Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
В интервю за предаването "Преди всички" на "Хоризонт" Оливие Маркет посочи, че компанията е в процес на получаване на разрешение от страна на кредитиращите ги институции за подписване на окончателното споразумение с НЕК:
Документът, на базата на който работим в момента, предвижда като краен срок 30-и юни. Този срок обаче би могъл да бъде удължен по взаимно съгласие на двете страни. Това, което искам да подчертая, е, че няма да става въпрос за нови преговори, а ние ще продължим напред, работейки по същия документ. Това вече е договорено. Мисля, че постигнатото споразумение между нас и Националната електрическа компания е изгодно и за двете страни и ние подпомогнахме реформите в енергийния сектор чрез намаляването с 14 процента на цените.
От своя страна председателят на Съвета на директорите на мини "Марица-изток" Диан Червенкондев посочи, че удължаването на срока няма да се отрази на финансовото състояние на мините, които имат да получават пари от американските ТЕЦ-ове и определи забавянето по-скоро като техническо:
По принцип разбиранията им, според мен, на двете страни са взаимноизгодни и ако има някакво забавяне, то ще е в рамките на техническата грешка, тоест да се подпишат необходимите договори с кредитиращи институции, да си осигурим необходимите обезпечения или съответно ангажименти и ако има някакво забавяне, то ще бъде буквално казано, според мен, техническо.
Двата американски ТЕЦ-а дължат на мините общо 230 милиона лева.
Интервюто на Юлияна Корнажева с Оливие Маркет и Диан Червенкондев можете да чуете от звуковия файл.