По проекта "Рестартирай Европа! По-силна за теб"

Младите и Конференцията за бъдещето на Европа - приоритети и насоки за развитието на ЕС

"Трябва да бъде чут гласът на гражданите", категорични са младежите

Публикувано на 17.11.2021 от Радио Бургас

Конференцията за бъдещето на Европа е съвместна инициатива на Европейския парламент, Съвета на ЕС и Европейската комисия, действащи като равностойни партньори заедно с държавите-членки на Европейския съюз. Целта ѝ е европейските граждани да имат водеща и активна роля в определянето на приоритетите на ЕС. В нея могат да участват граждани от всички слоеве на обществото и от всички краища на Съюза. Това ще бъде постигнато чрез множество свързани с Конференцията събития и дебати, организирани на европейско и национално ниво, както и чрез интерактивна многоезична цифрова платформа.

Младите хора имат активна позиция за това как трябва да се развива Европа. Йоана е на 19 години и е студентка в Пловдивския университет, тя е категорична, че трябва да бъде чут гласът на гражданите:

„Като цяло аз много харесвам Европейския съюз и съм горда, че България е част от него, защото това ни донесе много плюсове! Мисля, че сега живота е по – добър. Ние имаме много по – голяма власт в ръцете си, но трябва да осъзнаем, че не трябва да стои безучастни, а трябва да изразяваме мнанието си за това как да се развива Съюза!“

Според евродепутатът  Илхан Кючюк от ПГ „Обнови Европа“, който е един от избрани представители на Европейския парламент в Конференцията силата й е в това, че самите граждани ще посочат  важните теми:

„Идеята на конференцията е не да реши всички въпрос, тя и не може да го направи, но самия начин и започването на разговора от долу на горе дава възможност важните теми да получат приоритет.Ние трябва да гарантираме двете неща – идеите да бъдат чути и да не създаваме усещането, че променяме представителната демокрация. Ние не я променяме, ние я подсилваме!“

Кючюк отбеляза като ключови темите за геополитическата роля на ЕС, върховенството на закона и дигиталния и зеления преход.

Според евродепутатът Ева Майдел от ЕНП, другият български представител на Европейския парламент, в Конференцията три са важните теми, по които в конкретика трябва да се говори.

„ Това са образованието, здравеопазването, предприемачеството и иновациите. Нужни са още много усилия в тази посока!“

Очаква се всяка държава членка да участва активно в инициативата, за да може да бъде чут гласът на максимално много европейски граждани.  Един от тях е Иво - Емануил, който е на 21 години студент е в Холандия, според него Европа трябва да е единна, но да запазва различията между отделните нации:

„Искам да живея в Европа, в която едновременно сме заедно, но и всеки от нас да запазва своята уникалност. Нужно е проблемите да се разглеждат по най – подробен начин и да се намира възможно най – доброто решение с възможно най – много актуални гледни точки!“

Евродепутът Ангел Джамбазки от ЕКР, който е третият български представител в Конференцията заяви, че той защитава тезата за „по-малко Европейски съюз, но по-ефективен“.

Разговорът вече се случва  200 граждани, избрани на случаен принцип, от всички държави на Европейския съюз дебатираха през октомври  в Страсбург въпроси, свързани с ролята на ЕС в света, справянето с миграцията и сигурността. Резултатите от всички събития се събират, анализират, проследяват и публикуват чрез многоезичната цифрова платформа. Стъпвайки на тях, до пролетта на 2022 г., по време на Френското председателство на Съвета на ЕС, Конференцията ще достигне до заключения относно бъдещото развитие на ЕС.

повече може да чуете в звуковия файл:

#РестартирайЕвропа
#КонференцияЕвропа

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теодор Стойчев

Теодор Стойчев: Гласът на българите се чува в Европа

Излъчено на 18.01.2022 г. в „Хоризонт до обед“ с водещ Валерия Николова И БНР ви дава възможност да повлияете на посоката, в която ще се развива Европейският съюз в следващите десетилетия, благодарение на инициативата "Конференция за бъдещето на Европа" , която вече 9-ти месец в дигиталното пространство събира идеите на европейците за..

