Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Годишният износ от България към САЩ възлиза на милиард и половина лева. Статистиката сочи, че двустранният пазар ежегодно се развива. Истински бум в последните 5 години се отбелязва в услугите, казва Десислава Николова:
Износътим достига до около 300 милиона щатски долара или около близо 4 процента от износа на услуги от България за САЩ, като този износ нараства, както в абсолютна стойност с около 60 процента спрямо 2009-а година, така и като дял от общия износ на услуги. Най-значителното перо са компютърните, информационните услуги, т.е. разработката на софтуер.
Освен това страната ни изнася към САЩ машини, електрооборудване, непреработен тютюн и нефтени масла. Затова е важно и падането на митата, смятат икономистите:
Съществена част от износа се облага с двуцифрени мита. Най-фрапантният пример е непреработеният тютюн, който се облага с мито над 45 процента. Около 50 процента от общия износ на България за САЩ се облага с нулево мито. За около 40 процента от износа ни има относително високи мита, над 2 процента.
Преговорите между САЩ и Европейската комисия се препъват в частта за високите стандарти за качество и безопасност на храните. Според експертите, евентуалното подписване на споразумение няма да се случи поне до две години.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.