Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Според проекта на финансовото министерство 10-процентата ставка върху доходите ни се запазва, като събраните от нея средства ще бъдат насочвани към държавната хазна. Всяка община ще има право да налага нов данък върху доходите, като ставката е между 0 и 2 процента и ще се облагат хората по постоянен адрес. Новият данък ще се събира от Националната агенция за приходите /НАП/ и ще се препраща към общините. Идеята, част от данъка върху доходите да остава в общините, съществува от много години, но досега обсъжданите идеи са били част от 10-процентовия налог да се насочва към тях, а не всяка от тях да решава дали да обложи допълнително гражданите си, или не.
С промените се задължава да плащаме авансов данък върху доходите при еднократно получаване на средства от т.нар. "други източници". Обикновено това са пари, спечелени от награди. Досега те се декларираха веднъж годишно в рамките на данъчната кампания.
С промените ще се извърши и очакваното намаляване на прага на кешовите разплащания. От догодина максимално ще може да плащаме по 5 000 лева в брой, което е три пъти по-малко от сега разрешеното.
Общините от години настояват част от данъка върху доходите да остава при тях, а не да бъде насочван към държавната хазна. Тяхната идея е обаче част от 10-процентния налог, който плащаме и в момента, да бъде пренасочван, а не да има допълнително облагане, обясни Гинка Чавдарова от Сдружението на общините.
За нас е ясно, че поне в 60% от общините в първите години тази мярка няма реалности, икономически да бъде прилагана.
Новият налог ще намали покупателната способност на хората, което веднага ще се отрази върху потреблението и бизнеса, допълни Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал. Администрирането на данъка ще бъде много трудно за работодателите, които го удържат авансово.
Прост пример за разбиране - търговските вериги магазини. Те имат седалище в един град в София, а магазини по цялата страна и всъщност заетите не са в София, но се отчитат и водят там. По същия начин е и с бензиностанциите.
Мярката може да накара част от хората да сменят адресната си регистрация, коментира икономистът Петър Ганев. Ако работят в населеното място, където е постоянният им адрес, данъкът ще остава там.
Има го и другият аргумент. Ако пък все още се чувстваш обвързан с града, в който живееш, или искаш да се върнеш там при своите роднини, защо не пък парите да ги насочваш натам, да се развива по-малкият град или село.
По-разумно е да се въведе градска такса, която да не натовари цялата система, предложи финансистът Любомир Дацов.