Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

50 години от потушаването на Пражката пролет

Навършиха се точно 50 години от навлизането на войските на Варшавския договор в Чехословакия за смазване на Пражката пролет и мечтата за „социализъм с човешко лице“.

В нощта на 20 срещу 21 август преминават чехословашката граница военни части от пет социалистически държави, сред които и България.

Москва и тогавашните ѝ съюзници разполагат 200 000 войници, които скоро ще надхвърлят половин милион. В 4 часа и 59 минути Радио Прага обявява, че столицата и цялата страна са окупирани и призовава гражданите да не оказват въоръжена съпротива. Още сутринта обаче стотици хора се събират на протест пред дулата на танковете. Стотина души са убити в първите дни на военната операция.

Събитията са предшествани от напрежение между съветския лидер Леонид Брежнев и Александър Дубчек, застанал начело на  Чехословашката комунистическа партия.

С окупацията Съветският съюз задушава опита за реформи и частична либерализация.

Дубчек и други реформатори са отведени в Кремъл на 22 август. След  преговори са подписани споразумения, които оставят Дубчек на власт, но го задължават да възстанови ръководната роля на компартията.

Месеци по-късно е договорено „временно разполагане на съветски войски“. Следващата година Дубчек е заменен от Густав Хусак, който налага реставрация на социализма по съветски модел, продължил до 1989 г.

Годишнината от окупацията ще бъде отбелязана днес с възпоменателно събитие пред сградата на радиото в Прага, където се очаква да говори премиерът Андрей Бабиш.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!