Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Музикалните среди в Италия изпаднаха в шок от новината, че ръководството на Римската опера уволнява музикантите от оркестъра и хора на трупата, за да спести пари от бюджета и да се справи с финансовата криза, съобщава в. "Телеграф".
Прочутият оперен театър има задължения от десетки милиони евро, затова сега ще бъдат съкратени 182-ма служители, което ще спести 3,4 милиона евро от бюджета за годината. Оркестрантите и хористите ще бъдат наемани на граждански договори.
Римската опера е основана през 1880-та година. Само преди две седмици нейният пожизнен почетен директор, световнопризнатият диригент Рикардо Мути заяви, че се оттегля поради несъгласие с политиката на театъра и невъзможността да се работи в такива условия.
Подобен маниер на работа има вече в много оперни театри в Европа, твърди генералният мениджър на Римската опера Карло Фуортес. Тази практика е нова за Италия, но надеждата е да проработи и сезонът да бъде спасен. Гневът сред уволнените обаче расте. Масимо Честаро от синдиката на театралните работници заявява: Истината е, че има кампания за унищожаване на водещите културни институции в нашата страна. Тромбонистът Марко Пиацаи заявява готовността на музикантите да се борят за правата си срещу тези "шокиращи и безпрецедентни" уволнения.
В страницата на предаването "Алегро виваче" в социалната мрежа Фейсбук диригентът Григор Паликаров написа: