Предизборната кампания във Велико Търново тази година е необичайно кротко. 30 партии и коалиции излъчиха 241 кандидати за осемте депутатски мандата.
Предизборните плакати са малко. Разчита се основно на социалните мрежи, на платени публикации, подготвени от партийните пиари и публикувани „под индиго“ в регионалните медии, масово кандидатите записват клипове с мобилни телефони, които са излъчват само във Фейсбук. От партийните снимки в социалните мрежи се вижда, че се обикаля по пазари, по градските квартали и по селата, но избирателите на тези снимки са по-малко от кандидатите за власт.
Избирателите споделят, че в този предизборен месец, не са срещали кандидатите за 45-ото Народно събрание.
На пейка в централния градски парк, на няколко метра от партиен предизборен щаб, са се събрали приятели на раздумка – 80-годишният Николай Терзиев, 75-годишинят художник професор Христо Цацинов и наборът му Христо Христов, темата е избори.
„Ако искаме нещо да се промени, трябва да се гласува, не да приказваме по кръчмите само и на кафенетата, а трябва да се гласува. Не съм виждал някой от кандидат-депутатите, не ме интересуват. Те са еднакви. Бай Ганьо е казал: „Всичките са маскари“, казва Терзиев.
„Трети път вече няма да гласувам, не зная, ние сме малко аполитични. Много малко млади хора участват в листите. Ако трябваше да нарисувам сегашното състояние на България, бих използвал светло сиво, тъмно сиво, дори и черно. След 4 април дано нещо поне да отиде към охра, зелено, по-светло, по-жизнено, по-близо до природата. Дано, дай, Боже“, споделя проф. Цацинов.
„Нищо няма да се промени, по-лошо ще стане. Министри, зам.-министри, танганайци, Държавна сигурност управлява България и продължава да управлява, всичките активи са в тях. Аз не гласувам от 25 години и няма да гласувам никога повече“, категоричен е Христов.
В предизборните послания на партиите изобилства от обръщения към младите и грижа за тяхното бъдеще. Но младите не са обнадеждени. Пред приемната на Социално подпомагане във Велико Търново 31-годишиният работник Станимир Демирев е взел документа си, с който добавката към инвалидната му пенсия се намалява. За кандидатстване за детски надбавки на опашката чака младата майка Ивелина Йорданова. Той взел решението си за кого ще гласува чрез Фейсбук, а тя гледа плакатите и се колебае:
„Ще гласувам, сама и само да не отиде за другите партии, които са лошите. Ще гласувам на инат, по-малкото зло, от колкото по-голямото, да може да има някаква промяна, то не може все едно и също да е. Разочарова ме неравенството, несправедливостта“, казва Демирев.
„Ще гласувам, вълнува ме. В тази ситуация надявам се да се променят нещата малко по-добре за младите хора и за младите семейства с деца. Ситуацията е хаос и страх, основно. Много е несигурно, младите хора трябва да имат някаква сигурност за семействата си, а всъщност няма такова нещо. Все още обмислям за кого да гласувам. В избора ми ще натежи надеждата, че нещата ще се променят, само че не зная дали и този път ще се случи“.
Военният Кирил Кирилов като човек на пагона и дисциплината е подготвен с решението си за 4 април:
„Всички едни парламентарни избори са ме вълнували. До сега не съм пропускал гласуване през целия си живот. Даже съм решил и за кого да гласувам. Прочел съм много добре предизборната платформа на партията, за която съм решил за гласувам, познавам и листата на кандидат-депутатите. Също така съм си избрал и преференция. Трябва да се гласува, за да може след това да критикуваме. Това, което се случва в момента, с тази пандемия нещата отиват малко на кризисни ситуации, но се надявам всички заедно да излезем от тази ситуация и нещата да тръгнат напред. Друг изход нямаме“.
Тотален хаос е обхванал хората и държавата като в Брауново движение на частиците, казва физикът Ружа Симеонова, а бизнесдамата Румяна Романова споделя, че е загубила ентусиазма, с който е гласувала:
„Много лесно от подреденото движение става хаотично, а от хаотичното е много трудно, необходимо е много време, за да стане насочено движение“, посочи Симеонова.
„На живо не съм се срещала с никого, но следя някои изявления на някои политици, платформи не съм чела, просто искам край на статуквото, край на безскрупулното управление, на калинковото управление, на безобразията, които виждам покрай себе си“, посочи Романова.
От Франция във Велико Търново се е прибрала 53-годишната Порадинка, майка на пет деца. Загубила работата си на кухненски работник:
„Не, няма да гласувам. За кого да гласувам – за предизборните кампании да ни крадат ли, за какво? Какво добро са направили? Няма работа, безработица, хората гладуват, мизеруват, за това ли? Искаме бъдеще, децата да отиват на училище, да им осигуряват помощи“.
