Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Професор Атанас Тасев: Европа трябва да стане единствен купувач на втечнен газ от Русия на единни цени

Снимка: БГНЕС

По инициатива на министър-председателя Бойко Борисов, в София заседават представители на страните от Централна и Югоизточна Европа за развитието на газовата инфраструктура в региона, сигурността на доставките на синьо гориво за Европейския съюз и предизвикателствата за България в енергийната сфера. Според енергийния експерт професор Атанас Тасев това е полезна инициатива, проява на новия дипломатически подход на Борисов. 

Борисов видя голямата опасност пред България, с вербалното денонсиране за газовите доставки на Алексей Милер, ...че ще останем с едни празни тръби над 500 км и три напълно изправни компресорни станции и за периода 2016-2030 година, срокът за транзит на газ през България за Гърция, Турция и Македония, ние губим чист приход от 1,680 милиарда долара... На първо четене, това, което чух от министъра на енергетиката сутринта, ние реално ще реализираме някаква версия на "Южен поток", защото става дума за две нови компресорни станции и около 800 км нови тръби, разширяване на газовата структура, което означава, че България е готова и за план Б, евентуалното стартиране и, 2016 г,. приключване на първа фаза от "Турски поток. Да може тези 47 милиарда, които са останалата свободна част от "Южен поток", да минат през нашата, останала без функциониране транзитна система, плюс разширението, да се тръгне по трасето на "Южен поток" по територията на континентална Европа, както беше първоначално предвидено... Генезисът на всички проблеми, които досега възникваха, е тръбата, по която се доставя газ за Украина. Транзитът не засяга договорките на Украйна с Русия. В момента ситуацията е значително по-благоприятна и едва ли ще се случи кризата от 2009-а година с доставките. Доставките на руски газ се подчиняват на някакви правила. Германия инвестира в газови находища... Освен това, Русия има дългосрочни двустранни договори. Европа трябва да се готви за друго и Гърция подсказа този вареант... Идеята е Европа да бъде единствен купувач на втечнен газ по единни цени. Това вече е абсолютно реалистично, необходимо и аз бих го поставил на първо място...

Цялото интервю на Даниела Якова с проф. Атанас Тасев можете да чуете в звуковия файл.

 .

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!