Няма да има ръчно броене на всички контролни разписки от машинния вот на 14 ноември.
Върховният административен съд отмени решението на Централната избирателна комисия, с което беше въведено задължително броене във всички близо 12 000 секции.
Според магистратите ЦИК има право да прави контролно преброяване в какъвто обем прецени, но то не може да влияе на изборния резултат, защото данните от разписките не са част от официалните изборни протоколи.
"Законодателят е предвидил два подхода при отчитането на резултатите от гласуването в зависимост от това дали вотът е осъществен чрез бюлетини за машинно гласуване или чрез хартиени бюлетини. Машинното гласуване се отчита само чрез отпечатване на протокол от системата, като е поставено изискването броят на машинно гласувалите избиратели да е равен на броя на потвърдените гласове от машинното гласуване, които трябва да са равни на броя на отпечатаните от системата контролни разписки“, мотивира се съдът и обръща внимание, че преброяването на контролните разписки е само информативно.
Върховният административен съд има и друго решение за контролните разписки. То е във връзка с гласуването на 11 юли и в него магистратите са еднозначни - единственият начин за отчитане на изборния резултат е чрез отпечатване на протокола от системата, а контролната разписка няма характер на документ, отразяващ вота на избирателя.
Предстои ЦИК да реши дали и къде да има контролно преброяване на разписки. Такова решение може да бъде взето и в самия изборен ден.
Говорителят на Централната избирателна комисия Цветозар Томов подчерта, че решението на Върховния административен съд засяга само частта от решението на ЦИК за приемане на методически указания за изборите в страната, свързано с броенето на контролните разписки.
Томов беше категоричен:
„Аз съм сигурен, че независимо от различните мнения в Централната избирателна комисия по този въпрос, никой не е искал да има броене на разписки с цел манипулация на изборните резултати“.
Предстои комисията да реши дали и в колко секции да има преброяване на разписките от машинния вот.
„Една добре структурирана представителна извадка за секциите би позволила, без да товарим всички избирателни комисии, да имаме достатъчно гаранции в коректността на работата на устройствата за машинно гласуване“.
Няма срок за вземането на решение за контролно преброяване, допълни и другият говорител на Централната избирателна комисия - Росица Матева:
„Ние, ако си спомняте, на 11 юли за изборите, в предизборния ден взехме решението, в самия изборен ден определихме чрез жребий секциите, в които да бъде извършено това така наречено контролно преброяване“.
От Комисията информираха още, че всички 1600 устройства за гласуване, които ЦИК купи допълнително за предстоящия вот, са доставени в страната - те са в склада ,в който са и останалите машини.
До момента са регистрирани 702 наблюдатели на изборите, както и три социологически агенции.
Приключи изборният ден в Сливенска област. Няма изборни секции, в които гласуването да продължава над обявения краен час – 20.00 часа. Първите изборни книжа и протоколи се вече са обработени. СИК-вете предават документите си в спортна зала „Васил Левски“ в Сливен. Изборният ден приключи с пет развалени изборни машини в областта, съобщи говорителят..
При нашите условия и обстоятелства, след толкова избори за последните години и почти еднаквия резултат – фрагментиран български парламент, може би трябва да се провежда балотаж с партиите, минали 4-процентния праг за Народно събрание, за да може победителят да управлява спокойно. Това предложение изложи пред БНР-Радио София коментаторът..
До края на деня всички 31 Районни избирателни комисии трябва да предадат в ЦИК протоколите от гласуването в неделя за повторна проверка. След отстраняване на така наречените несъответствия ЦИК ще обяви в сряда окончателните резултатите от вота за българските представители в Европейският парламент - като проценти и разпределени мандати, а в четвъртък и..
Седем политически партии и коалиции ще влязат в 50-ото Народно събрание, показват междинни данни на Централната избирателна комисия при обработени 97,03% от секционните избирателни протоколи. Това са ГЕРБ-СДС, ДПС, ПП-ДБ, "Възраждане", "БСП за България", ИТН и ПП "Величие". Коалицията ГЕРБ-СДС е първа политическа сила в проведените..
Христо Иванов съобщи на брифинг днес, че подава оставка като лидер на "Да, България": "Считаме, че този резултат за партиите от нашата коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България" изисква сам по себе си поемането на лидерска отговорност, поради което аз си подадох оставката и колегите подкрепиха това решение". При обработени..
6 места ще има България в политическата група на Европейската народна партия в Европарламента, сочи оповестеният екзитпол за страната ни. По всяка вероятност 5 от тях ще са на ГЕРБ-СДС и 1 на ДБ. Веднага след това идват евродепутатите ни в "Обнови Европа" - 5 на брой, от които 3-ма от ДПС и 2-ма от ПП. Двама български евродепутати ще..
Изборният ден на сънародниците ни в Неапол върви спокойно. Още с отварянето на секцията е имало желаещи да гласуват . " В момента работим на пълни обороти " - каза за Радио България Мая Падешка. Тя е член на секционната избирателна комисия, която се намира в сградата на Българското консулство в Неапол. "Има хора, които..
Когато машините бяха нещо ново в изборния ден, много хора от любопитство пробваха. Днес обаче 90 на сто гласуват с бюлетини. Това съобщи пред БНР-Радио София Ралица Костова – председател на 26-а СИК в 15-о средно училище в столичния квартал "Надежда 2".“ Изборите там текат нормално, без проблеми. До 10 часа са гласували около 50 души -..
Очакваната избирателна активност на изборите на 9 юни е 40,2% и е съизмерима с предишните избори за Народно събрание. В сравнение с началото на предизборната кампания няма драстично разместване на партиите като възможност да участват в българския парламент и като численост на своите представители. Това показват електоралните нагласи според..
За какво да внимаваме в изборния ден - схеми, измами, сигнали, машини, проблемни секции и райони? Къде са проблемите в избирателните секции? Подробности разказа Марио Русинов от Обединение за честни избори . "Има много богата палитра от различни видове изборни нарушения и измами . Това, което бих препоръчал да следите най-вече са следните..
Гласуване по настоящ адрес в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване на избиратели с увреждания в изборите на 27 октомври 2024 г.
Кой има право да гласува в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с хартиена бюлетина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с машина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69
Тел: + 359 2 9708810
Факс: + 359 2 9733769
E-mail: office@cem.bg
www.cem.bg
Българско национално радио © 2020. Всички права са запазени.