Социалният работник Росица Косева ще гласува, но категорично е отказала да бъде член на секционна избирателна комисия, въпреки че дълги години е била председател на СИК:
„Първо рискът – може да се заразя при гласуването на толкова много хора през избирателната секция. Другата причина е прекалената усложненост на протоколите, които с всяка измината година, вместо да облекчават хората като нас, ни утежняват работата“.
Онлайн обучението на секционните комисии притеснява дори дългогодишните им членове, споделя пенсионерката Надя Чалъкова, която е заместник-председател на СИК:
„Присъствено искам. Дори им поставих въпроса – аз вече съм на 70 години, нямам такъв телефон, нямам компютър. „Ами, госпожо, нали сте участвала в предните избори, знаете как става“, ми казаха. Ще навляза в нещата, няма така да отида в неделя и да смятам, че съм готова“.
218 хиляди бюлетини вече са доставени в областната администрация във Велико Търново, ще се раздават на 10-е общини на 31 март. Чакат се и над 300 машини за гласуване. Все още няма яснота колко ще са подвижните избирателни кутии за поставените под карантина избиратели, нито ще се разкриват ли секции в Covid отделенията.
Решенията на Централната избирателна комисия (ЦИК), с които обяви резултатите от гласуването и разпределението на мандатите в 45-ото Народно събрание и имената на избраните депутати, са публикувани в днешния 30 брой на Държавен вестник. Именно с обнародването на тези решения президентът Румен Радев обвърза издаването на указ за свикване на..
Христо Иванов, водач на листата на "Демократична България" за Пловдив-град е избрал да бъде депутат в новото Народно събрание от 25 МИР София, съобщиха от коалицията. Така двата мандата в Пловдив за обединението са съответно за издателя Манол Пейков и бившия директор на пловдивската математическа гимназия Ивайло Старибратов. По- рано днес стана..
" Методът на най-големия остатък, т.нар. Хеър-Ниймайер, изобщо не е виновен за диспропорциите, защото те възникват още в самото начало, когато се определят и се фиксират мандатите по райони ". Това коментира пред БНР математикът проф. Красимир Калинов, бивш член на ЦИК. Той обясни, че това е така, защото мандатите се определят на базата на..
Как се стигна до впечатляващите преференции, които събраха четирима от кандидат-депутатите на ГЕРБ в Благоевград, а единият от тях успя да измести дори водача на листата - транспортният министър Росен Желязков? Какво е обяснението на абсолютния рекорд от 9507 преференциални гласа за Стефан Апостолов от Симитли, градът, гласувал почти 100 процента..
„Това, което предизвиква вниманието, е мълчанието на партията на Слави Трифонов , защото от „Има такъв народ“ зависи дали ще има предсрочни избори, или ще се състави някаква дори и временна формация“, коментира ситуацията след изборите на 4 април политологът Теодор Славев в „Преди всички“. При условие, че никой не иска да подкрепи..
След полунощ Централната избирателна комисия прие с решение разпределението на мандатите между шестте политически формации, които влизат в следващото народно събрание. ГЕРБ-СДС получава 75 мандата, "Има такъв народ" - 51, БСП - 43, ДПС - 30, "Демократична България" - 27, "Изправи се! Мутри вън!" - 14. С друго решение ЦИК прие и..
До 20 май участниците в изборите трябва да представят отчетите си за предизборната кампания в Сметната палата, припомнят от ведомството. Всички дарители, които са дали повече от 1000 лева, ще бъдат проверени за съответствие на доходите. Към отчета трябва да се приложат декларациите за произход на дарените средства, както и на..
Всички районни избирателни комисии предадоха изборните си книжа в Централната избирателна комисия. Преди минути и последната от комисиите - тази в Стара Загора, донесе документацията си. От снощи в ЦИК върви интензивно повторното въвеждане на протоколите от изборите за 45-о Народно събрание. Теодора Крумова, председател на Районната избирателна..
Хасковското село Зорница се оказа първенец по машинно гласуване. Всички 174 жители на село Зорница, които са регистрирани в списъците, са гласували машинно. От тях 168 са избрали ДПС. Председателят на секцията Бейхан Есат не вижда нищо притеснително в това, че в урната няма нито една книжна бюлетина. „Отначало пое така. Някои пробваха,..
В 45-ото Народно събрание влизат шест партии. Това сочат прогнозните данни на фирмата "Информационно обслужване" след вота в неделя на база 100% обработени протоколи на Секционните избирателни комисии в Районните избирателни комисии към 14.30 часа днес. ГЕРБ/СДС - 26,18% "Има такъв народ" - 17,66% БСП за България – 15,01% ДПС -..
Гласуване по настоящ адрес в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване на избиратели с увреждания в изборите на 27 октомври 2024 г.
Кой има право да гласува в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с хартиена бюлетина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с машина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69
Тел: + 359 2 9708810
Факс: + 359 2 9733769
E-mail: office@cem.bg
www.cem.bg
Българско национално радио © 2020. Всички права са запазени.