Чрез специално разработени игри и тестове посетителите на фестивала се справиха с разнообразни предизвикателства - със затворени очи, без думи, с различна степен на сложност от гледна точка на памет и концентрация.
Снимка: БГНЕС
Неправителствени организации, които помагат на хората с интелектуални и физически увреждания организираха Фестивал на способностите. Искаха да предизвикат всеки човек, който няма проблеми със зрението или физическото придвижване да се постави на мястото на хората с увреждания.
В присъствието на хора с физически увреждания или нарушения в зрението всеки може да изпита техниоте затруднения, като опита да върви със завързани очи и с бастун на незрящ човек.
Боряна, която работи в дневен център за деца и младежи в Русе се включи в предизвикателството "Затвори очи и усети" - постави се на мястото на незрящ човек, като се опита да налее вода в чаша с маска на лицето:
Със сигурност ми отне повече време, отколкото, когато съм зряща и виждам, но не е невъзможно.
Йордан Нестеров е на 26 години от Бяла, Русенско. Има нарушено зрение. От един месец е в София и учи в медицинския колеж. Продължава да поддържа и музикалната си дарба. Препоръките му към Столичната община:
Тези бутони на светофарите - някои са много кофти за набиране. Предлагам по някакъв начин да бъдат озвучени.
Евгени Митев управлява фондация "Синергия":
Кандидатстваме и по европейски програми. Очакваме през 2018 година да наемем още хора в нашата фондация, така че да изградим едно работещо социално предприятие.
Надежда Панайотова от дневния център в село Сливо поле, Русенско опита да научи някои от знаците, които използват за комуникация хората с нарушение в говора:
Невербалната комуникация има същата сила, както и вербалната.
Сигнали за нередности в предизборната кампания може да изпращате на e-mail: reporter@bnr.bg
Репортерите на БНР ще ги проверят
АНОНИМНОСТТА Е ГАРАНТИРАНА