Седем партии влизат в 51-вото Народно събрание, ако изборите са днес. Това сочат данните от национално проучване, финансирано и реализирано съвместно между bTV и "Маркет линкс", проведено сред 1014 лица над 18 г. в страната в периода 15-20 октомври по методите на пряко-лично интервю и онлайн анкета.
ГЕРБ-СДС са първа политическа сила с 24%, следвани от ПП-ДБ с 14,1% подкрепа. "Възраждане" са трети с 13,1%, а четвърта политическа сила е Алианс за права и свободи с 8,3 на сто.
Следват "ДПС - Ново начало" със 7,2% подкрепа, "БСП - Обединена левица" със 7% и "Има такъв народ" с 4,6%.
"Величие" е близо до 4-процентната бариера и към момента е с 3,6%. Под чертата остават и "Синя България" с 2,8%, както и МЕЧ с 1,6%.
"Не подкрепям никого" са посочили 2,1%, а "Не съм решил" – 9,7%.
"Второто място не е решено въпреки този процент разлика между ПП-ДБ и "Възраждане". В последния момент "Възраждане" успяват да уловят едни неособено сигурни в това да гласуват и за кого избиратели. Търсейки протестен вот, те се насочват именно към тях", коментира пред bTV социологът Добромир Живков.
"Алианс за права и свободи и "ДПС – Ново начало" са с много близки резултати, а разликата между тях намалява. Тази тенденция може да продължи да се разгръща през следващите дни", допълни той.
"Очакванията за висок дял на купения вот никак не са за подценяване. Общата картина не изглежда особено добра. Това, което чуваме по места, е, че цели села казват, че изцяло ще гласуват. Това подсказва, че там ще има мотивация и мобилизация, която може би няма да се базира на класическите методи на политическата работа на терен", коментира Добромир Живков.
37% са посочили, че ще гласуват на предстоящите избори на 27 октомври.
По думите на социолога заявената готовност за гласуване при проучване обикновено е по-ниска от реалната и това е обичаен феномен.
Според Живков може да се очаква избирателната активност да е подобна на тази през юни.
Той обаче не се ангажира с прогноза дали ще има редовен кабинет след тези избори. Според него има надежда, колкото и да не се виждат сигнали на хоризонта.
----------------------------
Данните са от национално проучване, финансирано и реализирано съвместно от bTV и "Маркет линкс", проведено сред 1014 лица над 18 г. в страната в периода 15-20 октомври по методите на пряко-лично интервю и онлайн анкета.
Седем партии със сигурност ще вкарат депутати в бъдещото 51-во Народно събрание, сочат екзитпол данните на големите социологически агенции у нас. Парламентарните сили обаче може и да са девет, според различните сондажи на общественото мнение. Ето какви са резултатите до момента за разпределението по парламентарни групи, базирани на..
Седем партии и коалиции влизат в следващото Народно събрание в резултат на днешните избори, а още две формации имат шанс за това, след като по предварителни данни преминават 4-процентовата бариера за парламента. Ето какво сочат данните от екзитпол на "Галъп интернешънъл болкан" към 20 часа: ГЕРБ-СДС – 25,2%; ПП-ДБ – 15,7%;..
Ето какви са резултатите към 19:00 часа според екзитпола на водещите социологически агенции. "Алфа рисърч": ГЕРБ-СДС - 26,4%; ПП-ДБ - 14,9%; "Възраждане" - 12,9%; ДПС - Ново начало - 8,9%; Алианс за права и свободи - 8,7%; БСП - 7,8%; ИТН - 6,2%; "Величие" под чертата с 3,8% МЕЧ също e под чертата с..
51-вото Народно събрание ще е шарено и многолико, след като суверенът реши депутати да имат 7 партии и коалиции плюс още 2 формации, които по предварителни данни също минават 4-процентната бариера. Ето какво сочат данните от екзитпол на агенция "Галъп интернешънъл болкан", с която БНР си партнира, към 19.00 часа: ГЕРБ-СДС – 25,1%;..
Преди финалните дни на кампанията: 7 формации вероятно ще имат депутати в НС, една е на ръба, а друга има своите шансове за влизане в 51-ия парламент. Данните се основават на проучване на "Галъп интернешънъл болкан" за Българското национално радио. Проучването обхваща 1007 души в представителна за пълнолетното население в страната извадка и е проведено..
71% от българите, участвали в проучване на "Екзакта", не вярват, че е възможно след изборите на 27 октомври страната ни да има добро и стабилно управление. 29% от интервюираните са оптимисти. По-често допускат, че е възможно добро управление избирателите на ГЕРБ-СДС и на ПП-ДБ. Подобен отговор изразява очаквания техните партии да участват в..
На финала на предизборната кампания не се регистрират съществени изменения в нагласите на хората в сравнение с началото на кампанията. Това показват данните от социологическо проучване на "Тренд", направено по поръчка на "24 часа". Изследването е реализирано в периода между 16 и 22 октомври 2024 г. чрез пряко полустандартизирано интервю "лице в..
7 ще са политическите сили, които биха влезли в следващото 51-во Народно събрание. Това показва изследването на електоралните нагласи на "Алфа Рисърч" три дни преди предсрочните избори в неделя. Най-висока подкрепа би получила ГЕРБ – СДС - 26,5%. Изключително малка е разликата между второто и третото място, както и между четвъртото,..
9 партии и коалиции имат шанс да влязат в следващото 51-во Народно събрание, показват данните от социологическо изследване на "Галъп интернешънъл болкан". Изследването е проведено между 28 септември и 6 октомври 2024 г. сред 806 души по метода "лице в лице" с таблети. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. От..
Ако изборите бяха днес, то ГЕРБ-СДС щяха да получат 24.5% от гласовете на избирателите, "Възраждане" са втори с 13.7%, ПП-ДБ биха получили 12.1%, БСП - Обединена Левица - 8.8%, АПС на Доган - 8.7%, ИТН - 7.0%, ДПС - Ново начало на Пеевски - 5.0%, сочи последното социологическо изследване, две седмици преди вота, изпълнено от агенция "Медиана"...
Гласуване по настоящ адрес в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване на избиратели с увреждания в изборите на 27 октомври 2024 г.
Кой има право да гласува в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с хартиена бюлетина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с машина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69
Тел: + 359 2 9708810
Факс: + 359 2 9733769
E-mail: office@cem.bg
www.cem.bg
Българско национално радио © 2020. Всички права са запазени.