"Технологията не е хапче за всичко. Съдържанието е кралят"

София Владимирова: Когато медията загуби доверие, никакъв контрол не може да го възстанови

Предизборните формати са архивни, ретро. Няма атрактивни такива, които да мотивират младите да гласуват, смята бившият член на СЕМ

| Интервю
София Владимирова
Снимка: Борислава Борисова

Когато медията загуби доверие, никакъв контрол не може да го възстанови. Тази дума няма място в разговора за медиите. Думата е доверие. Промъква се тезата за повече контрол върху съдържанието.

Това мнение изрази пред БНР София Владимирова, бивш член на СЕМ и бивш председател на медийния регулатор, след приключилия конкурс за генерален директор на БНР.

Тези процедури трябва да са терен за идеите, които да чуят не само членовете на СЕМ и работещите в Радиото, но и обществото, посочи тя.

"Без разум, сърце и кураж няма да стане", подчерта бившият шеф на СЕМ за втория мандат на Милен Митев начело на БНР. Тя призна, че ако сега беше член на СЕМ, би имала колебания за кого да гласува, но би го подкрепила, след като веднъж вече е гласувала за неговата кандидатура.

"Никой генерален директор не бива да бъде хвален, за да не се разболее от кабинетен синдром."

Технологията не е хапче за всичко. Съдържанието е кралят, коментира София Владимирова в предаването "Преди всички".  

"В разговора за Радиото технологиите покриха темата за съдържанието. Връщането на младите няма да стане с едно приложение. Поколението Z, което търсим, е много практично. То не е само получател на информация, то иска да участва. Тези хора имат нагласата да слушат, въпросът е какво им предлагаш, познаваме ли ги? Като създадем приложение, какво ще качим в това приложение? Тези млади хора общуват, като създават съдържание помежду си. Това е техният свят и ние трябва да се научим да ги приемаме, като ограничим щетите."

Голям проблем е, че не се води дебат за Закона за радиото и телевизията. Защо никой не поставя този проблем на масата, изтъкна Владимирова.

Предизборните формати са остарели, архивни, ретро. Няма атрактивни, интересни, предизвикателни журналистически формати, смята София Владимирова, която подчерта, че това няма как да мотивира младите да гласуват.

"Обществените медии са оковани по време на избори. Отсъства критическата функция на журналистиката. Започват платени форми. Каква е ценността за публиката на тези разговори? Защо са тези журналисти в студията?"

Тази еднопосочна комуникация на политиците трябва да спре. Не можеш да бягаш безкрайно от разговора, отбеляза бившият член на СЕМ.

В предизборната кампания, за информираните зрители много ясно си личи отношението на журналиста към определени гости - по телевизията е много явно, отчита още Владимирова.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милена Якимова

Милена Якимова: Радикализацията на политическата атмосфера е тревожна

В рубриката "Темите на деня" социологът Милена Якимова изразява тревога, че политическата атмосфера е станала твърде поляризирана и радикализирана. Тя отбелязва, че има фигури в политиката и медийното пространство, които съзнателно пренебрегват истината и се утвърждават чрез демонстративно пренебрежение към нея. Тя дава пример за този модел в..

публикувано на 30.10.24 в 12:23

Слави Василев: Правителството ще е по подобие на сглобката и няма да е устойчиво

Коалицията с 8 партии ще е по-лесна и възможна, отколкото с 9. Ако се сформира правителство , то със сигурност ще бъде лидирано от ГЕРБ и няма да е устойчиво и трайно. Ще бъде по подобие на сглобката и няма да произведе адекватни и важни решения за България Това коментира пред БНР-Радио София политологът Слави Василев . Уважението..

публикувано на 29.10.24 в 10:10
Атанас Радев

Атанас Радев: Ако не конструират правителство, партиите поставят под въпрос политическата система

Политическите антагонизми приключиха с обявяване на резултатите.  Видяхме разделенията. Време е да си дадем равносметка, да преустановим политическото героизиране и сочене на врага и да се види как може да се работи за правителство. Конструирането на мнозинството не е само математика . Това коментира пред БНР-Радио София..