публикувано на 06.07.22 в 17:55
Теодор Стойчев

Теодор Стойчев: Важно е отношението на българските граждани към европейския проект

Каква година изпраща Бюрото на ЕП в България и какви са предизвикателствата пред отразяването на българската гледна точка в политиката на ЕС и в рамките на парламента? „Отива си една, изпълнена със събития година…“ , каза пред БНР Теодор Стойчев, ръководител на Бюрото на ЕП в България. „Опитахме се да представим на българската публика, на..

публикувано на 06.07.22 в 17:50
Теодор Стойчев

Теодор Стойчев: Европейският съюз може да реагира бързо, когато има криза

"Как гражданите на Европа виждат бъдещето на Европейския съюз“ е темата, която днес, в Деня на Европа , ще бъде във фокуса на заключителната конференция за бъдещето на Европа. За първи път в историята на Европейския съюз с конференцията се дава възможност на гражданите да формулират своите желания за това как да функционира Европейският..

обновено на 06.07.22 в 17:50

Решенията за разширяването на ЕС да се вземат с единодушие, предлага Конференцията за бъдещето на Европа

Решенията за разширяването на ЕС да продължат да се вземат с единодушие - това е едно от предложенията, които участниците в Конференцията за бъдещето на Европа предлагат на приключващото утре заседание на 4-ия граждански панел "Ролята на ЕС в света" и "Миграция", който се провежда в Маастрихт.  Предложенията са били на българските..

публикувано на 06.07.22 в 17:40
Биляна Църноречка, пресаташе на Бюрото на ЕП в София

Конференцията за бъдещето на Европа търси идеите на обикновените хора как да се развива ЕС

През 2021 година Европа даде начало на нов амбициозен проект - Конференцията за бъдещето на Европа. В продължение на година да бъде осигурена възможност за хората от целия съюз да споделят своите идеи и да помогнат за оформянето на общото европейско бъдеще. Това може да става в специално изработена многоезична цифрова платформа, където всеки има..

обновено на 06.07.22 в 17:38

Макрон предлага създаване на нова "европейска политическа общност"

Процесът на приемане на Украйна в ЕС може да отнеме няколко години, дори десетилетия, заяви френският президент Еманюел Макрон. Той предложи създаването на "европейска политическа общност", която да я приеме в редиците си. "Всички знаем много добре, че процесът на присъединяване на Украйна към ЕС ще отнеме няколко години, а ако трябва да сме честни,..

публикувано на 06.07.22 в 17:35

България и още 12 членки на ЕС са против промяна в правилата на вземане на решения в съюза

13 страни членки на Европейския съюз, сред които и България, се разбунтуваха срещу промяна в правилата на вземане на решения в съюза, предаде Франс прес. България, Хърватия, Чехия, Дания, Естония, Финландия, Литва, Латвия, Малта, Полша, Румъния, Словения и Швеция направиха общо изявление, в което предупреждават, че ако бъде направено усилие..

публикувано на 06.07.22 в 17:35
 Урсула фон дер Лайен

Фон дер Лайен: През юни ЕК ще даде становище за кандидатурата за членство в ЕС на Киев

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен отбеляза в понеделник, че Европейският съюз ще се стреми да даде своето становище относно кандидатурата на Украйна за членство в ЕС през юни, съобщава Ройтерс. "Очакваме с нетърпение да получим отговорите на въпросника за членство в ЕС. Комисията ще се стреми да даде становището си..

публикувано на 06.07.22 в 17:35
Александър Милисов

ЕП трябва да е близо до гражданите

публикувано на 06.07.22 в 17:25
Ги Верхофстат говори пред Европарламента в Страсбург

Евродепутати се обявиха за промяна на договорите на ЕС

Евродепутати се обявиха за промяна на договорите на ЕС, най-вече в частта за налагане на вето от една страна-членка, по време на дебат в Европейския парламент в Страсбург. Това искане бе заложено на приключилата на 9 май Конференция за бъдещето на Европа, на която гражданите обобщиха вижданията си за по-добро функциониране на ЕС. "Войната в..

публикувано на 06.07.22 в 17:20