Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Президентът на КТ "Подкрепа", д-р Константин Тренчев, заяви, че не приема параметрите на проекта за бюджета за 2015 година.
Приходите са силно подценени. Явно се обръща философията. По времето на Орешарски мислеха, че ще съберат много и бяха заложили много. Сега твърдят, че ще съберат много малко, явно, с цел да вържат гащите и дефицита... Не се вижда в тези числа, които са дадени, идеята за реформи в определени области, а всички говорят, че те са страшно необходими. Поради редица други причини, някои от които изтъкнах, не приемаме това разпределение и този бюджет!..Бюджетът е една от най-важните форми за правене на политики. Явно не се вижда корекция. Някак си този бюджет се разминава с програмната декларация, която политиците лансираха при сформиране на управлението. Толкова много неща сме казвали, толкова много пъти, толкова назад във времето, омръзнало ни е да бъдем прави и нещата да се случват така, както сме ги казвали! Личното ми мнение е, че вероятността държавата да катастрофира тази зима е 90 %! Да се надяваме, че Господ не ни е загърбил и ще успеем пак да минем между капките! Следя всички системи, особено енергетиката, нещата са повече от трагични... спускаме се стремглаво надолу и едва ли ще се спасим!
Президентът на КНСБ Пламен Димитров подчерта, че трябва да се харчи, да има стимули за нарастване на потреблението, а в проектобюджета не се вижда нищо такова.
Нашата оценка също е негативна. Смятаме, че настоящият бюджет продължава една политика на рестрикции и ограничения във всички области. За мен по-важното е не само че няма реформи, но и няма никакви шансове да се сглобят антидефлационни... Единственият лек е стимулиране на потреблението, трябва да се харчи, да има допълнителни стимули, механизми към потреблението, на доходите на хората, на всички категори и групи, към предприятията, държавата да инвестира през допълнителни дългови ниструменти! В същото време големи сектори са пред разпад. Енергийният сектор се нуждае от 3 милиарда и 200-300 милиона, толкова дължи. Секторът вътре е пред запушване и спиране. Днес във Варна започват протести на работещи в "Енерго-Про"...Това е съвсем малка част от акумулираната негативна енергия в тази основна система на България, от която зависят всички. Това в бюджета не личи някой да го е прозрял и да каже, че част от тези задължения, по някакъв начин, ще бъдат преструктурирани и управлявани. Всички останали плащания се замразяват. Това няма как да очакваме, че ще стимулира потреблението. Отново ще се нагнети социално напрежение в обществото. Убеден съм, че в следващите дни ръководството на двете конфедерации ще се занимават с въпроса какво да направим, за да няма увеличение на пенсионната възраст с 4 месеца от следващата година. В икономиката, в индустрията нищо не се случва за това, което говори Юнкер? Няма грам идея накъде ще върви нашата индустрия, ако следваме европейската логика. От гледна точка на пазара на труда... съм притеснен, че няма никаква мисъл. Сякаш този бюджет е направен от неутрален наблюдател, който гледа да се вмести в приходите и разходите, в 3-процентен дефицит, без значение какво става в икономиката, социалната сфера, в доходите...
Интервюто на Даниела Големинова с лидерите на КТ "Подкрепа" и КНСБ можете да чуете в звуковия файл.