публикувано на 29.10.24 в 09:20
Даниел Стефанов

Даниел Стефанов: Случаят с "Величие" налива вода в мелницата на недоверието в изборите

България покрива политическите индикатори за честност на изборите, има известен проблем в администрирането . Това заяви пред БНР Даниел Стефанов, експерт по изборни процеси и преподавател НБУ. Протоколите от вота отиват в ЦИК за повторна проверка Окончателно: 8 партии влизат 51-вото НС при 100% обработени протоколи "Не знам..

публикувано на 29.10.24 в 08:55
 Лилия Абаджиева

Лилия Абаджиева: В България не се мисли в перспектива

Кризата в културата е по-ужасяваща от политическата криза. Това каза пред БНР Лилия Абаджиева, театрален режисьор и уточни: "Да, те са в зависимост една от друга, но по- големият проблем на нашите политици и на нас, гражданите на тази държава, е, че не мислим в перспектива ". По думите ѝ живеем в една криворазбрана демокрация и   подчерта, че..

публикувано на 28.10.24 в 18:13
Атанас Радев

Атанас Радев: Очакването на проект на президента е като викане на неволята

Очакването на проект на президента е като викане на неволята . Това каза пред БНР политологът Атанас Радев и добави: "В общественото пространство започва много се тръби, че чакаме 2025 - 20226 г. да слезе президентът Румен Радев, че той ще оправи нещата. Това някак си е викане на неволята. Коалиционната култура няма да се оправи, когато се появи..

публикувано на 28.10.24 в 17:47

Антон Кутев: Време е за нови лица в БСП и те не трябва да се противопоставят на вече познатите

Време е за нови лица в БСП, не задължително млади и те не трябва да се противопоставят на другите, които са вече познати. Това каза пред БНР Антон Кутев, бивш депутат от БСП и говорител на служебните кабинети на Стефан Янев и Гълъб Донев. "Грешката на Корнелия Нинова беше, че тя отстраняваше тези, които ѝ пречат. Но с това отстраняване тя..

публикувано на 28.10.24 в 15:13
Георги Харизанов

Георги Харизанов: Вариант за правителство, което да има обществен авторитет, е с първите две сили

Единственият вариант за правителство, което да има някакъв обществен авторитет и у нас, и в чужбина, както и някакъв кредит на доверие, е с участието на първите две политически сили.  Това заяви пред БНР анализаторът Георги Харизанов. "Третият партньор би имал значение, когато се постигне разбирателство между първите двама.  Диана Дамянова: Ако..

публикувано на 28.10.24 в 12:15
доц. Алексей Пампоров

Алексей Пампоров: И "Възраждане" започна като малка партия. Не бих отписал МЕЧ и "Величие"

ГЕРБ дадоха заявка, че ще предложат правителство. Ако не успеят да съставят правителство с ПП-ДБ като с естествен партньор по линия на общата им политическа ориентация, ще се опитат да търсят коалиция с останалите партии. Това мнение изрази социологът доц. д-р Алексей Пампоров от Института по философия и социология при БАН. Ако ГЕРБ и ПП-ДБ..

публикувано на 28.10.24 в 11:04
Стефан Георгиев

Стефан Георгиев: АПС и ДПС - Ново начало са сред променливите, от които зависи бъдещ кабинет

АПС и ДПС - Ново начало са сред променливите, от които зависи дали и под каква форма може да се състави кабинет. Това обясни пред БНР социологът Стефан Георгиев.  Той отбеляза, че и при двете формации се наблюдава процес на много силна мобилизация. В Турция АПС печели 64,76% от вота, "ДПС-Ново начало"- 28,46% Кои са големите въпроси,..

публикувано на 28.10.24 в 10:26