секционна избирателна комисия в града заради несъвместимост.   В мъглижкото село Юлиево след сигнал от един от кандидатите за кметове  в джипа на съпругата на негов конкурент бяха открити избирателни списъци.  След подаден сигнал от една от политическите партии, че съпругата на кандидат..

публикувано на 29.10.23 в 17:20
Росица Матева

ЦИК ще провери всички кандидати дали отговарят на условията

ЦИК ще извърши проверка на всички регистрирани за участие в изборите за общински съветници и за кметове кандидати дали отговарят на изискванията. Това ще се случи до 10 часа на 28 ми септември, ден преди началото на предизборната кампания.  Говорителят на ЦИК Росица Матева обясни, че ще се проверява и дали кандидатите нямат влязла в сила санкция за..

публикувано на 26.09.23 в 15:48

Нина Суомалайнен: Властите в България да работят по-активно за отстраняване на купения вот

Властите трябва да работят по-активно за отстраняване на купения вот и да подобрят правната рамка за провеждане на предизборна кампания, заяви в интервю за БНР Нина Суомалайнен, ръководител на мисията от наблюдатели от Службата за демократични институции и права на човека на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Според..

публикувано на 03.10.22 в 18:37

В 176 от 269 секции в Ловешка област ще се гласува машинно

В област Ловеч на предстоящите на 14 ноември избори за президент и вицепрезидент и народни представители в 176 от общи сформираните 269 секции ще се гласува машинно. Това стана ясно на проведената днес работна среща, свикана от областния управител на Ловеч Светослав Славчев, с  участието на директора на ОДМВР – Ловеч Станислав Великов и председателя на..

публикувано на 11.10.21 в 21:53